مرور رده

سامسونگ

خرید گوشی سامسونگ

دانستنی های برند سامسونگ از آغاز به کار تا کنون

شرکت سامسونگ که ما امروزه آن را به‌عنوان یک تولیدکننده بزرگ گوشی‌های هوشمند می‌شناسیم، در اصل فعالت خود را در سال 1938 آغاز کرده است. دانستنی‌های جالبی درباره این غول کره‌ای وجود دارند که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

سامسونگ بیش از 489000 کارمند دارد

دانستنی‌های سامسونگ

زمینه‌های فعالیت شرکت سامسونگ فقط به حوزه الکترونیک ختم نمی‌شوند. سامسونگ گروپ 78 شرکت زیرمجموعه دارد که سهام 19 مورد از آن‌ها در بورس کره عرضه شده است. حوزه‌های فعالیت این شرکت از ساخت‌و‌ساز گرفته تا خدمات مالی، کشتی‌سازی و حتی صنایع دارویی گسترده هستند. سامسونگ گروپ در 80 کشور مختلف از جمله کره جنوبی، جمعا بیش از 489000 کارمند دارد. جالب است بدانید که برج خلیفه در دبی نیز توسط بخش ساخت‌و‌ساز این غول کره‌ای ساخته شده است.

‌سامسونگ گروپ سهم بالایی در تولید ناخالص داخلی کره جنوبی دارد

همان‌طور که در بالا اشاره شد، این شرکت زیرمجموعه و کارمندان بسیاری داشته و به همین دلیل سهم بالایی را از تولید ناخالص داخلی کره جنوبی به خود اختصاص می‎‌دهد. این آمار در سال 2017، 15 درصد بود. همچنین بیش از 20 درصد ارزش بازار بورس کره نیز متعلق به سامسونگ گروپ است.

آغاز جاه‌طلبی با تلویزیون‌های سیاه و سفید در سال 1970

شروع سامسونگ با تلویزیون‌های سیاه و سفید
شروع سامسونگ با تلویزیون‌های سیاه و سفید

اولین محصول الکترونیکی سامسونگ، یک تلویزیون سیاه و سفید تولید شده در سال 1970 بود. این شرکت در سال 1986 با عرضه تلفن‌های خودرو، وارد صنعت گوشی‌های موبایلی شد، هر چند که این محصولات موفقیت چندانی را نصیب کره‌ای‌ها نکردند.

تنها سه بار لوگوی سامسونگ تغییر کرده است

تغییرات لوگوی سامسونگ از ابتدا تا کنون فقط 3 مرتبه
تغییرات لوگوی سامسونگ از ابتدا تا کنون فقط 3 مرتبه

پیش از دهه 70 میلادی، لوگوی سامسونگ چندین بار تغییر کرده بود، اما پس از این زمان، نشان تجاری این شرکت ثبات بیشتری پیدا کرد و تنها سه‌بار تغییر یافت. لوگوی فعلی از سال 1993 مورد استفاده قرار دارد.

در اصل، سامسونگ الکترونیکس در سال 1993 آغاز به کار کرده است

آغاز به کار سامسونگ با سامسونگ الکترونیکس
آغاز به کار سامسونگ با سامسونگ الکترونیکس

در حقیقت در سال 1993 بود که فلسفه مدیریت جدیدی توسط رئیس سامسونگ یعنی Lee Kun Hee رواج یافت و پایه و اساس آن نیز “تغییر همه چیز به غیر از خانواده” و “تولید محصولات باکیفیت” بود. در ادامه، مرکز توسعه منابع انسانی سامسونگ نیز در راستای این اهداف احداث شد.

اولین گوشی CDMA

اولینگ گوشی سامسونگ
اولینگ گوشی سامسونگ

Samsung SCH-100 در سال 1996 اولین گوشی بهره‌گیرنده از فناوری CDMA بود. در آن زمان CDMA یک فناوری جدید بود و پیش از تکنولوژی‌های 4G/LTE، مزیت‌های زیادی بر فناوری GSM داشت.

