چرا راه‌اندازی مجدد تلفن‌همراه مشکلات رایج را رفع می‌کند؟

همه ما این جمله را شنیده‌ایم: “آیا سعی کردید گوشی را خاموش و دوباره روشن کنید؟”؛ در واقع این اولین گام در رفع هر گونه مشکل فنی است. اما چرا؟

همه چیز به رم مربوط است

هنگامی‌که صحبت از حل مسائل مربوط به عملکرد گوشی و یا بهبود آن به میان می‌آید، نحوه استفاده از رم (RAM) یکی از گزینه‌هایی است که باید به آن توجه کنیم. استفاده از اکثر سیستم‌عامل‌های مدرن، همان‌طور که امکان استفاده از برنامه‌های مختلف را به ما می‌دهد، رم را نیز پر می‌کند. در واقع اکثر برنامه‌هایی که اجرا می‌کنیم، اغلب از رم استفاده می‌کنند؛ این تنها شروع راه است.

یکی از نکاتی که اغلب از سوی کاربران نادیده گرفته می‌شود این است که بستن یک برنامه و یا حذف آن از حافظه به‌صورت دستی به این معنا نیست که آن‌ها کاملا بسته شده‌اند. در واقع، با انجام این کار هنوز هم بقایای برنامه باقی مانده است و فضای رم را پر نگه داشته و در نتیجه فضا برای اجرای برنامه‌های بیشتر، لحظه به لحظه کمتر می‌شود.

در این وضعیت سیستم‌عامل سعی در تغییر شرایط دارد و با پراکندن برنامه‌ها فضاهایی را برای برنامه‌های جدید به رم اختصاص می‌دهد، اما ممکن است انجام این کار در طولانی‌مدت موجب کاهش سرعت گوشی شده و نه تنها باید برنامه را بارگذاری کند، بلکه باید برنامه‌ها را در قسمت‌های مختلف رم پراکنده کند تا فضا برای بارگذاری برنامه‌های جدید فراهم شود.

مدیریت صحیح رم یکی از مواردی است که اغلب کاربران با آن آشنایی دارند. برای مثال، تمام سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس مانند اندروید با رم کامل ارایه می‌شوند. ویندوز در محیط دسکتاپ و در زمانی که مقداری از حافظه آزاد است بهتر کار می‌کند، اما گاهی اوقات لازم نیست که در مورد فضای رم نگران باشید چراکه رم عملا می‌تواند بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهد.

با این حال، از آن‌جایی که رم مرکزی برای دریافت و ارسال داده‌های مختلف است، ممکن است با گذشت زمان با کاهش سرعت مواجه شود. اما خبر خوب این است که سرعت خواندن و یا نوشتن رم به‌طرز امیدوار کننده‌ای سریع است، بنابراین جستجو و جمع‌آوری اطلاعات زمان زیادی طول نمی‌کشد.

راه‌اندازی مجدد چگونه به ما کمک می‌کند؟

این کار واقعا ساده است؛ زمانی‌که شما گوشی خود را مجددا راه‌اندازی می‌کنید، همه چیز در حافظه پاک شده است. تمام قطعات برنامه‌هایی که قبلا اجرا شده‌اند پاک می‌شوند و تمام برنامه‌های در حال اجرا نیز حذف می‌شوند. هنگام راه‌اندازی مجدد گوشی، رم اساسا تمیز است، بنابراین شما با یک صفحه تازه شروع به کار می‌کنید.

در این شرایط بارگیری و راه‌اندازی برنامه‌ها سریع‌تر صورت می‌گیرد و شما می‌توانید با سرعت بیشتری بین برنامه‌های در حال اجرا جا‌به‌جا شوید. این وضعیت تا چند روز پایدار باقی می‌ماند و شاید حتی تا هفته‌ها نیز ادامه داشته باشد. بعضی از سیستم‌عامل‌ها در مدیریت حافظه بهتر از سایر موارد موجود عمل می‌کنند، اما این نکته را نیز به یاد داشته باشید که همیشه پس از راه‌اندازی مجدد تلفن همراه‌تان، ممکن است بهبود عملکرد بزرگی را متوجه نشوید. اما این کار نه تنها عملکرد سیستم‌عامل را افزایش می‌دهد بلکه همچنین مسائل مربوط به برنامه‌های رایج را حل می‌کند. بنابراین، اگر مشکلی با یک برنامه خاص دارید، ممکن است راه‌اندازی مجدد تلفن همراه‌ آن را برطرف کند، اما علت آن چیست؟

وقتی شما استفاده از یک برنامه اجرا شده را به تعویق می‌اندازید بخشی از آن هنوز در رم باقی مانده است. حال راه‌اندازی مجدد، این قسمت‌ها را پاکسازی می‌کند. با وجود این‌که انجام این کار همیشه تمامی مشکلات را حل نمی‌کند اما ارزش امتحان کردن را دارد.

توجه داشته باشید؛ اگر بعد از راه‌اندازی مجدد کماکان یک مشکل به قوت خود باقی بماند، ممکن است مسئله بزرگتری وجود داشته باشد که نیازمند بررسی بیشتر است. 

2 دیدگاه
  1. نیما فلاح می گوید

    البته همه مشکلات حل نمیکنه بیشتر برای مواقع هنگ بودن بکار میاد

  2. پریا می گوید

    ازه جالبه

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم