آیا می‌توان بر روی یک مادربرد از دو نوع حافظه رم مختلف استفاده کرد؟

اغلب افراد به جای این که کامپیوتر خود را کاملا تعویض کنند، اقدام به ارتقای برخی قطعات آن می‌نمایند تا دستگاهشان عملکرد بهتری داشته باشد. با وجود اینکه ارتقای یک کامپیوتر خوش آیند است اما در واقع برخی سوالات را نیز در ذهن کاربرانش به وجود می‌آورد. اکنون در این مقاله تصمیم داریم که به یک سوال اساسی پاسخ دهیم.

RAM

کاربری سوال کرده بود که بر روی کامپیوترش یک حافظه رم DDR3 دارد که 4 گیگابایتی است و فرکانس کاری 1333 مگاهرتز را دارد و مادربرد وی نیز ایسوس H61M است. حال او تصمیم دارد که رم دستگاه خود را ارتقا دهد و از آن‌جایی که رم موجود یکی از شیار‌های رم را اشغال کرده است پس وی می‌تواند یک رم دیگر در شیار دوم قرار دهد. اما اکنون این سوال برای وی پیش آمده است که آیا اگر او یک رم متفاوت از آنچه که اکنون بر روی سیستم وجود دارد استفاده کند، دستگاه وی دچار مشکل خواهد شد؟ او در نظر دارد تا یک رم 4 گیگابایتی از نوع DDR3 را نصب کند که فرکانس کاری آن با رم موجود متفاوت است و 1600 مگاهرتز را ارایه می‌دهد (با نصب هر دو رم، وی 8 گیگابایت حافظه رم در اختیار خواهد داشت).

گفتنی است که مادربرد وی قادر است تا از رم‌هایی با فرکانس 2200، 2133، 2000، 1866، 1600، 1333 و 1066 مگاهرتز پشتیبانی کند.

در خصوص این که آیا دستگاه وی می‌تواند دو رم متفاوت را پشتیبانی کند، پاسخ مثبت است. رم سریع‌تر به صورت اتوماتیک کاهش عملکرد می‌یابد و به 1333 مگاهرتز می‌رسد، البته در این خصوص شما می‌بایست مطمئن باشید که از آخرین firmware موجود استفاده می‌کنید تا مشکلی پیش نیاید. مادربرد و پردازنده شما قادر است تا از هر دو سرعت پشتیبانی کند و این شما هستید که تصمیم خواهید گرفت که رم پایین‌تر را آورکلاک (over clocking) کنید و یا رم سریع‌تر را داونکلاک (down clocking) نمایید. البته بهتر است بدین نکته نیز توجه داشته باشید که 267 مگاهرتز، تاثیر چندانی بر روی عملکرد دستگاه شما نخواهد داشت و با این اوصاف فرقی نخواهد کرد اگر سرعت حافظه رم شما به این میزان کاهش یا افزایش یابد.

پس با این اوصاف کاربران می‌توانند برای ارتقای دستگاه خود از حافظه رم‌هایی با سرعت متفاوت استفاده کنند و مشکلی نیز پیش نمی‌آید.

نمایش نظرات (135)