نقشه‌های نوکیا و اهمیت آفلاین بودن آنها

از زمانی که نوکیا برای اولین بار مسیریابی را برای گوشی‌ های هوشمند عرضه کرد، به نقشه‌ های آفلاین بسیار جدی فکر می‌کرد. به همین دلیل است که از سال 2006 از نقشه‌های بُرداری استفاده می‌کرد. برای اینکه گوشی‌ های هوشمند به دستگاه‌های مسیریاب شخصی و ایده‌آلی تبدیل شوند که کاربران هیچ‌گاه آنها را کنار نگذارند، باید با نقشه‌ های از پیش نصب شده سازگاری داشته و کاملا آفلاین می‌بودند.

تجربه کاربری آفلاین

نقشه‌های آفلاین تمرکز اصلی نوکیا در مسیریابی (با Nokia Drive) هستند و نوکیا طی 6 سال گذشته در حال توسعه کامل دانش فنی نقشه‌ ها بوده‌ است. ارائه نقشه‌ های آفلاین نه تنها امکان ذخیره برخی اطلاعات به صورت آفلاین برای استفاده بعدی را می‌دهد، بلکه یک تجربه کاملا جدید است.

نقشه‌ ها از پیش در گوشی ‌های هوشمند نصب شده‌اند تا تجربه فوق‌العاده‌ای را برای مردم با ایجاد روند آسان در اولین استفاده و دسترسی آفلاین به کشورها و مناطق مورد علاقه فراهم کنند. با این روش، راهی ساده برای مدیریت نقشه‌ ها به صورت آفلاین ایجاد می‌شود و کاربران می‌توانند بدون درنظرگرفتن پوشش تامین‌کننده سرویس به نقشه برگردند.

تجربه آفلاین تنها مشاهده نقشه خیابان‌ها نیست، بلکه مکان‌های مورد علاقه، نیز از طریق جست‌وجوی آفلاین در دسترس قرار می‌گیرند و راهنمایی‌های صوتی (بیش از 70 مورد) در راهنمایی‌های مسیریابی و محاسبات مجدد مسیر نیز وجود دارد.

اهمیت حجم نقشه 

نقشه‌ های آفلاین دقیقا کجا ذخیره می‌شوند؟ این نقشه‌ ها بر حسب موقعیت جغرافیایی کاربران در گوشی ذخیره شده‌اند (مثلا برای کاربرانی که در کشور ایران زندگی می‌کنند، نقشه ایران در گوشی‌های نوکیا از پیش نصب شده است) و احتمالا کاربران در مورد فضای حافظه‌ای که نقشه‌ ها اشغال می‌کنند کمی محافظه‌کار هستند که البته کاملا به‌ جا است. به همین دلیل است که نوکیا قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری به مصرف‌کنندگان می‌دهد و آنها را به شعاع 10 متر مربعی محدود نمی‌کند و به آنها حق انتخاب می‌دهد. کاربران می‌توانند نقشه همه کشور را دانلود کنند (مثلا امریکا 1.8 گیگابایت، چین 862 مگابایت، انگلستان 203 مگابایت) یا یک منطقه خاص (کالیفرنیا 147 مگابایت، انگلیس 166 مگابایت، پکن 63 مگابایت)؛ درست مثل اینکه یک فهرست خرید داشته باشند.

برای چه کسانی؟

اما همچنان سؤال باقی است: اصلا مزایای نقشه ‌های آفلاین چیست؟ Nokia Drive با تجربه کاملا آفلاین برای گوشی‌ های نوکیا لومیا، Nokia N9 و گوشی ‌های هوشمند نوکیا بل در دسترس است. حتی Nokia N95 نیز که در سال 2007 معرفی شد، مسیریابی آفلاین داشت. نقشه‌های آفلاین قابلیتی است که نه تنها برای گوشی‌ های هوشمند پیشرفته فراهم شده بلکه بسیاری از گوشی‌های نوکیا آشا با نقشه‌ های آفلاین و مکان ‌های مورد علاقه عرضه می‌شوند تا خدمات مکان محور را برای مردم بازارهای نوظهور ارائه دهند. البته نوکیا گوشی‌های اندروید و iOS را فراموش نکرده است: این سیستم‌عامل ‌ها می‌توانند از مرورگر موبایلشان maps.nokia.com  را ببینند و از سال گذشته توانسته‌اند به نقشه ‌های ذخیره شده به صورت آفلاین دسترسی پیدا کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH