صرافی بایننس یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز راه‌اندازی می‌کند

صرافی بایننس اعلام کرد که شبکه اوراکل غیرمتمرکزی طراحی کرده است؛ شبکه‌ای که به طور مستقیم می‌تواند حدود ۱۴۰۰ اپلیکیشن را روی زنجیره BNB فعال کند.

به گزارش وب‌سایت Coindesk، بایننس (Binance)، بزرگ‌ترین صرافی رمزارز دیجیتال جهان، از سیستم اوراکل غیرمتمرکز خود در روز چهارشنبه، رونمایی کرد. این سیستم، ورودی و خروجی‌ داده‌های دنیای واقعی را برای قرارداد‌های هوشمند وابسته به اکوسیستم زنجیره BNB فراهم می‌کند.

اوراکل‌ها (Oracles) سیستم‌های شخص ثالثی هستند که داده‌های خارج شده از محیط بلاک‌چین را برای قراردادهای هوشمند ارسال می‌کنند. جایگاه اوراکل‌ها به مانند بلاک‌چین‌ها در دنیای رمزارز دیجیتال مهم و ضروری تلقی می‌شود، چون آن‌ها معمولاً یک ذخیره غیرقابل‌تغییر از داده‌ها محسوب می‌شوند اما نمی‌توانند به طور مستقل، صحت داده‌های ورودی را تأیید نمایند؛ بنابراین، از اوراکل‌ها برای اطمینانِ استفاده از داده‌های دقیق در برنامه‌های دیفای (DeFi) و محصولات مشابه بر اساس هر بلاک‌چین مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این داده‌ها ممکن است از ارائه اطلاعات قیمت‌گذاری شده تا پیش‌بینی آب‌وهوا به کار برده شود. اوراکل‌ها می‌توانند عملکردی دوسویه داشته باشند و به آن‌ها اجازه داده می‌شود تا داده‌ها را به دنیای خارج ارسال نمایند.

گوندولین رجینا، مدیر بخش سرمایه‌گذاری در زنجیره BNB، در بیانیه‌ای از پیش تدوین شده، پیرامون سیستم اوراکل بایننس گفت:

استفاده از اوراکل‌ها برای افزایش قابل‌توجه داده‌های قرارداد هوشمند در رابطه با آنچه که خارج از بلاک‌چین می‌گذرد، برای چگونگی پاسخ‌دهی به داده‌های خارجی مهم و ضروری است. بایننس اوراکل (Binance Oracle) با ارائه یک شبکه اوراکلی پایدار، قابل‌اعتماد و کارآمد، با دقت بالا و دسترسی جامع، به عنوان یک شریک برجسته در بازار وب ۳٫۰ نقش خود را ایفا خواهد کرد.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، صرافی بایننس از طریق سیستم اوراکل غیرمتمرکز خود، حدود ۱۴۰۰ اپلیکیشن را به طور مستقیم روی زنجیره BNB فعال می‌کند، همچنین ۱۰ پروژه عظیم زنجیره  BNB در حال حاضر با شبکه بایننس اوراکل یکپارچه شده است. با این اوصاف، سیستم مذکور یک زنجیره ناشناس تلقی می‌شود و در نهایت از بلاک‌چین‌های متعددی پشتیبانی خواهد کرد.

اوراکل‌های صرافی بایننس برای مراقبت از اعتبار داده‌ها، داده‌های قیمت را ار صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز فراهم خواهد کرد.

اخیراً وجود داده‌های غیرقابل‌اعتماد اوراکل باعث شده است که ۱۰۰ میلیون دلار از خدمات وام‌دهی مبتنی بر Solona در بازارهای مانگو (Mango Markets) دزدیده شود و ۱۰ میلیون دلار هم از توکن‌های Moola Celo از بین برود. در هر دو سناریو، هکر پس از دستکاری نحوه عملکرد مکانیزم‌های وام‌دهی وابسته به اوراکل در هر دو پروتکل، توانست پروتکل‌ها را فریب دهد تا میلیون‌ها دلار توکن را در فضایی آزاد منتشر کند.

منبع Coindesk
پیام بگذارید