اپلیکیشن پیام رسان ایتا نسخه غیررسمی تلگرام است! + سند

اپلیکیشن پیام رسان ایتا که به تازگی به عرصه پیام رسان‌های داخلی پیوسته است، یکی از گزینه‌های جدی جایگزینی تلگرام بوده و طبق صحبت‌های مسئولین وزارت ارتباطات و فضای مجازی کشور، به زودی شرایط انتقال تمامی کانال‌های تلگرام به این پیام رسان فراهم خواهد شد و فیلترینگ تلگرام عملی می‌شود اما با بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه یک اتفاق عجیب شدیم؛ بله، همان‌طور که حدس می‌زدیم ایتا یک نسخه غیررسمی از تلگرام است!

به گزارش آی‌تی‌رسان، پیام رسان ایتا یکی از اپلیکیشن‌هایی است که به دلیل ظاهر کپی شده آن به تلگرام و همچنین امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد، گزینه جدی جایگزینی تلگرام محسوب می‌شود. شباهت ظاهری این اپلیکیشن و امکانات آن به قدری زیاد بوده که بسیاری از کاربران را برای کوچ از تلگرام قانع کرده و حتی پایداری بیشتر این اپلیکیشن نسبت به دیگر پیام رسان‌های داخلی، همه چیز را برای انتقال بی دردسر کاربران ایرانی به تلگرام فراهم می‌کرد.

در بررسی‌هایی که قبلا در آی‌تی‌رسان منتشر کردیم، یکی از نکات مثبت ایتا، سرعت دسترسی بالاتر آن نسبت به سایر پیام رسان‌های داخلی مطرح شد ولی طبق اسنادی که در ادامه می‌بینید، این پایداری نسبی و امکانات و ظاهر کاربرپسند ایتا، زاییده خلاقیت برنامه نویسان ایرانی نیست و صرفا یک نسخه غیررسمی از تلگرامی است که به زودی فیلتر می‌شود!

برای اثبات این ادعا کافی‌ست مراحل زیر را طی کنید:

1- اگر وارد پیام رسان ایتا شده‌اید، از آن خارج شوید و وارد صفحه ابتدایی ایتا شوید:

2- شماره کاملا اشتباه برای ورود به ایتا وارد کنید. توجه کنید شماره‌ای با پیش شماره‌های موجود وارد نکنید چرا که قادر به ادامه دادن این مراحل نخواهید بود. به طور مثال با پیش شماره 858 یک شماره رندوم وارد نمایید.

3- گزینه تایید را بزنید تا پیام اشتباه بودن شماره را مشاهده کنید. سپس بر روی گزینه HELP بزنید تا گزینه‌های پیشنهادی برای شما ظاهر شود.

4- در گزینه‌هایی که برایتان باز می‌شود، از طریق ایمیل خود فیدبک موردنیاز ایتا را ارسال کنید.

5- پس از ورود به محیط ایمیل که در این تست ما، جی‌میل بود، بدون تغییر در محتویات آن، ایمیل را send کنید.

6- نکته اصلی اینجاست: پس از چند ثانیه پاسخ ایمیل‌تان را از تلگرام دریافت می‌کنید و از طریق تلگرام راهنمایی‌های لازم را دریافت خواهید کرد!

در مورد پیام رسان ایتا، ابهامات زیادی وجود دارد که بعضا به کپی بودن این پیام رسان از ویسپی اشاره داشته و یا به استفاده از سورس تلگرام اشاره می‌کند ولی به نظر می‌رسد، برخی مسئولین که از پیام رسان‌های داخلی ناامید شده‌اند، راهکار ماجرا را در سوق دادن کاربران ایرانی به نسخه‌های غیر رسمی قابل مدیریت تلگرام یافته‌اند!

شواهد دیگری نیز از صحت این ادعا وجود دارد و آن قابلیت انتقال تمامی کاربران و کانال های موجود در تلگرام است که همه برنامه نویسان از نحوه انجام کار در حیرت بودند ولی با توجه به این اتفاق، به نظر می‌رسد اصولا قرار نیست هیچ انتقالی صورت بگیرد و صرفا، مدیران پیام رسان ایتا اجازه حضور کانال‌های معروف را در نسخه غیررسمی تلگرام خود خواهند داد و بدین ترتیب انتقال کاربران به خودی خود انجام می‌شود!

آی‌تی‌رسان آمادگی انتشار جوابیه مسئولین ایتا را داشته و به تمامی نظرات و پاسخ‌های موجود در این زمینه، پاسخ خواهد داد.

نمایش نظرات (11)