اولین ساعت گوشی‌مانند

اولین ساعت گوشی سامسونگ
اولین ساعت گوشی سامسونگ

در اصل، بازار ساعت‌های گوشی‌مانند خیلی وقت پیش در سال 1999 ایجاد شده است. در واقع سامسونگ با ساعت Samsung SPH-WP10 اولین فعال این حوزه بود. این دستگاه از نمایشگر LCD تک رنگ به همراه دکمه‌های فیزیکی در کناره‌ها بهره می‌برد. این ساعت حتی از دستورات صوتی جهت تماس با مخاطبین نیز پشتیبانی می‌کرد!

سامسونگ پیش از اندروید و iOS وارد بازار گوشی‌های هوشمند شده است

سامسونگ اولین گوشی هوشمند، قبل از اندروید و IOS
سامسونگ اولین گوشی هوشمند، قبل از اندروید و IOS

شاید سامسونگ اولین گوشی هوشمند را نساخته باشد، اما از اولین شرکت‌هایی است که در این بازار جدیت به خرج داده‌اند. سامسونگ اولین گوشی PDA را در سال 2001 و در بازار ایالات‌متحده عرضه کرد و این دستگاه، SPH-i300 نام داشت. این گجت از سیستم‌عامل Palm OS و قابلیت‌های عادی یک PDA برخوردار بود و در عین حال، امکان برقراری تماس‌ها را نیز فراهم می‌کرد.

پرفروش‌ترین گوشی این غول کره‌ای، E1100 است

گوشی E1100 رکورد دار بیشترین فروش گوشی سامسونگ
گوشی E1100 رکورد دار بیشترین فروش گوشی سامسونگ

یکی دیگر از دانستنی‌های جالب شرکت سامسونگ مربوط به پرفروش‌ترین گوشی این کمپانی است. در واقع این عنوان متعلق به Samsung E1110 بوده که در سال 2009 عرضه شد. تولید این دستگاه در سال 2012 متوقف شد و بدین ترتیب، نماینده کره‌ای‌ها توانست که 150 میلیون واحد از آن را به فروش برساند. Samsung E1110 نهمین گوشی پرفروش تاریخ است.

گلکسی S4 پرفروش‌ترین گوشی هوشمند این غول کره‌ای به شمار می‌رود

گوشی گلکسی S4 پرفروش‌ترین گوشی هوشمند این غول کره‌ای به شمار می‌رود
گوشی گلکسی S4 پرفروش‌ترین گوشی هوشمند این غول کره‌ای به شمار می‌رود

گلکسی S4 دومین گوشی پرفروش سامسونگ و هفدهمین در تاریخ گوشی‌های موبایلی است. این دستگاه، فروش کلی 80 میلیون واحدی داشته و پرفروش‌ترین گوشی هوشمند کمپانی سامسونگ نیز به حساب می‌آید. علاوه بر این‌ها، عناوینی همچون پرفروش‌ترین گوشی اندرویدی تاریخ و همچنین پنجمین گوشی هوشمند پرفروش تاریخ نیز از دیگر افتخارات این گجت به حساب می‌آیند.

سامسونگ این فرصت را داشت که سیستم‌عامل اندروید را خریداری کند

امکان خریداری اندروید توسط سامسونگ وجود داشت
امکان خریداری اندروید توسط سامسونگ وجود داشت

در رابطه با یکی دیگر از دانستنی‌های جالب سامسونگ باید به اواخر سال 2004 میلادی بازگشت؛ یعنی زمانی که تیم 8 نفره اندروید، جهت تأمین مالی استارتاپ خود راهی کره جنوبی شده بودند. در ادامه اندی رابین و تیمش نقشه‌های خود جهت طراحی یک سیستم‌عامل موبایلی را برای مدیران اجرایی سامسونگ شرح دادند که البته با واکنش دلسرد کننده آن‌ها نیز روبه‌رو شدند.

دو هفته بعد و در اوایل سال 2005، تیم اندروید نزد گوگل رفت و این بار این غول اینترنتی حاضر شد که این استارتاپ را با قیمتی 50 میلیون دلاری به تملک خود درآورد. در نهایت نیز گوگل و تیم اندروید، این سیستم‌عامل را توسعه داده و سپس آن را به‌صورت رسمی در اکتبر 2008 منتشر کردند. نظرتان چیست؟ اگر سامسونگ اندروید را خریده بود، اکنون این سیستم‌عامل در چه وضعیتی قرار داشت؟