وقتی که ایرانسل به خودش شلیک می‌کند!

شاید دیگر همه از خبر چند روز پیش مطلع شده باشند، لو رفتن اطلاعات بیش از ۲۰ میلیون مشترک ایرانسل که بازتاب بسیار زیادی در جامعه داشت. برخی آشفتند، بعضی متعجب شدند و عده‌ای نیز بیخیال که لو رفتن صاحبان خط‌های ایرانسل، چه حاصلی برای بقیه دارد.

پای این ماجرا به مجلس نیز کشیده شد و وزیر ارتباطات و فناوری، به‌صورت شفاف اعلام کرد که قضیه لو رفتن این اطلاعات، چیز جدیدی نیست و مربوط به دو سال و نیم پیش است که این اپراتور به درخواست یکی از نهادها، اقدام به ارایه شماره‌ها کرده است و ظاهرا به علت خطای یکی از کارکنان آنجا، این اطلاعات به بیرون درز کرده است.

البته این داستان وقتی رنگ و بوی جدی‌تر به خودش گرفت که یک جوان ۱۹ ساله با استفاده از یک ربات تلگرامی و بیشتر از همه برای سرگرمی (و شاید هم جلب توجه)، این مشخصات را لو داد تا پلیس فتا هم وارد بازی شود و دیگر ادامه ماجرا…

اما در این بین، تنها یک جای خالی احساس می‌شد و آن هم حضور متهم اصلی داستان بود، ایرانسل که سعی کرده بود سر خودش را به نوعی زیر برف کرده و بدون توجه به هیاهوی اطراف، هیچ عکس العملی را نشان ندهد. اما بالاخره شرایط این کارزار به جایی رسید که این اپراتور از ترس بیشتر زخمی شدن، خودی نشان داد و با دادن یک بیانیه، عملا کاری کرد که نه تنها خشم برخی و تعجب بعضی تبدیل به آرامش نشود، بلکه حتی آن عده بی‌تفاوت نیز با دیده اخم آلود به این اپراتور زرد بنگرند! در واقع فرار به جلو، کاری با این اپراتور کرد که در این چند روز هیچ‌کس نتوانسته بود انجام دهد! این اپراتور اگر تنش زخمی شده بود، با شلیک یک گلوله به خودش، رسما قافیه را باخت تا همه بفهمند عدم مسئولیت پذیری و تناقض گویی، چگونه می‌تواند تبدیل به یک کابوس شود.

در بیانیه ایرانسل، بدون آنکه این اپراتور کوچک‌ترین اخمی به ابرو بیاورد و یا بابت لو رفتن این اطلاعات کوچک‌ترین عذرخواهی و حتی توجیهی بکند، از بیخ و بن همه چیز را تکذیب کرده و با این عمل، نه تنها از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرده، بلکه تلاش نموده تا این توپ را با ناشی‌گری تمام، به زمین سایر اپراتورها بیاندازد!

ایرانسل در بیانیه‌اش آورده: «حفظ محرمانگی و حریم خصوصی مشترکان جزء اصول اولیه و قطعی ایرانسل است و این شرکت هرگز و تحت هیچ عنوانی نه‌تنها اطلاعات مشترکان خود را در اختیار غیر قرار نداده، بلکه برخلاف برخی از اپراتورها با چشم‌پوشی از درآمد قابل ملاحظه، حتی از ارائه اطلاعات مشترکان به شرکت‌های تبلیغاتی دارای مجوز نیز خودداری کرده است.»

در واقع پاراگراف بالا، در تناقض آشکار با صحبت‌های وزیر است که صراحتا اعلام کرده بود که ایرانسل، اطلاعاتش را به یک نهاد داده است! ضمن آنکه بسیاری از کاربران با استفاده از این ربات تلگرامی، شاهد لو رفتن اطلاعات بوده‌اند و مشخص نیست که چرا ایرانسل با چنین فرافکنی و تناقض آشکار، سعی داشته همچنان خودش را امین اطلاعات مردم نشان دهد. بدتر از همه آنکه در انتهای این پاراگراف، در یک اقدام شگفت آور، درست مانند کودکی که برای جلوگیری از اخم والدین، کودک دیگری را مقصر خطایش صدا می‌کند، دست اشاره‌اش را به سوی دیگر دراز کرده و خود را پاک و منزه می‌داند!

ایرانسل در بخش دیگری از بیانیه‌اش آورده است: «با تمهیدات و حفظ به‌روزترین استانداردهای ایمنی اطلاعات؛ سیستم‌های اطلاعاتی و اطلاعات مشترکان ایرانسل هرگز افشا، سرقت و هک نشده‌ و مورد نفوذ و یا در اختیار غیر قرار نگرفته‌ است.
در آستانه بهره‌برداری از پروژه ملی ترابردپذیری شماره‌ها، که براساس آن مشترکان می‌توانند با حفظ شماره خود از اپراتوری به اپراتور دیگر مهاجرت کنند و با پیش‌بینی سیل عظیم مشترکان که به دلیل استفاده از خدمات و سرویس‌های پیشرفته چون نسل چهارم اینترنت، آماده مهاجرت به ایرانسل هستند، دامن زدن به این سناریوی تکراری امری محتمل بود.»

خیلی سخت بتوان واژه‌ای را یافت که بتوان این صحبت‌های ایرانسل را با آن معنا کرد! این اپراتور در حالی سخت بر عدم افشای اطلاعات پافشاری می‌کند که رسمی‌ترین نهادهای کشور، بر پخش شدن آن صحه گذاشته و حتی عاملش را هم شناسایی و دستگیر کرده‌اند! شاید از نظر ایرانسل، این فرد وجود خارجی ندارد و یا یک روح است که تنها رمال‌ها قادر به صحبت با آن بوده و هر کسی هم که اطلاعاتی در این ارتباط به‌دست آورده، شخصا به امور مشترکین این اپراتور مراجعه کرده و به‌صورت پنهانی دست به سرقت زده است!

نکته قابل تامل دیگر، باز هم انگشت اتهام به سمت سایر اپراتورها بردن است، بدون آنکه دلیل مستدلی بر این ادعا آورده شود. در واقع اگر ایرانسل وجود چنین سناریویی که به قول خودش تکراری است را پیش‌بینی می‌کرد، چرا هیچ کاری برای عدم تکرار آن انجام نداد؟ چرا انقدر دیر اقدام به ارایه بیانیه‌ای کرد که با مطالعه متن آن می‌توان به عدم درایت و کنترل چنین موضوع مهمی پی برد؟ اگر قرار بر این است که به خاطر سیستم ترابردپذیری، چنین باعمال پرخطری (البته به ادعای ایرانسل) به راه بیفتد، پس قاعدتا هم زمان با اجرای آن و پر رنگ‌تر شدن رقابت بین اپراتورها، بایستی منتظر بازی‌های خطرناک‌تری بود که دودش به چشم همه خواهد رفت و دیگر چه اصراری است که اصلا این موضوع اجرا شود؟!

در پایان بایستی گفت، ای‌کاش ایرانسل اصلا بیانیه نمی‌داد! ای‌کاش همچنان سکوت می‌کرد و حداقل اگر قرار بود زخمی بشود، با قبول این اشتباه (از طرف هر کسی هم که صورت گرفته باشد) یک عذرخواهی از مشترکین خودش کرده و به‌جای ادعا در برتر بودن، سعی در جبران ایرادات و بهبود سیستمش انجام می‌داد. اما ایرانسل تنها یک کار کرد؛ تفنگش را به بالا آورد و پس از آنکه چند تیر خطا به سمت رقبایش روانه نمود، گلوله آخر را به خودش شلیک کرد تا بگوییم ای‌کاش ایرانسل کمی شهامت برای پذیرش اشتباهش را داشت!

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 دیدگاه
 1. احمد محمد می گوید

  اقا داریم خودمون رو مسخره می کنیم چرا عذر خواهی کنند اونا به جای اینکه خودشون رو مئسول مردم بدونند فکر می کنند که مردم وظیفه شونه که خدمات بی کیفت اونا استفاده کنند فقط به فکر پول مردم اند لعنت به ام تی انفریقا

 2. رضا وارسته می گوید

  به نظر من از طرف رقبا بوده (همراه اول)

 3. اناهیتا می گوید

  ایرانسل باید یاد بگیره که این ایرانسل هست که به مشتریان نیاز داره نه مشتری ها به ایرانسل

 4. میرزا می گوید

  شما نشستید تو تهران ، تصور میکنید همه جای ایران اوضاع همینه ! اگه همین ایرانسل نبود ، هنوز داشتیم میرفتیم تو صف اداره پست ، صبح تا ظهر وایمیستادیم تا سیمکارت بخریم دونه ای ۱ میلیون !! هیچ جای دیگه ایران ، به جز تهران نسل چهار نداره به جز اونی که ایرانسل داره ارائه میکنه ! ( البته زیر بنر های تبلغاتی همراه اول هم نوشته ۴G بعضی جاها ) همین حالاش پوشش ایرانسل خیلی فراگیر تر همراه اول ئه ! خوب وقتی میشه اینجوری دروغ گفت ، کسی هم نه تو وزارت خانه ، نه هیچجای دیگه نمیگه آقای همراه اول که برا تعویض سیمکارت های خودت به نسل چهار ، هفت هزار تومن از مشتری میگیری ، کیفیت خدماتت کو ؟؟ خوب ایرانسل هم با خودش میگه حالا که میشه اینجوری دروغ گفت ، چرا من نگم ؟؟ !!
  البته در کل اوضاع جای تاسف داره ! ولی منظورم اینه که این روز ها همه دروغ میگن !! فقط این یه مورد نیست …

 5. میرزا می گوید

  آقا فرافکنی که تو این کشور چیز تازه ای نیست !! همه همین کارو میکنن ! همین همراه اول خودمون ، تا دلتون بخواد در مورد اینترنت و کیفیت خدماتش فرافکنی میکنی ! وقتی زیر همه تابلو هاش تو اشصفهان مینویسه برید سیم کارت خودتونو ۴G کنید ، و هنوز یه سایت رسمی نسل چهار تو اصفهان نداره ، خوب ایرانسل هم میگه وقتی میشه اینجوری دروغ گفت ، چرا من نگم ؟؟

 6. mhn_13619 می گوید

  من جز اون آدم های بیخیالم و میگم که لو رفتن صاحبان خط‌های ایرانسل، چه حاصلی برای بقیه دارد!

 7. یک دوست می گوید

  فقط باید برای ایرانسل تاسف خورد که حتی حاضر به یک عذرخواهی ساده هم نشد

 8. امیرمحمد می گوید

  حتی یک عذرخواهی کوچک هم نکرد!!!!!!!

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.