بررسی پیام رسان بله (Bale)؛ جایگزین بانکی‌ها برای تلگرام!

پیام رسان بله (Bale) یکی از اپلیکیشن‌هایی است که در کنار سروش دارای حواشی زیادی بوده و در دی ماه 96 در اثر اتفاقاتی که افتاد مورد آزمایش بسیاری از کاربران قرار گرفت و کندی‌ها و اشکالات موجود در آن مورد گلایه بسیاری از ایرانی‌ها بود، ولی پس از گذشت این مدت و رفع فیلترینگ تلگرام، مدیران این پیام رسان فرصت پیدا کردند تا به اشکالات موجود در این پیام رسان ایرانی که از گزینه‌های جایگزینی تلگرام است، بپردازند.

پیام رسان بله

پیام رسان بله (Bale) جزو اپلیکیشن‌هایی است که برخلاف بعضی دیگر از نرم افزارهای مشابه، دارای شناسنامه مشخصی بوده و پشتوانه مالی و فنی آن قابل شناسایی برای همه کاربران است و اتفاقا یکی از نقاط قوتی که معمولا در تبلیغات این پیام رسان نیز استفاده می‌شود، همین پشتوانه قدرتمندی است که برای پیام رسان بله (Bale) وجود دارد.

بانک ملی ایران، بزرگترین بانک کشور از طریق یکی از شرکت‌های زیرمجموعه خود توانسته با سرمایه گذاری چند میلیارد تومانی، وارد  موضوع شبکه‌های اجتماعی شود.

پیام رسان بله

در بین پیام رسان‌های ایرانی یک بحث بسیار چالشی در زمینه امنیت جود دارد که آن تضامینی است که برای این اپلیکیشن‌ها از سوی نهادهای مختلف ارایه شده و بله تنها پیام رسانی است که توانسته یک جمله بزرگ را در بنرهای تبلیغاتی خود استفاده نماید:

تحت نظارت بانـک مرکزی جمهـوری اسلامـی ایــران

این جمله به تنهایی می‌تواند پیام رسان بله (Bale) را یک گام از دیگر پیام رسان‌های ایرانی جلوتر برده و اگر روزی قرار باشد کاربران ایرانی از بین پیام رسان‌های ایرانی، یکی را برای حضور گسترده انتخاب نمایند، قطعا از جمله دلایل منطقی قابل ذکر برای پیام رسان بله (Bale) وجود این جمله و به تبع آن، حمایت‌های قانونی است که از سوی بانک مرکزی بر روی این پیام رسان انجام می‌شود.

مهم‌ترین تمایزی که پیام رسان بله توانسته در کاربری خود ایجاد نماید، بحث خدمات انحصاری مالی است که به صورت ذاتی، پیام رسان سروش، بیسفون، ایتا و دیگر پیام رسان‌های ایرانی نمی‌توانند نسبت به ارایه این خدمات، اقدام نمایند. در ادامه به معرفی ویژگی‌ها و قابلیت‌های این پیام رسان بانکی می‌پردازیم:

پیام رسان بله

خدمات مالی و اجتماعی پیام رسان بله (Bale) متمایز از دیگر پیام رسان‌ها

مهم‌ترین بخش قابل توجه در پیام رسان ایرانی بله، خدمات مالی و اجتماعی آن است که به صورت جدی، نیاز کاربر را برای استفاده از اپلیکیشن‌های مالی مانند هف هشتاد، تاپ، سکه و… بی نیاز می‌کند. در ادامه به صورت جزیی به ویژگی‌های اصلی این بخش از اپلیکیشن پیام رسان بانکی بله می‌پردازیم:

1- انتقال پول در چند ثانیه

اولین ویژگی در بخش خدمات مالی، امکان انتقال کارت به کارت پول است که کاربران بله به راحتی می‌توانند بدون مشکل از مبدا بیش از 15 بانک عضو شتاب کشور، نسبت به انتقال پول اقدام نمایند. نحوه کارکرد این بخش بدین صورت است که کاربر پس از وارد کردن شماره کارت مبدا و شماره کارت مقصد و همچنین اطلاعات کارت خود، نسبت به انتقال پول اقدام می‌کند.

البته همانند سایر اپلیکیشن‌های مالی، پس از وارد کردن اطلاعات کارت بانکی و مبلغ، پیامی مبنی بر چک کردن داده‌های انتقال به کاربر نمایش داده می‌شود که در صورت تایید، انتقال نهایی انجام می‌شود. ظاهر این بخش از برنامه بسیار کاربر پسند و خوب طراحی شده و ابهامی در عملکرد آن برای کاربر وجود ندارد.

