حساب‌های کاربری جعلی در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند برای سلامتی شما مضر باشند

همه ما از تاثیرات اخبار نادرست منتشر شده از طریق حساب‌های کاربری جعلی بر جامعه اطلاع داریم. جایی‌که مردم از پدیده‌هایی ناراحت می‌شوند که اصلا رخ نداده‌اند؛ در حالی‌که برخی دیگر در مورد موضوعات نادرست نگران هستند. با این‌حال به‌نظر می‌رسد که حساب‌های کاربری رسانه‌های اجتماعی نیز می‌توانند بر سلامت شما تاثیر منفی بگذارند و منظور ما از این آسیب‌ها، نگرانی‌های ذهنی یا ناامیدی نیست.

با توجه به تحقیقاتی که توسط دانشکده پزشکی Keck در USC اجرا شده، به‌نظر می‌رسد که حساب‌های کاربری جعلی در رسانه‌های اجتماعی با انتشار اخبار گمراه‌کننده در زمینه‌ موضوعات بهداشتی، پزشکی و مسائلی از این دست می‌توانند برای سلامتی شما مضر باشند.

این مطالعه به بررسی ربات‌های خودکار که برای کمک به ترویج بحث پیرامون ایده‌ها و محصولات خاص طراحی شده‌اند، پرداخته است. گسترش این ربات‌ها می‌تواند به ترویج اطلاعاتی که به شکل بالقوه نادرست هستند دامن زده و بدین ترتیب برای سلامت کاربران مضر باشد.

مثالی در مورد چگونگی عملکرد این ربات‌ها مشابه افراد مشهوری از قبیل جنی مک‌کارتی است که ادعا کرده واکسیناسیون باعث بروز اوتیسم می‌شود، در صورتی‌که نادرستی چنین باوری بارها و بارها به اثبات رسیده است. جان پاتریک آلم، نویسنده اصلی این مقاله گفته است:

در حال حاضر شاهد شیوع بیماری سرخک در کالیفرنیای جنوبی هستیم؛ زیرا مردم داستان‌های شخصی خود را در مورد چگونگی تاثیر واکسیناسیون بر ابتلای فرزندانشان به بیماری اوتیسم را ترویج داده‌اند. ممکن است ربات‌های اجتماعی به اندازه ستاره‌ای مانند جنی مک‌کارتی قدرتمند نباشند؛ اما با وجود فقدان شهرت به دلیل فراوانی، تاثیرگذاری بالایی خواهند داشت. این ربات‌ها به‌منظور ترویج یک موضوع خاص و منحصربه‌فرد در 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته طراحی شده‌اند.

همان‌طور که گفته شد، اخیرا شاهد تلاش‌هایی برای به حداقل رساندن تاثیرات منفی اخبار جعلی هستیم. از جمله این تلاش‌ها می‌توان به آموزش جوانان برای تشخیص اخبار جعلی و  همچنین برچسب‌گذاری پست‌هایی که به‌صورت بالقوه دارای اطلاعات نادرست هستند اشاره کرد.

  
6 دیدگاه
 1. Tida.amiri می گوید

  اگه درست استفاده بشه هیچ تاثیر بدی هم نداره

 2. Ahmadreza020 می گوید

  چه ربطی ب بیماری سرخک این چیزا داره اخه شبکه اجتمایی جعلی??????

  1. MoNa می گوید

   اره واقعا بی ربط بود از ایتی رسان بعیده

 3. AliMansori می گوید

  اقا ربطی نداره که 🙂 🙂
  ولی همه جا پر شده از اکانت های فیک

  1. Saba.love می گوید

   خب طرف عاقل باشه کانال های جعلی دنبال نکنه که اخبار دروغ بشنوه این دیگه مشکل خودشونه

 4. Sina.so می گوید

  من اصلا شبکه اجتمایی ندارم ک بخواد برام ضرر داشته باشه یا نداشته باشه

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم