بررسی iOS 12 اپل: آخرین حرف سیب‌‌‌‌ گاز زده در دنیای سیستم عامل‌ها

به‌روزرسانی‌های مختلفی در سال گذشته برای سیستم‌عامل iOS 11 عرضه شد و بیشتر آنها در جهت بهبود کارایی این سیستم‌عامل و نحوه ارتباط کاربر با گوشی خود، گام بزرگی برداشتند، اما در سیستم‌عامل iOS 12 کیفیت و کارایی به‌مراتب گسترش بیشتری داشته است. این سیستم‌عامل گوشی شما را به‌مراتب هوشمندتر نیز خواهد کرد.

در این سیستم‌عامل هر چه بیشتر با هوش مصنوعی گوشی خود کار کنید، این برنامه بیشتر می‌تواند با شما مطابقت داشته باشد و یادگیری آن بیشتر می‌شود. از این‌ پس گوش شما پیشنهادهای موردعلاقه‌تان را راحت‌تر معرفی خواهد کرد، یعنی گوشی آیفون‌تان بسیار با سبک زندگی شما هماهنگ خواهد شد.

عملکرد اصلی دستگاه

بررسی iOS 12

هدف اصلی شرکت اپل در مورد سیستم‌عامل iOS 12 این است که این سیستم‌عامل بتواند هم سریع باشد و هم متناسب با تمام دستگاه‌های مختلف (قدیمی و جدید) عمل کند، به همین دلیل است که به‌روزرسانی سیستم‌عامل بر روی تمامی دستگاه‌ها مانند آی‌فون و آی‌پد به‌مراتب بسیار راحت‌تر و سریع‌تر از گذشته عمل می‌کند. زمانی که دستگاه به حداکثر کارایی نیاز دارد، سیستم‌عامل نیز از حداکثر توان CPU (پردازنده مرکزی) استفاده می‌کند و به‌منظور کاهش مصرف باتری در بقیه زمان‌ها CPU دستگاه شما در حالت حداقل استفاده قرار خواهد گرفت. استفاده از انیمیشن در این سیستم‌عامل به‌شدت روان‌تر و سریع‌تر شده است.

اگر آی‌فون شما قدیمی است پس از نصب iOS 12 متوجه خواهید شد که دستگاه‌تان راحت‌تر و روان‌تر کار می‌کند و البته مصرف باتری آن کاهش می‌یابد؛ هرچند بعضی از مشکلات می‌تواند ناشی از باتری قدیمی دستگاه‌تان نیز باشد. با هر نسخه بتای iOS 12 ما عملا ارتقا و پیشرفت کارایی باتری را در گوشی قدیمی‌تر آیفون (مانند آیفون 7 پلاس) مشاهده کردیم. طبیعتا همان‌طور که انتظار می‌رود، در نسخه نهایی این سیستم‌عامل این مشکلات به‌کلی رفع شده است.

البته گوشی‌های جدید اپل با این سیستم‌عامل هماهنگی و کارایی بهتری خواهند داشت. شرکت اپل می‌گوید باتری گوشی آیفون  XS شما در صورت استفاده یکسان، 30 دقیقه بیشتر از باتری آیفون X دوام خواهد داشت و البته باتری آیفون XS Max یک ساعت بیشتر کار خواهد کرد. توجه کنید که باتری آیفون XR یک ساعت و نیم دوام بیشتری از باتری آیفون 8 در صورت استفاده یکسان، خواهد آورد. هرچند که این اطلاعات به‌صورت تقریبی بیان شده و هنوز اطلاعات دقیقی از نحوه مصرف باتری جمع‌آوری نشده است.

نوتیفیکیشن‌ها کمتر آزاردهنده هستند!

تاکنون تمام دستگاه‌های آیفون و آی‌پد به لیست زیاد تعداد نوتیفیکیشن‌ها معروف بوده‌اند. در این دستگاه‌ها، هشدارهای مربوط به شبکه‌های اجتماعی، پیام کوتاه و زنگ و بقیه موارد واقعا کمی آزاردهنده به شمار می‌روند، مثلا اگر کسی در یک پیام‌رسان چندین بار به شما پیامی داده باشد، تک‌تک این پیام‌ها به‌صورت کامل نمایش داده می‌شوند.

خوشبختانه شرکت اپل در سیستم‌عامل جدید iOS 12 این مشکل را با استفاده از یک ویژگی به نام نوتیفیکیشن‌های گروهی برطرف کرده است. این ویژگی که در سیستم‌عامل اندروید وجود دارد، نوتیفیکیشن‌های مربوط به هر اپ را در داخل یک دسته مشخص در صفحه اصلی نمایش می‌دهد.

اکنون شما به‌راحتی می‌توانید انتخاب کنید که کدام نوتیفیکیشن برای شما نمایش داده شود. اگر نوتیفیکیشنی دریافت کنید، می‌توانید آن را به سمت چپ بکشید و در قسمت Manage انتخاب کنید که آیا این نوتیفیکیشن خاموش شود یا روشن بماند. البته در این قسمت می‌توانید روی Deliver Quietly بزنید که با این عمل نوتیفیکیشن تنها در صفحه Notification Center دستگاه شما نمایش داده می‌شود.

اگر حالت Do Not Disturb (مزاحم نشوید) را فعال کنید، نوتیفیکیشن‌های شما هشدار زنگ یا لرزش ایجاد نمی‌کنند و شما به‌راحتی می‌توانید استراحت کنید.

حالت Do Not Disturb پیشرفت‌های مفیدی داشته است!

زمانی که برای اولین بار حالت Do Not Disturb وارد سیستم‌عامل iOS شد، قابلیت‌های مختلفی برای تنظیمات آن در نظر گرفته نشده بود. در سیستم‌عامل iOS 12 این حالت بسیار مفید و با کارایی بالایی ظاهر شده است. شما می‌توانید زمان مشخصی را برای فعال‌سازی این حالت تنظیم کنید و درنتیجه اگر مثلا قبل از خواب‌تان فراموش کرده باشید آن را فعال کنید، دیگر نگرانی وجود ندارد، این حالت به‌صورت خودکار فعال می‌شود.

در این سیستم‌عامل می‌توانید با استفاده از ویژگی Screen Time محدودیت زمانی کار با گوشی ایجاد کنید!

امروزه (و به‌خصوص در سال 2018) یکی از مشکلات عمومی تمامی کاربران تلفن‌های همراه هوشمند، استفاده بیش‌ازحد آنها از این دستگاه است. خوشبختانه هر دو شرکت غول درزمینه طراحی سیستم‌عامل، یعنی اپل و گوگل، برای سیستم‌عامل‌های خود برنامه‌ای طراحی کرده‌اند که به کاربر اجازه می‌دهد میزان زمان استفاده از گوشی را تعیین کند. در سیستم‌عامل iOS 12 در بخش تنظیمات یک ویژگی جدید با نام Screen Time اضافه شده است. در این قسمت شما می‌توانید یک خلاصه‌ای از میزان زمان استفاده از گوشی خود را مشاهده کنید و همچنین برای استفاده از گوشی محدودیت زمانی تعیین کنید.

این ویژگی که بتوانیم تعداد زمان‌های استفاده از گوشی مثلا در یک ساعت اخیر را مشاهده کنیم می‌تواند حقیقتا عادت مخرب استفاده زیاد از تلفن همراه را در ما کاهش دهد. اینکه در این سیستم‌عامل می‌شود مدت‌زمان استفاده از گوشی را محدود کرد نیز یک امر مهم به شمار می‌رود؛ شما می‌توانید محدوده استفاده زمانی پشت سرهم از گوشی را مثلا یک ساعت تعیین کنید و در صورت استفاده بیشتر از این مقدار، پیامی به‌صورت خودکار برای شما نمایش داده خواهد شد.

اگر بخواهید می‌توانید مانند سیستم‌عامل اندروید 9، برای یک اپ مشخص نیز محدودیت زمانی ایجاد کنید (مثلا اگر زیاد از اینستاگرام یا شبکه اجتماعی دیگر استفاده می‌کنید). هرچند که ایجاد محدودیت برای همه گوشی واقعا به ما کمک خواهد کرد میزان استفاده خود از دستگاه هوشمند را کاهش دهیم و عادت‌های قبلی خود را ترک کنیم.

ویژگی Downtime به شما اجازه می‌دهد که یک زمان مشخص را تعیین کنید تا هیچ نوتیفیکیشنی به شما هشدار ندهد (مشابه با ویژگی Do Not Disturb که در هنگام خواب عمل خواهد کرد). ایده و هدف این ویژگی برای زمانی است که شما در خانه یا محل کار هستید و نمی‌خواهید هیچ پیامی در یک بازه زمانی مشخص باعث حواس‌پرتی شما شود.

هرچند که توجه کنید تمام این ویژگی‌های جدید برای کاهش زمان استفاده از گوشی، به اراده شما نیاز دارد، زیرا به‌هرحال نادیده گرفتن پیام‌های محدودیت کار چندان سختی نیست!

سیری بسیار هوشمند شده است!

دستیار هوشمند سیری سرانجام در سیستم‌عامل iOS 12 کارایی بسیار مفیدی پیدا کرده است. شما اکنون می‌توانید فرمان‌های صوتی خود را تنظیم کنید یا یک مسئولیت خاص را به این دستیار اختصاص دهید. یکی از ویژگی‌های بسیار جالب و جذاب، اضافه شدن ویژگی پیشنهادهای سیری به این برنامه هوشمند است. این ویژگی واقعا به کاربر کمک‌های مختلفی خواهد کرد. مثلا اگر شما در حال چت با یکی از دوستان‌تان باشید و برای چند لحظه فراموش کنید جواب او را بدهید، سیری به شما پیشنهاد می‌کند که جوابش را بدهید یا اگر یک تماس بی‌پاسخ داشته باشید، حتما پیشنهاد برقراری تماس پس از مدتی برای شما داده خواهد شد.

قطعا در روزها و زمان‌هایی که سرمان بسیار شلوغ است و ممکن است فراموش کنیم که برخی از کارهای‌مان را انجام دهیم، پیشنهادهای سیری بسیار مفید خواهد بود. سیری به شما پیشنهاد می‌دهد که قرارهای ملاقات مهم خود را در داخل تقویم خود ذخیره کنید و هنگامی‌که به زمان قرارها نزدیک شوید، سیری آنها را به شما یادآوری خواهد کرد.

شما می‌توانید تعیین کنید که در کدام قسمت صفحه‌نمایش دستگاه خود پیشنهادهای سیری را مشاهده کنید، برای این عمل به Settings رفته و سپس وارد Siri & Search شوید و به انتهای صفحه اسکرول کنید. در این قسمت شما می‌توانید موارد Suggestions in Search ،Suggestions in Look Up و یا  Suggestions on Lock Screen را فعال یا غیرفعال کنید.

iMessage بسیار جذاب شده است!

خوشبختانه در سیستم‌عامل iOS 12 برنامه iMessage جذابیت بیشتری پیدا کرده است. شما می‌توانید عکس خود را تبدیل به یک ایموجی کنید. ویژگی‌های مختلفی را که در اسنپ‌چت و فیس‌بوک دیده می‌شود، می‌توانید در این برنامه نیز داشته باشید. شما می‌توانید در این برنامه از ایموجی‌های مختلف اصلی نیز استفاده کنید و البته ساختن ایموجی‌های انیمیشنی با استفاده از تصویر دوربین جلوی گوشی، کار آسانی خواهد بود.

دیگر نگران فراموش کردن پسوردهای مختلف خود نباشید!

حقیقتا به خاطر سپردن پسوردهای حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی مختلف کار چندان راحتی به شمار نمی‌رود. در سیستم‌عامل iOS 12 شما می‌توانید در بخش جدید Passwords & Accounts هر رمز عبوری را که می‌خواهید ذخیره کنید و نگه دارید.

هر پسورد که در بخش‌های مختلف وارد می‌کنید در این قسمت با یوزرنیم شما ذخیره می‌شود و دیگر نیازی نیست برای وارد شدن به حساب‌های مختلف آنها را حفظ و یا حتی تایپ کنید. شرکت گوگل نیز یک ویژگی مشابه را در اندروید اوریو 8 معرفی کرده بود.

iOS 12 تغییرات زیبایی را برای گوشی شما به ارمغان می‌آورد!

برای دانلود iOS 12 کافی است به قسمت Settings بخش General رفته و وارد Software Update شوید. ممکن است نیاز داشته باشید قبل از نصب این آپدیت، بعضی از داده‌های خود را حذف کنید تا فضای کافی برای نصب آن ایجاد شود و البته فراموش نکنید که قبل از نصب این سیستم‌عامل از اطلاعات دستگاه خود یک نسخه بک آپ تهیه کنید.

پیام بگذارید