ضعف: نبود بعضی از بانک‌های بزرگ کشور در لیست بانک‌های پشتیبانی شده بله، نقطه ضعف مهم در این بخش است.

2- راه‌اندازی فروشگاه و کسب و کارهای اینترنتی

از دیگر قابلیت‌های مهم پیام رسان بله (Bale) این است که بر خلاف سایر پیام رسان‌های داخلی و غیر داخلی، نیازی به لینک‌های خارجی برای پرداخت صورتحساب‌های معمولی در معاملات نداشته و به دلیل وجود بستر پرداخت و مجوزی که برای پرداخت اینترنتی دارد، کاربران می‌توانند معاملات خود را در بستر این پیام رسان انجام دهند.

3- پرداخت‌های اجتماعی

از دیگر قابلیت‌های موجود در زیر مجموعه خدمات مالی پیام رسان بله (Bale) امکان پرداخت‌های اجتماعی است که به طور مثال کاربر می‌تواند به خیریه‌های معتبر کمک کرده و یا به هر نهادی که نیاز دارد، مبلغی را واریز نماید. کاربران می‌توانند با تشکیل گروه‌های کاربری، برای سرمایه‌گذاری پروژه‌های خود، از بستر بله برای جمع آوری سرمایه‌های اندک بهره‌مند شوند.

خدمات مالی پیام رسان بله (Bale) به گونه‌ای طراحی شده است که دقیقا طی بخشنامه صادر شده توسط بانک مرکزی بوده و برای تمامی مراحل قابل پیگیری است و تمام پرداخت‌های کاربران دارای رسید بوده و در صورت پیگیری‌های قانونی، کاربران متضرر می‌توانند همانند همه پرداخت‌های انجام شده در دستگاه‌های خودپرداز و یا اپلیکیشن‌های مالی، از طریق پیام رسان بله نیز نسبت به احقاق حقوق خود اقدام نمایند.

4- درخواست پول کنید!

حتما تا به‌حال برای شما پیش آمده که از کسی طلبی داشته‌اید و یا به کسی مقروض بوده‌اید ولی برای پرداخت بدهی یا دریافت طلب، از طرقی مانند کارت به کارت استفاده کرده‌اید. ولی در پیام رسان بله، همه چیز در یکجا صورت گرفته و کاربران می‌توانند به راحتی و با صدور فاکتورهایی، طلب خود را وصول کرده یا قرض را پرداخت نمایند.

استفاده از این قابلیت در جمع‌های خانوادگی و در صندوق‌های قرض‌الحسنه کوچک بسیار رواج داشته و به دلیل وجود رسیدهای کاملا قانونی قابل پیگیری است.

5- خرید شارژ، پرداخت قبوض و هر آن‌چیزی که پرداختنی است!

آخرین مورد از بخش خدمات مالی پیام رسان بله، امکانات پرداختی است که در آن وجود دارد. قطعا خرید شارژ از جمله مهم‌ترین کارهایی است که کاربران به صورت روزانه احتیاج دارند و از دیگر خدماتی که در بخش مالی پیام رسان بله (Bale) وجود دارد، امکان پرداخت قبوض مصرفی و قبوض موبایل است که در کنار امکان پرداخت خلافی خودرو و عوارض خروج از کشور که جزو خدمات انحصاری بانک ملی است، خدمات مالی بله را به یک امکان بی نظیر و غیر قابل رقابت با دیگر پیام رسان‌های داخلی تبدیل کرده است.

عدم وجود بسیاری از خدمات بیمه‌ای، خرید بلیت، خرید بسته های اینترنتی برای اپراتورها و… نقطه ضعفی است که به دلیل پشتوانه عظیم این پیام رسان و ادعای کامل بودن خدمات مالی در تبلیغات این پیام رسان، دیده می‌شود.

پیام رسان بله

خدمات پیام‌رسانی فردی و گروهی بله، چیزی شبیه به داخلی‌ها!

دومین بخش کلی از خدمات ارایه شده توسط اپلیکیشن پیام رسان بله (Bale) امکاناتی است که به صورت پیش فرض در تمامی پیام رسان‌های داخلی وجود داشته و عموما اصل و اساس ارایه چنین اپلیکیشن‌هایی نیز همین خدمات است. خدماتی که از ایجاد گروه‌های چند هزار نفره تا گفتگوهای دونفره و دیگر امکانات معمول در پیام رسان‌هاست. در ادامه به بررسی جز به جز امکانات ارایه شده در پیام رسان بله (Bale) با تجربه کاربری خودمان در آی‌تی‌رسان، می‌پردازیم.

1- گفتگوی فردی و گروهی بله

اولین ویژگی مهم در پیام رسان بانکی بله، امکان ایجاد گفتگوهای دو و چند نفره است که همان گفتگوهای خصوصی و گروهی است. در گفتگوهای شخصی شما امکان ارسال پیام متنی، پیام صوتی و پیام تصویری را دارید. همچنین امکان ارسال استیکر در پیام رسان بله وجود داشته و از تنوع خوبی برخوردار است.

در این پیام رسان برای ارسال پیام صوتی همانند تلگرام می‌بایست آیکون میکروفون را نگاه دارید و بر خلاف بعضی از پیام رسان‌ها، پس از رها کردن آن، پیام صوتی ضبط شده برای فرد مقابل ارسال می‌شود. برای ارسال تصویر و ویدئو نیز می‌توانید از دوربین موبایل خود استفاده نمایید و یا اینکه از تصاویر و ویدیوهای موجود در حافظه گوشی را بفرستید.

نکته کاملا متمایزکننده برای پیام رسان بله (Bale) نسبت به سروش، ایتا، گپ و… این است که شما در حین گفتگو می‌توانید بدون اینکه به اطلاعات بانکی طرف مقابل احتیاج داشته باشید، برای او مبلغی را کارت به کارت کنید و یا از او مبلغی را درخواست نمایید. توضیح بیشتر این مورد را در بخش خدمات مالی ارایه کردیم.

در بخش گفتگوهای گروهی نیز همانند سایر پیام رسان‌های داخلی، امکان ارسال همه نوع از پیام‌های متنی،تصویری و صوتی را دارید و برای همه گروه‌های کاربری لینک اختصاصی ایجاد می‌شود و کاربران امکان اد کردن افراد را خواهند داشت. نوع دعوت به گروه نیز با توجه به خصوصی یا عمومی بودن گروه تعیین می‌شود.

در بخش ایجاد کانال نیز همانند گروه‌های کاربری، می‌توانید رسانه اختصاصی خودتان را ایجاد کنید و بر آن مدیریت نمایید. یکی از نکات جالب در مورد کانال‌های بله این است که مدیر کانال می‌تواند با اعلام شماره کارت برای کانال خود، از اعلام چندباره شماره کارت بانکی در داخل پیام‌ها خودداری کرده و کاربران به راحتی، عملیات انتقال کارت به کارت پول را به یک کانال انجام دهند.

در بخش گروه‌های کاربری و همچنین کانال‌های بله یکی از نقاظ ضعف موجود، عدم وجود ابزارهای مدیریت کافی است که در تلگرام و سایر پیام رسان‌های داخلی و خارجی مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد.

2- از پیام رسان بله (Bale) در پلت‌فرم‌های مختلف استفاده کنید

از دیگر ویژگی‌های موجود در پیام رسان بله، امکان استفاده از آن در پلت‌فرم‌های مختلف است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند علاوه بر اندروید، در سیستم عامل آی‌او‌اس و در مرورگرهای اینترنتی نیز استفاده نمایند. البته قبل از این نسخه ویندوزی نیز برای بله وجود داشت که به دلیل اشکالات فراوانی که گزارش شده بود، مسئولین بله به این نتیجه رسیدند که به طور کلی، قید این نسخه را بزنند!

طبق بررسی‌های عملی ما در آی‌تی‌رسان، نسخه مرورگر این پیام رسان نسبت به سایر پیام رسان‌های داخلی، بهتر بوده و با توجه به تجربه کاربری ما در ماه‌های پیش، ارتقا و بهبود صورت گرفته در این بخش مشهود است.

3- ویترین بله، ویترینی برای دیده شدن

یکی از امکانات و ویژگی‌های پیام رسان بله (Bale) این است که همانند پیام رسان سروش، قابلیتی را در اپلیکیشن خود ایجاد کرده تا کاربران بتوانند به خدمات ارایه شده توسط پیام رسان دسترسی داشته باشند و به بهترین کانال‌های “البته” مورد تایید بله دسترسی پیدا کنند.

در این بخش خدماتی از جمله: کانال‌های منتخب بله، بانک آفیسر ( که یک امکان فوق‌العاده برای مشتریان بانک ملی است ولی هنوز امکانات و خدمات آن کافی نیست)، کانال استیکر و بازوی استیکر ساز وجود دارد که در کنار کانال‌های اطلاع رسانی بله برای جشنواره‌ها و خدمات آن یک ویترین جذاب را برای کاربران فراهم کرده است.

پیام رسان بله

خدمات تعاملی و پیام‌رسانی بله؛ قدرتمند و جذاب

سومین بخش کلی از خدمات ارایه شده توسط پیام رسان بله، قسمت تعاملی آن است که به کاربران امکان می‌دهد تا از خدمات بازوهای بله استفاده کنند! شما برای کارهای خود نیاز به بازوهای خودکاری دارید که بتوانند عملیات تکرارشدنی را تکرار کنند و کاربران را برای استفاده از محصولی راهنمایی نمایند.

تعجب نکنید، طراحان بله به ربات معروف تلگرام و سایر پیام رسان‌ها، بازو می‌گویند. بسیاری از خدمات مالی بله توسط این بازوها انجام می‌شود و کاربران و برنامه نویسان می‌توانند برای بله ربات بنویسند و با ارایه API از خدمات بله استفاده کنند.

به طور مثال شما می‌توانید از طریق این بازوها برای خدمات و یا سرویس‌های خود یک ربات طراحی کرده و مشتریان را برای خرید این خدمات به بازوی مدنظر خود راهنمایی کنید. عملکرد ربات‌های بله بسیار خوب ارزیابی می‌شوند.

نتیجه گیری

به طور کلی پیام رسان بله را می‌توان یکی از کامل‌ترین پیام رسان‌های داخلی ارزیابی کرد که با توجه به نکته ابتدایی در مورد امنیت و پشتوانه این پیام رسان، می‌تواند گزینه بهتری نسبت به سروش برای جایگزینی احتمالی تلگرام باشد ولی اصولا نقاط قوت و ضعف دیگری نیز در این پیام رسان بانکی وجود دارد که در مقالات جداگانه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

12 در مورد “بررسی پیام رسان بله (Bale)؛ جایگزین بانکی‌ها برای تلگرام!”

 1. سلام. منم اول دید بسیار منفی نسبت به این اپ داشتم .تا اینکه مجبور به استفاده شدم . الان میتونم بگم که جزو محبوب ترین برنامه های هست که به دیگران پیشنهاد میدم . قبل از انتقاد اول استفاده کنید …واقعا برنامه فوقالعاده ای ..از دستش ندید .

  10
 2. به نظر من گپ از بله سرتره.
  چون هم گرافیک خیلی بهتری داره و هم تماس صوتی داره در ضمن محدودیت ارسال و دریافت فایلش هم 1 گیگه که از بله بیشتره و سرعت آپلود و دانلود بالایی هم داره. امکان خرید و فروش مالی هم توش فراهم اومده و api برای برنامه نویسی داره.
  در کل من از میون همه پیام رسان های ایرانی که نصب کردم گپ رو بیشتر میپسندم

  2
  4
 3. خوبه که کارهای بانکی را انجام میده. به برنامه های متفرقه اطمینان نداشتم. «بله» از این بابت قابل اطمینان تر از بقیه اس.

  1
  7
 4. بین تمامی پیام رسان های ایرانی “بله” از همه بهتر و عالی تره
  هم رابط کاربری خوبی داره و سرعتش خوبه
  یه سری نواقص هست که اگه برطرف بشه عالیه

  با اجازه سروش، ایتا، آی گپ و دیگر پیام رسان ها ” بله ” 😀

  1
  8
 5. من نصب کردم، خیلی خوبه ، انصافا زحمت کشیدن ، محیط گرافیکی خوبی داره ، امکانات خوبی داره ک قطعا ارتقا پیدا میکنه، خوبه ک تحت نظارت بانک مرکزی هست باعث اعتماد بیشتر میشه، شخصا خیلی تبلیغش کردم چون خوشم اومد از کلیت نرم افزار و مهمتر اینکه سرعت خوبی داره و کپی برداری از تلگرام نیست
  شما دوستانی هم ک فک میکنید 2سوته هک میشه از همون تلگرام استفاده کنید ما ک از داخلیا استفاده میکنیم مخصوصا بله
  هموطنمون بزنه خیلی بهتره غریبه بزنه

  2
  11
 6. وقتی نوع برخورد بعضی ها را با تکنولوژی می بینم یاد کسانی می افتم که میرفتن یه عالم تو صف بانک می ایستادن و قبض پرداخت می کردن اما به دستگاه خودپرداز و اینا اعتماد و اعتقاد نداشتن !!

  من که نصب کردم چند روزه داره استفاده می کنم عالیه. تو دنیا هم مسنجرهایی موفق شدن که خدمات پرداخت و بانکی و خرید را مهیا کردن.

  طرف فگر می کنه مسنجر تنها برا جوک گفتن و شب بخیر گفته خخ

  11
  1. اگه واقعا فکر میکنی هک میشه پیشنهاد میدم از هیچ برنامه همراه بانکی استفاده نکنی
   چون اینم مثل همونهاست و همون شرکتی که همراه بانک ملی رو تهیه کرده، بله رو هم همون شرکت ساخته.

   2
   10

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH