مقایسه Apple Music و Spotify: تفاوت‌ها در کجاست؟

اپل چندی پیش سرویس پخش موزیک خود، با نام ساده «Apple Music»، را راه‌اندازی کرد. این سیستم به جرگه نام‌هایی مانند «Spotify»، «Rdio»، «Rhapsody» و سایرین اضافه می‌شود تا بر سر تسلط بر دنیای موسیقی و دلارهای مخاطبان به رقابت بپردازد.

wwdc-2015-apple-music-1

در اینجا ما هردو سرویس را مقابل هم قرار می‌دهیم تا تفاوت‌ها و شباهت‌هایشان را کشف کنیم.

Apple Music

Spotify

هزینه ماهانه

۹.۹۹ دلار در ماه

۹.۹۹ دلار در ماه

 امکانات رایگان؟بله، با امکانات محدودبله، همراه تبلیغات

مدت تریال رایگان

۳ ماه۳۰ روز
بزرگی کتابخانه موسیقی۳۰ میلیونبیش از ۳۰ میلیون
اشتراک گذاری با خانواده؟بله، ۱۴.۹۹ دلار در ماه برای ۶ نفر

بله، ۵ دلار در ماه برای هر عضو اضافی

گوش‌دادن آفلاینبله، با پرداخت عضویتبله، با پرداخت عضویت
در دسترس بودنiOS، مک، ویندوز، اندروید و تلویزیون اپل تا پاییز ۲۰۱۵ویندوز، مک، پلی‌استیشن ۳ و ۴، اندروید، iOS، ویندوز فون

کاتالوگ موسیقی

یک سرویس پخش موسیقی بدون کاتالوگ آهنگ‌های پر و پیمان به چه درد می‌خورد؟ به نظر می‌رسد که Apple Music و Spotify در این بخش تا حد زیادی مساوی‌اند. هر دو ۳۰ میلیون آهنگ را پوشش می‌دهند. هرچند اپل می‌گوید که تعداد ترک‌ها و موسیقی‌های اختصاصی بیشتری از هنرمندان بدونِ قرارداد خواهد گرفت که از طریق این سرویس کارشان را منتشر می‌کنند. هردو سرویس احتمالا تعداد زیادی موزیک برای راضی کردن شما دارند؛ اما اپل این شانس را دارد که با هنرمندان درحال ظهور سلیقه‌های بیشتری را پوشش دهد.

کاتالوگ Apple Music، با نام «Apple Music Library»،‌ موسیقی‌های خود را از «iTunes» دریافت می‌کند. این کار عملا هر آهنگی که شما بتوانید از آنجا بخرید را در معرض پخش قرار می‌دهد. هرچند این مشخص نیست که آیا شما می‌توانید عملا هر آهنگی که هنوز از طریق کاتالوگ iTunes نخریده‌اید را گوش دهید یا اینکه بعضی از آن‌ها در دسترس نخواهند بود. به عنوان مثال، «تیلور سویفت» و «بیتل‌ها» هردو در Spotify و سایر سیستم‌های پخش نیستند. پس بسیاری از خود می‌پرسند که آیا این دو به Apple Music راه خواهند یافت یا نه.

Spotify و Apple Music به شما اجازه می‌دهند که کاتالوگ پخش خود را با ترک‌های خود مجهز کنید. با Spotify شما می‌توانید فایل‌های موسیقی را از کامپیوتر به لیست ترک‌ها اضافه کنید و به همراه موسیقی‌های اینترنتی خود گوش دهید. با Apple Music، تمام موسیقی‌هایی که در طول سال‌ها وارد iTunes کردید؛ چه از طریق ریپ کردن CDها یا خریدنشان از فروشگاه به صورت خودکار اضافه می‌شوند.

رادیو

Spotify و Apple Music هردو دارای امکانات رادیو هستند؛ اما با روش‌های بسیار متفاوتی کار می‌کنند. Apple Music یک ایستگاه رادیو زنده ۷/۲۴ در سراسر دنیا دارد که از شهرهای لندن، نیویورک و لس‌آنجلس با نام «Beats 1»‌ پخش می‌شود. این ایستگاه دی‌جی‌ها را برای فعالیت در ایستگاه‌ها استخدام می‌کند؛ که نه تنها موزیک‌های جدید را پوشش می‌دهد بلکه بحث‌هایی درباره این موزیک‌ها و فرهنگ موسیقی را شامل خواهد شد. تمام این‌ها همراه با مصاحبه‌های اختصاصی است.

همچنین سایر ایستگاه‌های موسیقی اپل نیز قابل دسترس هستند که موسیقی‌های مختلف با ژانرهای متفاوت را ارایه می‌دهند. این ایستگاه‌ها توسط (طبق گفته اپل) کارشناسان موسیقی ساخته می‌شود. در این روش شما همچنین می‌توانید از آهنگ‌های درحال پخش به آهنگ‌های بعدی عبور کنید.

spotify-radio

Spotify رادیوی زنده ندارد. به جای آن، شما می‌توانید ایستگاه‌ها را بر پایه هنرمند محبوب، ژانر، آهنگ، پلی‌لیست یا آلبوم ایجاد کنید. بعد از آن Spotify برای شما آهنگ‌هایی که شبیه هستند را اضافه می‌کند. این ایستگاه‌های رادیو در اصل با درخواست (on-demand) کار می‌کنند. پلی‌لیست‌های بی پایانی که در هر زمان قابل دسترس هستند. شما همچنین می‌توانید به آهنگ‌ها رای دهید تا به Spotify کمک کنید سلیقه شما را بهتر درک کند.

