جریمه 725 میلیون دلاری متا به‌دلیل اشتراک‌گذاری داده‌های بیش از 85 میلیون کاربر

بر اساس یک پرونده حقوقی ثبت شده در دادگاه منطقه‌ای ایالات‌متحده، شرکت مادر فیس‌بوک موسوم به متا در راستای حل و فصل مناقشه مربوط به پرونده کمبریج آنالیتیکا حاضر به پرداخت مبلغ 725 میلیون دلار شده است. توافق پیشنهادی، پرونده‌ای که از سال 2018 در حال بررسی بوده را حل و فصل می‌کند. بر اساس دادخواست مربوط به این پرونده، فیس‌بوک به اشتراک‌گذاری داده‌های نزدیک به 87 میلیون کاربر خود به یک شرکت مشاوره‌ای متفرقه متهم شده بود.

کمبریج آنالیتیکا هم‌اکنون یک شرکت منحل شده به‌شمار رفته و در سال 2016 برای کمپین انتخاباتی موفق دونالد ترامپ فعالیت کرده است. این شرکت به منظور دسترسی به پروفایل رای‌دهندگان و هدف‌گیری بدون رضایت کاربران، اطلاعات شخصی اکانت‌های فیس‌بوکی آنها را گردآوری کرد. این پرونده دولت‌های سراسر جهان را وادار به بازبینی در روش‌های حفظ حریم خصوصی مردم کرد. فیس‌بوک به منظور حل و فصل تحقیقات کمیسیون تجارت فدرال با پیشنهاد پرداخت 5 میلیارد دلار در سال 2019 موافقت کرد. در ادامه نیز این شرکت به منظور رهایی از اتهامات مطرح شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده حاضر به پرداخت مبلغ 100 میلیون دلار دیگر شد. هر 2 پرونده با مقوله حریم خصوصی کاربران و نحوه استفاده از داده‌های آنها مرتبط بودند.

این توافق هنوز از سوی یک قاضی فدرال از بخش سانفرانسیسکو در دادگاه ناحیه شمالی کالیفرنیا تائید نشده است. بر اساس اعلام خبرگزاری رویترز، متا ارتکاب هرگونه تخلف را رد کرده و مدعی اصلاح رویکرد خود در زمینه حفظ حریم خصوصی و اجرای یک برنامه جامع در این رابطه شده است.

منبع GSMArena
پیام بگذارید