آیا اپل موزیک بر خلاف ایده‌های استیو جابز است؟

Steve-Jobs-and-Steve-Wozniak-during-the-early-days-of-Apple

سرویس استریم موسیقی اپل که در کنفرانس WWDC معرفی شد، شاید تیر خلاص تیم کوک بر ایده‌های استیوجابز در اپل باشد. زمانی که اپل از آیتونز (iTunes) رونمایی کرد آن را برنامه‌ای برای مقابله به سایت‌هایی دانست که به توزیع غیرقانونی موسیقی‌ها می‌پرداختند. در آن زمان جابز گفته بود که سرویس‌های استریم موسیقی که به طور ماهیانه از شما حق اشتراک می‌گیرند با شما مثل یک مجرم برخورد می‌کنند. حال خود اپل سرویسی را راه اندازی کرده است که برای استفاده از آن باید ماهانه 10 دلار بپردازید. در آن کنفرانس جابز یادآور شده بود که مردم از سالیان دور همواره اقدام به خرید موسیقی‌های مورد علاقه خود می‌کنند و دوست ندارند تا یک آهنگ را اجاره کنند. آن‌ها دوست دارند تا آهنگ خود را از اینترنت خریداری کرده و آن را دانلود کنند درست همان کاری که با استفاده از آیتونز می‌توان انجام داد.

ydkxsx1k.0

جابز بعدها در رویداد دیگری گفته بود: مردم علاقه‌ای به اجاره کردن موسیقی مورد علاقه خود ندارند. ممکن است ما یک فیلم را ده بار ببینیم ولی بعد از آن رغبتی برای مشاهده آن وجود ندارد ولی در مورد موسیقی و آهنگ‌ها اینگونه نیست و کاربران ممکن است یک قطعه موسیقی را هزاران بار گوش دهند و اجاره دادن چنین چیزی عاقلانه به نظر نمی‌رسد، اگر اجاره ماهانه یک آهنگ 10 دلار برای یک ماه باشد یا 100 دلار برای یک سال، بطور مثال اگر من بخواهم برای 10 سال به موسیقی مورد علاقه خود گوش فرا دهم باید چیزی در حدود 1000 دلار برای آن پرداخت کنم.

در حقیقت جابز درست حدس می‌زد، در زمانیکه آیپاد سلطان دنیای موسیقی بود مردم علاقهای به اجاره کردن موسیقی نشان نمی‌دادند. ولی در طی 12 سالی که اسمارتفون‌ها رشد کردند و دنیا را تحت تاثیر خود قرار دادند معادلات بسیاری بهم ریخته است و با زیاد شدن خواننده‌ها و آلبوم‌های زیادی که تولید شده‌اند صرفه اقتصادی به سمت سرویس‌هایی همچون اسپاتیفای (spotify) و اپل موزیک است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 دیدگاه
 1. علی اصغر می گوید

  جابز نابغه بود
  ولی اینایی که روی کار امدن یه سری مچل هستند
  که نگاهشون به دهن یه سری مردم کُدن هست
  وقتی جابز مرد به غیر از چند مورد همه چی کپیه
  دیگه فکر نمیکنن فقط میسازن و دنبال زدن رکورد تو فروشن
  جابز اینا نمیخواست…

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.