کشف موسیقی

تقریبا تمام سرویس‌های پخش موسیقی سعی می‌کنند که سلیقه موسیقایی شما را درک کنند تا برایتان پیشنهاداتی را آماده داشته باشند. Spotify و Apple Music هم تفاوتی در این قضیه ندارند. هرچند هرکدام از آن‌ها دیدگاه متفاوتی را پیگیری می‌کنند.

Apple Music از سیستم پیشنهادات «Beats Music» برای یادگیری سلیقه شما و پیدا کردن مداوم پیشنهادات جدید استفاده می‌کند. شما می‌توانید هنرمند محبوب خود و ژانر محبوب خود را در زمان شروع اپ انتخاب کنید و سپس درحالی که به موسیقی‌ها گوش می‌دهید، تب «For You» به شکل مداوم با پیشنهادات جدید پر می‌شود. اپل اعلام کرده که این تنها الگوریتم‌ها نیستند که ترک‌های موزیک را انتخاب می‌کنند بلکه انسان‌های واقعی نیز در تولید پلی‌لیست‌ها و انتخاب موسیقی نقش دارند.

applemusicrecs060815125911pm

پیشنهادات Spotify کمتر برجسته اما همچنان بخشی از اپ هستند. در صفحه مرورگر این نرم‌افزار تاکید بیشتری بر پلی‌لیست‌هایی برای وقت‌های مختلف روز و فعالیت‌های مختلف شده است. مانند تجربه‌های صبح‌گاهی یا ورزش بعد از کار. همچنین در تب «Discover» پیشنهاداتی پنهان شده‌اند که برگرفته از تاریخچه آهنگ‌های شنیده شده توسط شما است. اما تمام این‌ها به اندازه چیزی که در Apple Music شاهد آن هستیم در مرکز توجه نیست.

امکانات کوچک

امکانات دیگری که فراتر از تجربه ساده پخش موسیقی می‌روند، چیزهایی هستند که Apple Music و Spotify را از هم جدا می‌کنند. تمرکز اصلی Apple Music این است که به شما کمک کند تا با هنرمند محبوب خود در ارتباط بمانید، درحالی که Spotify به شما کمک می‌کند تا در موقعیت‌های مختلف از موسیقی لذت ببرید.

در Apple Music، بخش «Connect» به عنوان یک شبکه اجتماعی برای هنرمندها عمل می‌کند و به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که تصاویر، ویدیوها، متن‌ آهنگ‌ها، دمو ترک‌ها، میکس‌تیپ‌ها و موارد بیشتری را با طرفدارانشان به اشتراک بگذارند. شما، به عنوان هوادار، می‌توانید این هنرمندها را دنبال کنید و روی این آپدیت‌ها کامنت بگذارید یا اینکه آن‌ها را «لایک» کنید. اپل همچنین قول داده تا مکانی برای هنرمندان نوظهور باشد تا بتوانند در آن موسیقی‌شان را منتشر و معرفی کنند.

applemusic-connect

اما امکانات Spotify برای نقاط مختلفی که شما ممکن است موسیقی گوش دهید تعبیه شده است. از آرامش خانه تا دویدن در محله‌تان. امکان جدید «Running» ریتم دویدن شما را (بر اساس قدم/ثانیه) تشخیص می‌دهد و موسیقی مناسب با این ریتم را برایتان پخش می‌کند. آهنگ‌ها یکی پس از دیگری پخش می‌شوند تا یک تجربه یک‌پارچه را تولید کنند که شما را برای دویدن سرحال نگه می‌دارد.

Spotify همچنین ابزاری در داخل خود دارد که بتوانید موسیقی را از طریق اسپیکرهای خارجی پخش کنید. از جمله این‌ها اپ «Sonos Player» است. توسط این اپ شما می‌توانید به اسپیکر وصل شوید و موسیقی را از طریق گوشی کنترل کنید.

یکسان، اما متفاوت

در ظاهر، Apple Music و Spotify سرویس‌های بسیار مشابهی هستند. هر دو موسیقی را با درخواست شما از بین کاتالوگ‌های عظیم آهنگ پخش می‌کنند؛ به شما پیشنهاداتی بر پایه تاریخچه انتخاب‌هایتان می‌دهند؛ نوعی از رادیو را عرضه می‌کنند و در نهایت روی کامپیوتر شخصی، مک، اندروید و iOS در دسترس هستند (یا حداقل خواهند بود). هردو سرویس ۹.۹۹ دلار آمریکا برای هر ماه هزینه بر خواهند داشت و به کاربر اجازه انتخاب فایل‌های موسیقی خود را نیز می‌دهند.

هیچ تفاوت بزرگی بین این دو یافت نمی‌شود و هیچ امکان فوق‌العاده‌ای وجود ندارد که شما را مجبور به انتخاب یکی از آن‌ها کند. این انتخاب به این برمی‌گردد که شما چه انتظاری از سرویس پخش موسیقی خود دارید. یک ارتباط عمیق‌تر با هنرمند مورد علاقه خود یا انعطاف در شنیدن موسیقی‌های مختلف در سناریوهای متفاوت. Apple Music تعهد کرده که قرار است بهتر از اپ دیگر باشد، درحالی که Spotify تا همینجا ثابت کرده که بهترین اپ موجود است.

قبل از اینکه یکی را انتخاب کنید، امکانات هردو آن‌ها را محک بزنید. Apple Music از ۳۰ ژوئن (۹ تیرماه) در ایالات متحده و روی iOS، کامپیوترهای شخصی، مک، تلویزیون اپل و اندروید قابل دسترس خواهد بود. همچنین به شما پیشنهاد ۳ ماه نسخه آزمایشی را می‌دهد تا امتحان کنید و ببینید آیا این انتخاب درست است یا نه.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.