حالت ماه در دوربین گوشی‌های P30 پرو تقلبی از آب درآمد!

هواوی در معرفی اسمارت‌فون P30 پرو حالت جدیدی از عکاسی تحت عنوان Moon Mode را به کاربران خود ارایه کرد. این ارایه همراه با تصاویر زیبایی از ماه شده بود که به ادعای شرکت چینی توسط دوربین‌های پرچم‌دار خود گرفته شده بودند. در واقع گرفتن این گونه تصاویر توسط این گوشی بسیار راحت است. دوربین گوشی را به سمت ماه می‌گیرید و با لنز پریسکوپ مانند آن تا ده برابر زوم می‌کنید. سپس به لطف هوش مصنوعی دوربین از سوژه عکاسی آگاه شده و حالت ماه پیشنهاد می‌شود. در نهایت باز هم با کمک هوش مصنوعی و الگوریتم‌هایی خاص، بهترین خروجی ممکن از ماه به کاربر داده می‌شود.

P30 پرو

اما ظاهرا فرآیندهای دیگری نیز پشت پرده صورت می‌گرفته است. بر اساس گزارش Zhihu، به نظر می‌رسد هوش مصنوعی نقش بیشتری در گرفتن تصاویر از ماه با اسمارت‌فون P30 پرو داشته باشد. ژیهو با انجام آزمایشات مختلفی بیان کرده است که در واقع هوش مصنوعی در حالت ماه از تصاویری استفاده می‌کند که از قبل در سیستم موجود هستند و آنها را به عنوان تصاویر گرفته شده به کاربر ارایه می‌کند. وی برای اثبات نظریه خود، علاوه بر ماه از تصاویر دیگری کنار ماه عکس گرفته و در نهایت به این نتیجه رسیده است که حالت ماه در دوربین هندست P30 پرو تصاویر اوریجینالی تهیه نمی‌کند.

باید در اینجا به این نکته نیز اشاره کنیم که هواوی سابقه انجام کارهای مشابهی دارد. در ابتدای همین سال میلادی بود که مشخص شد برخی از تصاویری که شرکت ادعا می‌کند با دوربین گوشی P30 پرو گرفته شده است، در واقع توسط دوربین‌های DSLR گرفته شده‌اند. همچنین در تبلیغات تلویزیونی اسمارت‌فون نووا 3 نیز که در آگوست سال گذشته میلادی عرضه شد، شاهد تکرار همین دروغ بودیم.

مسلما خریداران پرچم‌دار هواوی تنها به خاطر دوربین این گوشی و حالت ماه آن را خریداری نکرده‌اند، اما اقدام شرکت هواوی در انجام این تقلب و به نحوی فریب کاربران جای تعجب دارد. آن هم در شرایطی که P30 پرو جایگاه تثبیت شده‌ای در بازار دارد و ویژگی‌های متنوع و قدرتمند آن موجب تمایزش با دیگر محصولات مشابه شده است. اینگونه به نظر می‌رسد که یا شرکت از تاثیر دوربین در فروش P30 پرو اطمینان نداشته و یا استفاده از تصاویر موجود و افزودن آنها به تصاویر گرفته شده را برای بهبود کیفیت کار بدی نمی‌دانسته است.

در هر صورت شرکت باید وجهه جهانی خود را نیز در نظر بگیرد. به خصوص در کشورهایی مانند آمریکا که صحبت‌های مبنی بر وجود دستگاه‌های جاسوسی و شنود در گوشی‌های هواوی و ارسال اطلاعات توسط آنها به دولت کمونیست چین بازار داغی دارد. حال باید دید موضع شرکت در خصوص این ادعای جدید چگونه خواهد بود. آیا رفتاری همانند موضع قبلی خود در برابر ادعای مقامات آمریکایی پیش می‌گیرد و همه چیز را رد می‌کند و یا توضیحات قابل قبولی برای کاربران خود خواهد داشت؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان