مقایسه سامسونگ گلکسی S10 و گلکسی S9

سامسونگ سری جدید اسمارت‌فو‌ن‌های خانواده گلکسی S با نام گلکسی S10 را معرفی نموده است. این محصولات در طیف دستگاه‌های پرچم‌دار کمپانی جای می‌گیرند.

سامسونگ گلکسی S10 حداقل بر روی کاغذ، مدل ارتقایافته گلکسی S9 محسوب شده و در حد فاصل میان هندست‌های گلکسی S10 پلاس و گلکسی S10e جای می‌گیرد. این مدل احتمالا همان هندست مدنظر شما جهت خریداری خواهد بود؛ مگر آن‌که پول هنگفتی در اختیار داشته یا تنها به‌دنبال تهیه دستگاهی مقرون‌به‌صرفه از میان مدل‌های سه‌گانه این سری باشید. اما با عرضه نسل جدید اسمارت‌فون‌ها احتمالا از خود می‌پرسید که ” آیا باید هندست فعلی خود را ارتقا دهم؟” گوشی‌های قدیمی‌تر همواره بدتر نیستند و برخی موارد ارتقا فنی میان دستگاه‌ها، پرداخت هزینه بیش‌تر را توجیه نمی‌کند.

اکنون برای کمک به شما کلیه ویژگی‌های اسمارت‌فون جدید گلکسی S10 و گوشی نسل قبلی گلکسی S9 را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. این موضوع نهایتا برای تصمیم‌گیری جهت ارتقا یا عدم ارتقا هندست به شما کمک خواهد کرد.

مقایسه طراحی و نمایشگر سامسونگ گلکسی S10 و گلکسی S9

اختلاف موجود میان ابعاد بدنه گلکسی S9 و هندست‌های سری گلکسی S10 بسیار ناچیز است. گلکسی S9 از بدنه‌ای با ابعاد 147.7 در 68.7 در 8.5 میلی‌متر برخوردار است؛ در حالی‌که بدنه گلکسی S10 اندکی بزرگ‌تر بوده و ابعادی معادل 149.9 در 70.4 در 7.8 میلی‌متر دارد. با وجود اندازه اندکی بزرگ‌تر گلکسی S10، این تفاوت در مقایسه با اختلاف اندازه میان گلکسی S10 و گلکسی S10 پلاس ناچیز است.

نمایشگر اسمارت‌فون گلکسی S9

علی‌رغم ابعاد مشابه گلکسی S10 و گلکسی S9، هندست جدید در واقع از نمایشگر بزرگ‌تری برخوردار بوده و نمایشگر 5.8 اینچی گلکسی S9 با یک نمونه 6.1 اینچی جایگزین شده است. هر 2 هندست از نمایشگرهای آمولد استفاده می‌کنند؛ لذا میان آن‌ها اختلاف کیفی چشم‌گیری مشاهده نمی‌شود. اما نمایشگر بزرگ‌تر کماکان هنگام تماشای ویدیو یا ثبت تصاویر سودمند واقع خواهد شد.

یک تغییر جالب‌توجه میان هندست‌ها این است که وزن 157 گرمی سامسونگ گلکسی S10 در مقایسه با وزن 163 گرمی گلکسی S9 اندکی سبک‌تر است؛ با این وجود گلکسی S10 از باتری بزرگ‌تر، نمایشگر عریض‌تر و قابلیت‌های بیش‌تری بهره می‌گیرد. این موضوع برای افرادی که به‌دنبال خریداری هندست‌های هرچه سبک‌تر هستند، خبر خوشایندی محسوب می‌شود.

تصویری از اسمارت‌فون سامسونگ گلکسی S10

مقایسه دوربین گلکسی 10 و گلکسی S9

دوربین منفرد 12 مگاپیکسلی گلکسی S9 مایه سربلندی آن بوده و این هندست برخلاف بسیاری از رقبا در عوض استفاده از چندین دوربین و ایجاد آشفتگی در فضای پشتی دستگاه از یک لنز منفرد با قابلیت دیافراگم متغیر جهت تطبیق محتوا و نوع عکس موردنیاز بهره می‌گیرد. در ارزیابی‌های صورت گرفته کیفیت تصاویر ثبت شده توسط این دوربین به طرز خیره‌کننده‌ای بالا بود.

با این‌حال سامسونگ با عرضه گوشی گلکسی S10 تصمیم گرفت این رویکرد جدید را کنار گذاشته و ازپیکره‌بندی دوربین پشتی سه‌گانه استفاده کند. این ماژول از یک لنز فوق‌عریض با زاویه‌دید فوق‌عریض و 2 لنز 12 مگاپیکسلی تشکیل شده که یکی از آن‌ها دقیقا همانند لنز دوربین گلکسی S9 از گشودگی دیافراگم متغیر برخوردار است. این ترکیب سه‌گانه احتمالا کیفیت تصاویر ثبت شده توسط گوشی را ارتقا خواهند داد؛ اما اکنون شرم‌آور است که می‌بینیم سامسونگ از تلاش‌های خود جهت تولید دوربین‌های دیجیتالی تک لنز دست کشیده است.

با وجود دوربین سلفی 10 مگاپیکسلی در بخش جلویی گلکسی S10، این بخش نیز در مقایسه با دوربین سلفی 8 مگاپیکسلی گلکسی S9 تا حدودی پیشرفت کرده است. اما احتمالا سلفی‌گیران حرفه‌ای متوجه تفاوت میان آن‌ها خواهند شد.

مقایسه باتری سامسونگ گلکسی S10 و گلکسی S9

باتری اسمارت‌فون گلکسی S9 تا حدودی کاربران را ناامید کرد؛ چرا که باتری 3000 میلی‌آمپرساعتی این هندست از ظرفیتی مشابه باتری گلکسی S8 برخوردار بود. اگرچه بهینه‌سازی‌های سیستمی اعمال شده در گلکسی S9 باعث شد تا با وجود به‌کارگیری باتری با ظرفیت مشابه، مدت شارژدهی این هندست در مقایسه با گلکسی S8 اندکی افزایش یابد.

از سوی دیگر خوش‌بختانه گلکسی S10 از باتری بزر‌گ‌تر 3400 میلی‌آمپرساعتی بهره می‌گیرد و به احتمال فراوان مدت شارژدهی این باتری در مقایسه با گلکسی S9 بسیار بیش‌تر خواهد بود. همچنین سامسونگ احتمالا از سیستم‌عاملی با بهینه‌سازی‌های مضاعف بهره گرفته و لذا اختلاف میان مدت زمان شارژدهی باتری احتمالا قابل‌توجه خواهد بود. هر 2 دستگاه از فناوری شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کنند؛ اما گلکسی S10 امکان اشتراک‌گذاری شارژ بی‌سیم میان هندست‌های مشابه را نیز فراهم می‌کند. این مشخصه احتمالا بسته به تعداد دوستان شما که از گوشی گلکسی S10 استفاده می‌کنند، مفید واقع خواهد شد.

مقایسه مشخصات سامسونگ گلکسی S10 و گلکسی S9

از آن‌جا که سامسونگ گلکسی S9 در مناطق مختلف از چیپست‌های متفاوتی برخوردار بوده و حتی مدل تراشه‌های به‌کارگیری شده در گلکسی S10 نیز موردتایید قرار نگرفته است؛ لذا به‌سختی می‌توان اطمینان داشت که گلکسی S10 با پیشرفتی چشمگیر یا جزیی در این زمینه عرضه شود.

اکنون همگی می‌دانیم که گلکسی S9 با رم 4 گیگابایتی روانه بازار شد؛ در حالی‌که گلکسی S10 از 8 گیگابایت رم بهره خواهد برد. همچنین در عوض استفاده از 64، 128 و 256 گیگابایت حافظه‌داخلی همانند گوشی گلکسی S9، گلکسی S10 در مدل‌هایی با ظرفیت‌های بالاتر 128 و 512 گیگابایتی عرضه می‌شود. بنابراین ظرفیت حافظه این هندست با پیشرفت محسوسی همراه بوده است.

مقایسه قیمت‌گذاری سامسونگ گلکسی S10 و گلکسی S9

قیمت‌گذاری سامسونگ گلکسی S9 با 4 گیگابایت رم و 64 گیگابایت حافظه‌داخلی در زمان عرضه معادل با 719.99 دلار/ 739 پوند و 1199 دلار استرالیا بود. با این‌حال اکنون می‌توان این هندست را با قیمتی بسیار ارزان‌تر خریداری کرد.

از سوی دیگر قیمت‌گذاری مدلی از گلکسی S10 با 8 گیگابایت رم و 128 گیگابایت حافظه‌داخلی جهشی نسبی را تجربه کرده و این هندست با برچسب قیمتی 899 دلار/ 799 پوند یا حدودا معادل 1300 دلار استرالیا ارایه خواهد شد.

اسمارت‌فون گلکسی S10 به لطف بهره‌گیری از باتری بزرگ‌تر، دوربین‌های بیش‌تر و نمایشگر عریض‌تر با پیشرفت‌هایی جزیی نسبت به هندست نسل قبلی گلکسی S9 روانه بازار می‌شود. با این‌حال نهایتا شما تشخیص خواهید داد که آیا پرداخت 180 دلار/ 60 پوند/ 100 دلار استرالیا هزینه بیش‌تر برای خریداری ارزان‌ترین نسخه این هندست در ازای دریافت چنین مشخصات ارتقایافته‌ای منطقی و معقول خواهد بود یا خیر.

مقایسه نهایی هندست‌های گلکسی S10 و گلکسی S9

سامسونگ گلکسی S10 با امکانات مناسب‌تر دوربین، باتری بزرگ‌تر و نمایشگر عریض‌تر به‌همراه پیشرفت‌هایی همه‌جانبه نسبت به گلکسی S9 معرفی شده است. به‌هرحال سامسونگ هرگز دستگاه ناکارآمدی را عرضه نخواهد کرد.

با این‌حال قیمت‌گذاری گلکسی S10 نیز در مقایسه با گلکسی S9 تا حدودی افزایش یافته است؛ لذا بایستی توجه داشت که آیا قابلیت‌های بیش‌تر این هندست ارزش پرداخت چنین هزینه‌ای را دارند یا خیر. چنان‌چه از نظر شما کلیه ویژگی‌های جدید، مطلوب و کاربردی هستند؛ در اینصورت یقینا خریداری دستگاه توجیه‌پذیر خواهد بود. اما در صورتی‌که تنها به‌دنبال دستیابی به باتری بزرگ‌تر بر روی دستگاه مشابهی هستید و یا می‌خواهید دستگاهی با امکانات مناسب‌تر دوربین را خریداری نمایید، احتمالا بایستی تا زمان آغاز فروش گلکسی S10 و کاهش تدریجی قیمت آن منتظر بمانید.

به سوپر گروه گوشی‌های سامسونگ ملحق شوید

منبع Techradar
نمایش نظرات (1)