Sea Shadow با لبه‌های تیغه مانند خود، کشتی رادار گریز آمریکا بود!

در اوایل سال 1980، جنگ سرد پس از بمباران موشکی کوبا به بالاترین نقطه خود رسید و آمریکا در صدد اجرا استراتژی‌های مختلف بر آمد تا به مقابله با جماهیر شوروی بپردازد. در این بین ارتش آمریکا در تلاش بود تا زیردریایی‌هایی را بسازد که بتوانند به صورت مخفیانه حرکت کنند (رادار گریز) و البته در کنار آن بتوانند که حامل موشک اتمی نیز باشند.

us_navy_sea_shadow_stealth_craft

در آن زمان Lockheed Martin کشتی‌ رادار گریز و مخفی را برای ارتش آمریکا طراحی کرد که سطح تیغ مانندی داشت و نام آن نیز Sea Shadow یا سایه دریا بود. ارتش آمریکا این محصول را در 1985 به دست آورد و تا سال 1993 این کشتی به عنوان رازی در دل ارتش آمریکا بود که تا سال 2006 نیز تست‌های آن انجام می‌شد و سپس دوره سرویس‌دهی آن به اتمام رسید.

این کشتی از DARPA استفاده می‌کرد که به ارتش آمریکا این امکان را می‌داد که تست کند که آیا می‌تواند در مقابل سیستم ماهواره‌ای شوروی و اشعه‌هایی X مخفی بماند یا خیر؟! علاوه بر این سایه دریا فعالیت‌های اتوماتیک و خودکار بسیاری نسبت به نسخه‌های قبلی و مشابه خود داشت. البته بخشی از هدف ساخت این محصول نیز به طراحی آن باز می‌گشت.

sea_shadow_von_der_seite
اولین کشتی سایه دریا در سال 1985 که برای انجام ماموریت ساخته نشده بود.

 

به جای انجام ماموریت، این کشتی برای انجام تست‌های مخفی ماندن و اتوماسیون ساخته شده بود و زاویه تیغه‌های آن نیز بر اساس هواپیمای قبلی Lockheed طراحی شده بود.

sea_shadow_fleetweek

این کشتی از لحاظ طراحی بدنه از تکنولوژی قدیمی استفاده می‌کرد اما مقاومت و پایداری مناسبی داشت و می‌توانست در برابر امواج بالا 18 فوت مقاومت کند.

sea_shadow_1

سایه دریا ابعاد کوچکی داشت و طول آن 160 فوت بود و می‌توانست 12 تخت خواب را درون خود جای دهد و تنها استفاده از یخچال، مایکروویو و میز‌های کوچک برای خدمه آن امکان پذیر بود.

sea_shadow_bridge

سایه دریا در سال 2006 سرویس‌دهی خود را به پایان رساند و البته تحت تاثیر کشتی‌های جدید نیز قرار گرفت.

990318-n-0000n-003

نظر شما در خصوص این غول چیست؟

1 در مورد “Sea Shadow با لبه‌های تیغه مانند خود، کشتی رادار گریز آمریکا بود!”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH