بسته‌های اینترنت 4G LTE ارزان‌تر است یا اینترنت TD-LTE؟

طی ماه‌های اخیر، کاربران اینترنتی دایما در حال مقایسه اینترنت 4G یا 4.5G با اینترنت TD-LTE هستند و مردد مانده‌اند کدام سرویس و اپراتور به‌صرفه‌تر است و امکان استفاده از سرعت و حجم بیشتر اما با قیمت ارزان‌تر و متعادل‌تر را می‌دهد.

در این مطلب، می‌خواهیم به طور کامل هزینه بسته‌های اینترنت 4G و TD-LTE را با یکدیگر مقایسه کنیم تا به یک جمع‌بندی از تعرفه‌های اینترنت این دو سرویس محبوب این روزهای بازار ایران برسیم.

اینترنت ثابت نسل چهارم (TD-LTE)

بهتر است ابتدا کمی درباره اینترنت TD-LTE صحبت کنیم و تفاوت‌هایش را با اینترنت موبایل یا LTE 4G بدانیم. اینترنت TD-LTE همانند اینترنت موبایل بر بستر شبکه‌های موبایل نسل چهارم یا همان LTE 4G عرضه می‌شود ولی از باندهای فرکانسی متفاوتی استفاده می‌کند.

سیم‌کارت‌ها، مودم‌ها و اسمارت‌فون‌های معمولی که به اینترنت همراه متصل می‌شوند؛ نمی‌توانند به اینترنت TD-LTE نیز وصل شوند و اگرچه شاید از باندهای رادیویی این نوع سرویس پشتیبانی کنند ولی اپراتورهای تلفن همراه در ایران فقط امکان استفاده از اینترنت TD-LTE را با مودم‌های مخصوص این سرویس فراهم کردند.

برای استفاده از اینترنت TD-LTE باید سیم‌کارت این نوع اینترنت را از یک اپراتور مخابراتی به همراه مودم TD-LTE تهیه کرده و با خرید بسته‌های اینترنت TD-LTE؛ از این نوع سرویس بهره برد.

تا امروز، چندین اپراتور مخابراتی از جمله ایرانسل، مبین‌نت، آسیاتک، شاتل موبایل و چند اپراتور مجازی (MVMO) اقدام به عرضه اینترنت TD-LTE کردند ولی هریک از این اپراتورها مودم TD-LTE قفل شده خودش را به کاربران پیشنهاد می‌کند.

یعنی نمی‌توانید با خرید یک مودم TD-LTE از یک اپراتور، سیم‌کارت اینترنت TD-LTE اپراتور موبایل دیگری را روی آن انداخته و به اینترنت متصل شوید. البته؛ چندین مودم TD-LTE قفل نشده (آنلاک) در بازار عرضه شده و می‌توانید این مودم‌ها را خریده و از سیم‌کارت‌های TD-LTE اپراتورهای گوناگون استفاده کنید ولی هزینه دو تا چند برابر بیشتری متحمل می‌شوید که عملا توجیه منطقی و اقتصادی ندارد.

بنابراین؛ برای استفاده از اینترنت TD-LTE باید یک اپراتور ارایه‌دهنده این سرویس را انتخاب و سیم‌کارت و مودم TD-LTE تهیه کنید. گام بعدی؛ خرید بسته‌های اینترنتی است.

اینجا می‌خواهیم مقایسه‌ای میان تعرفه‌های اینترنت همراه و ثابت LTE 4G داشته باشیم و دنبال این قضیه برویم که در درازمدت کدام نوع اینترنت به‌صرفه‌تر است؟

هزینه یک گیگابایت اینترنت 4G LTE

برای ساده‌تر شدن مقایسه تعرفه‌های دو نوع اینترنت LTE 4G و TD-LTE؛ سراغ بسته‌های یک ماهه اپراتورهای موبایل و اینترنت می‌رویم و سعی می‌کنیم تعرفه یک گیگابایت اینترنت را محاسبه کنیم.

برای شروع یک بسته اینترنت همراه ۱۰ گیگابایت را در نظر می‌گیریم. تعرفه این بسته روی اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در جدول زیر قابل مشاهده است:

تعرفه بسته ۱۰ گیگابایت اینترنت همراهقیمت بسته (تومان)ترافیک شبانه رایگانقیمت هر یک گیگابایت روزانه (تومان)قیمت هر یک گیگابایت روزانه/شبانه (تومان)
همراه اول۲۷۹۰۰۱۰ گیگابایت۲۷۹۰۱۳۹۵
ایرانسل۲۶۹۰۰۲۰ گیگابایت۲۶۹۰۸۹۷

جدول بالا به ما می‌گوید تقریبا هزینه هر گیگابایت حجم اینترنت موبایل LTE 4G در همراه اول ۲۸۰۰ تومان و در ایرانسل ۲۷۰۰ تومان است. اگر ترافیک و حجم هدیه شبانه را هم در نظر بگیریم؛ هزینه هر یک گیگابایت ترافیک اینترنت LTE 4G در همراه اول نزدیک به ۱۴۰۰ تومان و در ایرانسل برابر با ۹۰۰ تومان است.

طبیعی است که با انتخاب بسته‌های با حجم کمتر، هزینه هر یک گیگابایت افزایش خواهد یافت و با انتخاب بسته‌های با حجم‌های بالاتر، هزینه هر یک گیگابایت کاهش پیدا می‌کند. تعرفه یک بسته ۵ گیگابایتی در همراه اول و ایرانسل ۱۸۹۰۰ تومان است. هزینه یک بسته ۲۵ گیگابایتی در همراه اول ۵۷۹۰۰ تومان و در ایرانسل ۴۷۹۰۰ تومان است.

هزینه یک گیگابایت اینترنت TD-LTE

حالا ببینیم تعرفه‌های اینترنت ثابت نسل چهار در بسته‌های مختلف و اپراتورهای ارایه‌دهنده این نوع اینترنت چگونه است. در جدول زیر می‌توانید تعرفه‌ها و هزینه‌های یک بسته ۱۰ گیگابایتی اینترنت TD-LTE را روی دو اپراتور اصلی ارایه‌دهنده این سرویس، ایرانسل و مبین‌نت مشاهده کنید:

تعرفه بسته ۱۰ گیگابایت اینترنت TD-LTEقیمت بسته (تومان)ترافیک شبانه رایگانقیمت هر یک گیگابایت روزانه (تومان)قیمت هر یک گیگابایت روزانه/شبانه (تومان)
مبین‌نت۲۵۰۰۰۲۰ گیگابایت۲۵۰۰۸۳۴
ایرانسل۲۰۵۰۰۲۲ گیگابایت۱۸۶۳۶۲۱

جدول بالا به ما می‌گوید هزینه هر بسته ۱۰ گیگابایتی اینترنت TD-LTE در مبین‌نت ۲۵ هزار تومان و در ایرانسل ۲۰۵۰۰ تومان است. قیمت هر یک گیگابایت حجم اینترنت روزانه TD-LTE نیز در این دو اپراتور ۲۵۰۰ و ۱۸۶۳ تومان می‌شود.

توجه کنید ایرانسل بسته ۱۰ گیگابایتی TD-LTE ندارد و بسته ۱۱ گیگابایتی با ۲۲ گیگابایت حجم ترافیک شبانه در نظر گرفته شده است. اگر بخواهیم ترافیک شبانه را هم محاسبه کنیم؛ قیمت هر یک گیگابایت در مبین‌نت به ۸۳۴ تومان و در ایرانسل ۶۲۱ تومان می‌رسد.

معمولا کاربران اینترنت TD-LTE نیاز به حجم اینترنت بیشتری دارند و در این سرویس بسته‌هایی با حجم‌های بسیار بالا از سوی اپراتورها عرضه می‌شود.

مثلا تعرفه بسته ۵۰ گیگابایت اینترنت TD-LTE در مبین‌نت ۶۰ هزار تومان و در ایرانسل ۶۵ هزار تومان است که البته ترافیک شبانه ایرانسل ۱۰۰ گیگابایت خواهد بود.

کدام‌یک ارزان‌تر است؟

حالا به راحتی می‌توان مقایسه‌ای میان تعرفه‌های اینترنت همراه LTE 4G و اینترنت TD-LTE داشت. در ایرانسل هزینه اینترنت TD-LTE هر یک گیگابایت نزدیک به ۷۰۰ الی ۸۰۰ تومان ارزان‌تر است.

اگر ترافیک شبانه را هم اضافه کنیم؛ هر یک گیگابایت TD-LTE حدود ۲۰۰ تومان ارزان‌تر است. ایرانسل در ماه‌های گذشته تعرفه‌های اینترنت TD-LTE را کاهش داد و بسته‌های متنوع‌تری با ترافیک‌های شبانه اضافه کرد تا کاربران این نوع اینترنت بتوانند راحت‌تر بسته‌ها و حجم‌های موردنظرشان را انتخاب کنند.

در مقایسه میان اینترنت 4G همراه اول و اینترنت TD-LTE مبین‌نت، باز هم مشاهده می‌کنیم مبین‌نت بسته‌های ارزان‌تری ارایه داده است و قیمت هر یک گیگابایت ۲۵۰۰ تومان است ولی اینترنت نوترینوی همراه اول تعرفه‌ای نزدیک به ۲۷۰۰ تومان دارد.

پس، نتیجه می‌گیریم در این برهه زمانی، قیمت بسته‌های اینترنت TD-LTE ارزان‌تر از 4G LTE است. کاربران TD-LTE می‌توانند بسته‌هایی با حجم‌های روزانه و شبانه منعطف‌تری انتخاب و هزینه کمتری بپردازند.

در این مقایسه نباید از دو نکته اساسی غافل شد. ابتدا، سرعت اینترنت همراه 4G LTE روی هر اپراتور موبایل بیشتر از TD-LTE است. در حالی که سرعت اینترنت TD-LTE مبین‌نت حداکثر ۴۰ مگابیت و ایرانسل حداکثر ۸۰ مگابیت است؛ سرعت اینترنت 4G LTE همراه اول و ایرانسل بیشتر بوده و گاهی فراتر از ۱۰۰ مگابیت می‌رود.

نکته مهم دوم؛ هزینه مودم‌های همراه و TD-LTE است. برخی اپراتورها مودم TD-LTE را با هزینه‌ای نسبتا گران به کاربران می‌فروشند ولی در اینترنت همراه می‌توان بدون مودم و با انداختن سیم‌کارت روی اسمارت‌فون‌های رده بالای امروزی؛ بهترین سرعت اینترنت را تجربه کرد.

پوشش‌دهی شبکه موبایل 4G LTE هم بهتر از اینترنت TD-LTE است و در بسیاری از شهرها یا مناطق تهران؛ اینترنت موبایل هم از نظر آنتن‌دهی و هم از نظر سرعت بهتر از TD-LTE است. پس، طبیعی است که هزینه اینترنت بیشتری برای آن پرداخت کنید.

پیشنهاد ما

اگر کاربری هستید که در طول یک ماه فقط به چند گیگابایت اینترنت موبایل روی اسمارت‌فون و تبلت نیاز دارید؛ تفاوت قیمت اینترنت همراه 4G LTE و TD-LTE برایتان چدان فرقی نخواهد کرد و بدون اینکه هزینه‌ای برای مودم پرداخت کنید؛ بهتر است از بسته‌های اینترنت 4G LTE بخرید.

اما اگر کاربری هستید که در طول یک ماه می‌خواهید چند ده گیگابایت اینترنت مصرف کنید و حجم شبانه زیادی برای دانلود یا استریم فیلم نیاز دارید؛ خرید مودم و بسته اینترنت TD-LTE می‌تواند در درازمدت برایتان صرفه‌جویی مالی نسبتا خوبی داشته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید