این خفاش می‌تواند با سرعتی بیش از ۱۶۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند!

شاید با شنیدن عنوان سریع‌ترین پرواز دنیا در بین مهره‌داران ذهن‌تان یک پرنده شکاری را تداعی کند، اما به تازگی نتایج تحقیقاتی منتشر شده است که یک مهر باطل را بر افکار شما حک خواهد کرد. در واقع یک خفاش توانسته این لقب را به خود اختصاص دهد.

پژوهشگران موسسه تحقیقاتی ماکس پلانک در سال ۲۰۰۹ تحقیقاتی را در غار خفاش Frio در برزیل به انجام رساندند که بیان می‌کرد خفاش بدون دم برزیلی می‌تواند با سرعتی بالغ بر ۱۰۰ مایل در ساعت پرواز کند. این مقدار به معنی شکستن تمام رکوردهای موجود در سرعت پرواز پرندگان است، رکورد قبلی در اختیار swift بود که با سرعتی بیش از ۷۰ کیلومتر در ساعت پرواز می‌کند، البته به احتمال قوی این خفاش قادر نخواهد بود یکسال را هم‌چون سویفت پرواز کند.

“در ابتدا باور کردن نتایج به‌دست آمده سخت بود اما آن‌ها کاملا حقیقت دارند!” کامران صافی یکی از زیست‌شناسان موسسه پلانک می‌گوید:

در آن زمان، خفاشی که حدودا ۱۲ گرم وزن داشت توانست سرعت پرواز خود را تا ۱۶۰ کیلومتر در ساعت برساند.

حال ممکن است بپرسید که این سرعت چگونه محاسبه شده است؟ دانشمندان در این پروژه از یک هواپیمای کوچک Cessna prop استفاده کردند که به وسیله یک تور خفاش‌ها را به دام انداخته و به آن‌ها یک فرستنده رادیویی نیم گرمی را متصل کرده است. سپس آن‌ها را رها کرده و سرعت پرواز آن‌ها اندازه‌گیری شده است.

اگرچه هنوز نمی‌توان تاثیر این تحقیقات را دریافت اما بدون شک آشنایی بیش‌تر با ویژگی حیوانات می‌تواند ما را در ساخت تجهیزات و وسایلی حرفه‌ای‌تر یاری کند، مثلا این خفاش می‌تواند ایده خوبی برای ساخت یک هواپیمای جنگی فوق‌العاده سریع باشد!

پیام بگذارید