فروش SSD در سه‌ماهه اول ۲۰۱۶ در حدود ۳۲ درصد افزایش داشته است

فروش SSD در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن، ۳۲.۷ درصد افزایش داشته است. فروش تمام انواع SSD از جمله برای کلاینت‌ها و سرورها، افزاش داشته که این نشان از آن دارد که حافظه‌های مبتنی بر NAND در حال ربودن سهم بازار هارد‌دیسک‌های سنتی هستند.

در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۶، در حدود ۳۰.۷۷۷ میلیون SSD به فروش رسیده است که نسبت به ۲۳.۱۹۰ میلیون SSD فروخته شده در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۵، افزایش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد. در تضاد با این روند، فروش PC با کاهش ۱۰ درصدی سالانه، به ۶۰ تا ۶۴ میلیون واحد رسیده است. فروش هارددیسک‌های معمولی نیز در این بازه کاهش ۲۰ درصد داشته و به وضوح از کاهش فروش PC نیز پیشی گرفته است. افزایش فروش SSD نسبت به هاردیسک‌های معمولی و PC بسیار با ثبات بوده است. البته کاهش فروش این دو محصول، چندین فصل است که ادامه دارد و تنها در یک فصل، شاهد افزایش کم ۴ درصدی بوده‌اند. البته باید این نکته را مد نظر داشت که از نظر تعداد، همچنان فروش هارددیسک‌های معمولی از SSD بیشتر است. سه تولیدکننده هارددیسک‌های معمولی، وسترن دیجیتال، توشیبا و سی‌گیت، در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۶، در مجموع ۹۹.۸ میلیون هارددیسک به فروش رسانده‌اند.

ssd_shipments_trendfocus_q1_2016_ALL

تقریبا از ۳۱ میلیون SSD فروخته شده، ۲۷ میلیون برای پی‌سی‌های کلاینت و ۴ میلیون برای سرورها بوده است. در بازار پی‌سی، رشد فروش SSD، به ۲۹ درصد رسیده، در حالیکه در بخش سرور این فروش به صورت موشکی بالا رفته و ۶۹ درصد افزاش یافته است. اگر از نظر ظرفیت بخواهیم نگاه کنیم، ظرفیت کل فروخته شده،‌ ۱۰ اگزابایت بوده که نسبت به ۵.۶۵ اگزابایت در مدت مشابه سال ۲۰۱۵، افزایش ۷۷ درصدی را شاهد هستیم. ظرفیت متوسط هر SSD با ۳۳ درصد افزایش، از ۲۴۵ گیگابایت به ۳۲۵ گیگابایت رسیده است.

به دلیل توسعه سریع در SSD، مواردی وجود دارد که باعث استفاده بیشتر حافظه‌های NAND در بازار و برای طیف گسترده‌ای از کاربردها می‌شود. تکنولوژی TLC NAND باعث شده است که قیمت به ازای هر گیگابایت کاهش بیاید. در نتیجه این تکنولوژی، قیمت یک SSD با ظرفیت ۱۲۰ گیگابایت به ۴۰ دلار رسیده است و به همین دلیل بسیاری از سازندگان ‌پی‌سی، ترجیح می‌دهند که به جای هارددیسک‌ها از SSD در محصولات خود استفاده کنند. بعلاوه، NVMe و کنترلر‌های جدید، باعث استفاده بیشتر SSD در کلاینت‌ها شده است.

ssd_shipments_trendfocus_q1_2016_SHARES_manufacturers

سامسونگ بزرگترین سازنده فلش‌های NAND و SSD در دنیا است. این شرکت کنترل ۴۰ درصد بازار را در اختیار دارد و میزان فروش آن از ۹.۴۲ میلیون واحد در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۵ به ۱۲.۹۳ میلیون در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۶ رسیده است. سامسونگ SSD را به سازندگان بزرگ پی‌سی مانند اپل، اچ‌پی و لنوو می‌فروشد، به همین دلیل انتظار نمی‌رود که در آینده نزدیک سهم سامسونگ تغییرات زیادی در بازار داشته باشد. البته سهم سامسونگ، نسبت به سه‌ ماهه قبلی، تقریبا ۵ درصد کاهش دارد. دومین تولیدکننده SSD، سن‌دیسک بوده است که با فروش ۳.۹۴ میلیونی، ۱۲.۹ درصد بازار را به خود اختصاص داده است. شایان ذکر است که سن‌دیسک و توشیبا بزرگترین مجتمع تولید حافظه‌های NAND را دارند، اما توشیبا تولیدکننده عمده SSD نیست. این شرکت در سه‌ماهه اول ۲۰۱۶، تنها ۱.۲ میلیون SSD فروخته و سهم ۳.۹ درصدی از بازار را از آن خود کرده است.

سومین تولیدکننده، Lite-On است که محصولات خود را تحت برندهای Lite-On و Plextor می‌فروشد. این کمپانی نه تنها توانسته است که فروش خود را به شدت بیشتر کند، بلکه سهم زیادی از بازار را نیز به خود اختصاص داده است. میزان فروش این شرکت با افزایش ۱۵۲ درصدی از ۱.۳۹ میلیون واحد در سه‌ماهه اول ۲۰۱۵ به ۳.۵۱ میلیون واحد در سه‌ماهه اول ۲۰۱۶ رسیده است. Lite-On کنترل ۱۱.۴ درصد بازار را در اختیار دارد.

Kingston که اولین تولیدکننده ماژول‌های DRAM در دنیا است، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان SSD نیز هست. ۱۲ ماه گذشته چندان برای Kingston خوب نبوده است. در حالیکه فروش این شرکت ۱۴ درصد رشد داشته، سهم بازار آن از ۱۰.۸ به ۹.۳ درصد کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که سهم بازار و فروش شرکت‌های اینتل، میکرون و HGST کاهش سالانه داشته است. علت این کاهش مشخص نیست، اما محتمل است به این دلیل باشد که این شرکت‌ها بر روی SSD‌های با ظرفیت بالا برای بخش تجاری متمرکز بوده‌اند، در نتیجه فروش واحدی آنها کاهش پیدا کرده است.

ssd_shipments_trendfocus_q1_2016_SHIPMENTS_manufacturers

دیتاسنترها نیز با سرعتی زیاد در حال تعویض هاردیسک‌های معمولی خود با SSD هستند. از آنجایی که SSD‌های تجاری نرخ ورودی/خروجی بسیار بالایی دارند، میزان فروش PCIe و SAS چندان بالا نبوده است. در سه‌ماهه اول ۲۰۱۶،‌ میزان فروش SSD‌ها با PCIe تنها ۱۶۴ هزار واحد بود و فروش SSD‌های مبتنی بر SAS، به ۵۹۰ هزار واحد رسیده است. در مقایسه با این دو، SSD‌هایی با رابط SATA، به فروش ۲.۹۵ میلیون واحدی دست یافته‌اند.

TrendFocus معتقد است که سامسونگ، اینتل و HGST، بیشتر سهم فروش SSD‌های تجاری را در اختیار دارند (نزدیک به ۸۰ درصد). HGST یکی از بزرگترین تولیدکنندگان هارددیسک‌های معمولی برای بخش تجاری است.

ssd_shipments_trendfocus_q1_2016_enterprise_SSDs_interface_575pxاگر فروش ‌‌پی‌سی در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۶ نیز کاهش پیدا کند، فروش هارددیسک و SSD نیز کاهش می‌یابد. اوایل امسال، وسترن دیجیتال پیش‌بینی کرد که ارزش کلی بازار هارددیسک کمی کاهش پیدا می‌کند که خبر خوبی برای این صنعت نیست. از طرف دیگر، فروش ‌پی‌سی در نیمه دوم سال معمولا افزایش پیدا می‌کند و این نه تنها فرصتی برای هاردیسک‌های معمولی برای بازگشت به بازار است، بلکه به SSD‌ها نیز اجازه می‌دهد که رکورد تازه‌ای از فروش بجا بگذارند.

چند روند وجود دارد که اثر بسیار مثبتی بر بازار SSD دارد. روند اول، کاهش هزینه ساخت فلش‌های NAND است و انتظار می‌رود که کمپانی‌هایی همچون اینتل و میکرون تولید NAND‌های سه‌بعدی خود را افزایش دهند. ارزان‌شدن قیمت چنین حافظه‌هایی به ساخت SSD‌های کم‌هزینه کمک می‌کند. دوم، فروش پی‌سی‌های قابل حمل باریک که تنها قادر به داشتن SSD هستند، افزایش پیدا می‌کند. سوم اینکه سی‌گیت، چندان متمایل نیست که به بازار حافظ‌های نوت‌بوک وارد شود. در کل کمی‌توان گفت که SSD‌ها آینده خوب و روشنی دارند، اما سوال اصلی این است که آیا بازیگران بازار آماده هستند از فرصت بوجود آمده، به نحو احسن استفاده کنند؟!

Samsung-SSD-Shipments-TrendFocus-Q1-2016-Market-Share

1 در مورد “فروش SSD در سه‌ماهه اول ۲۰۱۶ در حدود ۳۲ درصد افزایش داشته است”

  1. هاردهای اس اس دی خیلی خوبن. من خودم به شخصه و به چشم تفاوت محسوس این هاردها با هاردهای معمولی رو دیدم. سرعتی حداقل سه برابر هاردهای معمولی دارن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH