کارگران نظافتی چین برای نظارت بیشتر به دستبندهای الکترونیکی مجهز شدند

نظارت و سانسور یکی از مشخصه‌های معروف کشورچین است و این کشور پرجمعیت همیشه با استفاده از تکنولوژی، روش‌های جدیدی را برای نظارت برروی شهروندانش ابداع می‌کند. تراشه‌های RFID در خودروها، استفاده پلیس‌ها از عینک‌های آفتابی تشخیص چهره و لباس‌های ردیاب مکان دانشجویان، تنها بخشی از نظارت‌های شدید دولت چین برروی شهروندان خود است. اما در خبری که به تازگی منتشر شده، رفتگران و کارکنان بهداشتی شهر نانجینگ چین مجبور به پوشیدن دستبندهایی شده‌اند که موقعیت مکانی آن‌ها را به یک اپراتور ارسال می‌کند.

این دستبند که مجهز به سنسور GPS است، در صورتی که کارگر بیش از 20 دقیقه در مکانی توقف کرده و دست از کار بکشد، هشداری جهت پیگیری به اپراتور مربوطه داده می‌شود.

یک روز پس از اعلام این خبر، خبرگزاری SCMP اعلام کرد که فشارهای زیادی برروی این شرکت، مبنی‌بر عدم استفاده از این فناوری در دستان کارکنان بهداشتی شهر، اعمال شده بود اما این شرکت تنها با حذف صدایی که به کارگر اعلام می‌کرد ” لطفا کار خود را ادامه دهید” قصد رهایی از فشارهایی که افکار عمومی به آن وارد کرده را داشته است.

در واقع این دستبندها هیچ مزاحمتی برای کارگر نداشته و در صورت توقف کارگر به مدت 20 دقیقه، گزارشی به مرکز ارسال می‌شود.

البته خبرگزاری SCMP چین بعد از اجرایی شدن محدودیت‌های کمتر برروی این دستبند‌ها، از تیترهایی مثل ” رهایی کارگران از نظارت ” یا ” پس از اعتراض‌های فراوان کارکنان نظافتی رها شدند ” استفاده کرد!

نظارت‌های شدید برروی کارمندان و کارگران چینی، ممکن است از لحاظ روانی منجر ‌به بروز بیماری‌های افسردگی و حتی روانی شود.

 

نقشه نظارتی مربوط به رفتگران و کارگران نظافتی که مجهز به دستبندهای نظارتی هستند!
منبع The Verge
  

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم