nik

کارستاریکا امسال انرژی خود را به‌مدت 300 روز از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کرد

کاستاریکا را می‌توان از معدود کشورهایی دانست که در طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل‌توجهی را در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر تجربه کرده و توانسته خود را به‌عنوان یکی از پیشگامان این عرصه معرفی کند. این کشور به‌تازگی اعلام کرده که توانسته تاکنون به‌مدت 300 روز در سال جاری میلادی، 100 درصد انررژی موردنیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کند.

این اطلاعات به‌واسطه موسسه «الکتریسیته» کاستاریکا ارائه شده که آمار و ارقام خود را از مرکز ملی Energy Control دریافت کرده است. البته این برای اولین‌بار نیست که کاستاریکا موفق به ثبت چنین رکوردی می‌شود چراکه در سال 2015، تمامی‌ انرژی موردنیاز این کشور برای مدت زمان 299 روز از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شد. در سال 2016 نیز، این رکورد برابر با 271 روز عنوان شده است.

اکنون در سال 2017، مدت زمان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به 300 روز رسیده و به‌نظر می‌رسد که در طی روزهای آتی این رقم افزایش خواهد یافت. حدود شش هفته به پایان سال جاری میلادی باقی مانده و از این‌رو، کاستاریکا به‌راحتی می‌تواند رکورد خود را از مرز 300 روز نیز عبور دهد. در صورت تحقق این امر، کاستاریکا به کشوری تبدیل خواهد شد که توانسته انرژی موردنیاز خود در طول یک سال را از طریق منابع انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر تامین کند.

این کشور انرژی خود را از پنج منبع انرژی تجدیدپذیر تامین می‌کند که در این میان، نیروگاه‌های برق‌آبی، 78 درصد از مجموع انرژی موردنیاز را تولید می‌کنند و سهم انرژی حاصل از باد و زمین‌گرمایی نیز به ترتیب برابر با 10.29 و 10.23 درصد عنوان شده است. گفتنی است انرژی خورشیدی و زیست‌توده با 0.84 درصد، کمترین نقش را در تامین انرژی این کشور ایفا می‌کند.

کاستاریکا در نظر دارد تا در سال 2021، تولید گاز کربن را به صفر برساند و این دستاورد بزرگ در سال 2017 نشان‌دهنده عزم جدی این کشور برای تحقق این خواسته است. این کشور همچنین در اوایل امسال از طرح بلندپروازانه جدیدی خبر داد و اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2021، به‌ اولین کشوری در جهان تبدیل شود که مصرف پلاستیک‌های یک‌بار مصرف را حذف کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
7 دیدگاه
 1. soheil می گوید

  انرژی مورد نیاز چی؟
  خونه ؟ ماشین؟ کارخونه؟

 2. SoGol می گوید

  واقعا دمش گرم

 3. محمد حیدری می گوید

  دمش گرم بقیه کشورا باید یادبگیرین اینجوری از علم استفاده کنن

 4. Nima می گوید

  زیاد شنیده بودم اسم این کشور رو اما نمیدونستم اینقدر پیشرفته و خوبه

 5. Naser می گوید

  خبر خوبی بود

 6. Mohsen می گوید

  کشور موفق پیشرفته به این میگنا?

 7. Nazanin می گوید

  دمش گرم هرسال تعداد روزاش بیشتر میکنه و فوق تر میشه تو این زمینه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.