درخواست عجیب سامسونگ از اپل برای جبران اولدهای تولید نشده!

امروز شاهد انتشار یکی از جالب‌ترین اخبار در صنعت گوشی‌های هوشمند بودیم. سامسونگ دراقدامی عجیب از اپل خواسته است تا برای اولدهایی که تولید نکرده، خسارت بدهد. بگذارید کمی مساله را باز کنیم. چند سال پیش اپل قراردادی 100 میلیون دلاری با سامسونگ برای تولید پنل‌های اولد گوشی‌های آی‌فون امضا کرد که به موجب آن هر پنل حدود 70 دلار برای کوپرتینویی‌ها آب می‌خورد. به این ترتیب پنل‌های آی‌فون رکورددار گران‌ترین پنل‌های اولد بازار شدند.

این قرارداد به روزهایی برمی‌گردد که اپل امید زیادی به فناوری جدید خود Face ID داشت. مدیران شرکت در این فکر بودند که با حرکت به سمت پنل‌های اولد و همچنین استفاده از فناوری گفته شده، انقلابی در خط تولید آی‌فون ایجاد کنند. در تفکرات آنها این انقلاب همراه می‌شد با افزایش فروش گوشی‌های شرکت، اما آی‌فون X با استفاده از پنل اولد 70 دلاری برای اولین بار با قیمت سرسام‌آور حدودا هزار دلاری وارد بازار شد و نتوانست آنطور که باید توقعات شرکت را برآورده کند. در ادامه دیگر گوشی‌های آی‌فون هم که از پنل‌های اولد استفاده می‌کردند، به دلایل مختلف فروش موفقی را تجربه نکردند.

در آن طرف ماجرا سامسونگ قرار گرفته بود که برای مشتری پر و پا قرص خود خط تولیدی جدید راه انداخته و در قبال درآمدی که از قرارداد با کوپرتینویی‌ها به جیب می‌زد، میلیون‌ها دلار برای آماده کردن سفارشات آنها هزینه کرده بود. همانطور که گفته شد فروش گوشی‌های آی‌فون طبق برنامه پیش نرفت و در نتیجه نیازی به اولدهای سفارش داده شده هم نبود. حالا و پس از گذشت چند سال، نشریات کره‌ای امروز خبری را منتشر کرده‌اند مبنی بر این که سامسونگ از اپل برای پنل‌های اولد سفارش داده شده که هیچ وقت به مرحله تولید نرسیدند، درخواست غرامت یا به نحوی جبران کرده است.

قراردادهایی از این دست بر اساس اصل همزیگری تنظیم می‌شوند و معمولا یکی از طرفین طرف دیگر را بابت عدم توانایی در عمل کردن به تعهدات تنبیه نمی‌کند، اما ظاهرا در مورد اپل و سامسونگ این قضیه فرق می‌کند. گفته می‌شود در پی این قرارداد درامد شرکت سامسونگ دیسپلی از 4.9 میلیارد دلار در سال 2017 به 2.3 میلیارد دلار در سال گذشته رسیده است. اپل نیز برای جبران این خسارت میلیون‌ها دلار به شرکت کره‌ای پرداخت کرده است. از طرف دیگر این شرکت به سامسونگ پیشنهاد سفارش تولید پنل‌های محصولی به جز آی‌فون، مانند آی‌پد یا مک، را داده است تا در نهایت تولید این شرکت افزایش یابد.

اپل

در هر صورت مقامات دو شرکت هنوز در این خصوص اظهار نظری نکرده‌اند. رابطه دو شرکت تا به امروز تا حدود زیادی حسنه بوده و مطمئنا اگر پیشنهاد گفته شده واقعی باشد و از طرف کره‌ای‌ها پذیرفته شود، می‌تواند حسنه باقی بماند. در غیر این صورت بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد اقامه دعوای دو شرکت و چالشی جدید برای آی‌فون باشیم.

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم