شاید چیپست بعدی سامسونگ، مشابه پردازنده A11 اپل مجهز به پردازش عصبی باشد

” موتورعصبی پردازنده A11 بیونیک اپل” و ” هسته پردازش بصری گوشی پیکسل شرکت گوگل” همگی عباراتی هستند که روند رو‌به‌‌ رشد آخرین چیپست‌های اسمارت‌فون‌های امروزی را نشان می‌دهند. این رویه که به‌صورت اختصاصی، پردازنده‌های مجتمع نامیده می‌شوند، بار پردازش طیفی از امور را از دوش هسته‌های پردازنده اصلی برمی‌دارند. بدین ترتیب اموری نظیر پردازش داده‌های ورودی سنسورها، محاسبات بصری مربوط به Face ID در گوشی‌های اپل یا کمک به الگوریتم‌های HDR+ مربوط به دوربین در گوشی‌های پیکسل گوگل، بهتر، سریع‌تر و با مصرف باتری کمتر نسبت به حالتی که توسط پردازنده اصلی مورد پردازش قرار گیرند، انجام خواهند شد.

موتور پردازش عصبی

با توجه به سرمایه‌گذاری عظیم سامسونگ در شرکت چینی DeePhi Tech، احتمالا به‌زودی سامسونگ با استفاده از یک پردازنده مجتمع موتور عصبی برای چیپست‌های اگزینوس تحت مالکیت خود، این قابلیت‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. شرکت Deephi Tech که در حوزه هوش‌ مصنوعی فعالیت می‌کند، توسط فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های استنفورد و سینگیوا (Tsinghua) تاسیس شد. در حال حاضر این شرکت همکاری تنگاتنگی با چندین مشتری برجسته مانند آمازون، مدیاتک و سامسونگ برای معماری متمایز چیپست شبکه عصبی و تکنولوژی فشرده‌سازی خود دارد.

Deephi Tech به‌شکل ویژه روی الگوریتم‌های هوش‌مصنوعی مبتنی بر یادگیری عمیق متمرکز شده است تا آن‌ها را در طراحی‌های چیپ شبکه عصبی خود لحاظ کند. ممکن است سامسونگ با هدف توسعه این پردازنده مجتمع با چیپست اگزینوس 9810 خود در Deephi Tech سرمایه‌گذاری کرده باشد. انتظار می‌رود در فصل بهار شاهد حضور این چیپست در گوشی گلکسی S9 باشیم.

این اولین‌بار نیست که می‌شنویم شاید چیپست بعدی اگزینوس دارای هوش‌ مصنوعی داخلی باشد. حتی شایعه‌ای وجود دارد که گلکسی S9 با کیت اسکنر سه‌بعدی Face ID عرضه خواهد شد. در تابستان امسال شرکت کوالکام اقدام به عرضه کیت توسعه نرم افزاری برای موتور پردازش عصبی اسنپدراگون خود نمود. بنابراین رقابت در این زمینه در حال شدت یافتن است.

نمایش نظرات (2)