چگونه از دانلود خودکار آپدیت‌ها در ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟

ویندوز ۱۰ به طور خودکار بروزرسانی‌ها را دانلود و نصب می‌کند اما شما می‌توانید با تغییر چند گزینه کنترل این روند را در دست بگیرید اما این آپشن‌ها در ویندوز ۱۰ مخفی هستند.

نسخه‌های مختلف ویندوز ۱۰ از جمله professional ،Enterprise و Education دسترسی به تنظیمات رجیستری را به شما می‌دهند اما حتی نسخه Home ویندوز ۱۰ هم به شما اجازه می‌دهد که از دانلود خودکار آپدیت‌ها جلوگیری کنید و آنها را به شکلی که دوست دارید، برای دانلود برنامه‌ریزی کنید.

جلوگیری ویندوز از آپدیت خودکار به‌روی یک شبکه خاص

اگر یک کانکشن خاص را با عنوان اتصال Metered تنظیم کنید (Metered حالتی در ویندوز برای کاهش مصرف دیتای اینترنت است) ویندوز ۱۰ آپدیت‌ها را در آن دانلود نخواهد کرد. البته ویندوز ۱۰ به‌طور پیش‌فرض برخی از کانکشن‌ها را با این عنوان تنظیم می‌کند برای مثال اینترنت همراه و شبکه‌های ۳G و ۴G در ویندوز ۱۰ به‌این‌ صورت تنظیم شده‌اند.

پس اگر نمی‌خواهید که ویندوز در اتصال به شبکه خانگی شما آپدیت‌ها را انجام دهد کافی است شبکه خانگی‌تان را با همین عنوان تنظیم کنید، پس به یاد داشته باشید که ویندوز ۱۰ تنها به‌روی شبکه‌های Unmetered آپدیت‌ها را به‌طور خودکار دانلود می‌کند همچنین در هر زمان که یک شبکه جدید را در ویندوز ایجاد می‌کنید، به‌طور‌ پیش‌فرض این شبکه در حالت Unmetered قرار می‌گیرد و اما ویندوز تمام تنظیماتی که شما برای هر شبکه اعمال کرده‌اید را به‌خاطر خواهد سپرد، پس می‌توانید هر اتصالی را که بخواهید قطع و دوباره آن را آن‌طور که می‌خواهید، تنظیم کنید.

هزینه‌های اینترنت در شبکه خانه برایتان گران تمام می‌شود؟ کافیست به‌روی این شبکه گزینه Metered را علامت زده و به ویندوز اجازه ندهید که آپدیت‌هایش را دانلود کند اما اگر اینترنت نامحدود در اختیار دارید برای مثال در ساعاتی از شب اپراتور اینترنت شما، اینترنت رایگان را در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌توانید شبکه را طوری تنظیم کنید که فقط در این ساعات آپدیت‌هایش را انجام دهد.

اما برای تغییر این گزینه در یک شبکه وای‌فای وارد تنظیمات ویندوز شوید، سپس گزینه Network & Internet را برگزینید و پس از آن وارد Wi-Fi شده و به‌روی نام وای‌فایی که هم‌اکنون به آن متصل هستید، کلیک کنید؛ در سربرگ properties گزینه Set as metered connection را فعال کنید اما به یاد داشته باشید که ویندوز این تنظیمات را فقط برای شبکه‌ای که هم‌اکنون وضعیت آن را تغییر داده‌اید، حفظ خواهد کرد که در شبکه‌های دیگر باید دوباره این تنظیمات را اعمال کنید.

همچنین برای تغییر این گزینه در شبکه Ethernet کابلی باید وارد تنظیمات، Network & Internet و سپس Ethernet شوید و روی نام شبکه متصل کلیک کنید و درست مانند قبل در سربرگ properties گزینه Set as metered connection را فعال نمائید.

با فعال نمودن این گزینه، Windows Update از این پس به‌طور خودکار آپدیت‌ها را دانلود نخواهد کرد و به‌جای اینکار برایتان اعلانی مبنی براینکه آپدیت‌ها در دسترس هستند، ارسال می‌کند و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آنها را دانلود کنید یا نه.

اجازه ندهید از این پس Windows Update کامپیوتر شما را به‌طور خودکار ریبوت کند

ممکن است برایتان اهمیتی نداشته باشد که ویندوز آپدیت‌ها را دانلود کند یا نه اما شاید نخواهید در زمانی که مشغول کاری هستید ریبوت شود؛ ویندوز برای این مشکل هم چاره‌ای اندیشیده است زیرا که می‌توانید برای ساعاتی خاص ویندوز را در حالت Active Hours قرار دهید که یعنی اجازه ندارد در این زمان‌ها به‌طور خودکار ریبوت شود.

برای تنظیم کردن این حالت  مسیر رو‌به‌رو را دنبال کنید: Windows Update < Update & Security < Settings

اکنون گزینه Change Active Hours را انتخاب کنید؛ در این قسمت می‌توانید ساعاتی که می‌خواهید ویندوز در آنها ری‌استارت نشود را انتخاب کنید.

3 در مورد “چگونه از دانلود خودکار آپدیت‌ها در ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH