عملکرد کارت گرافیکی انویدیا RTX 2060 در لپ‌تاپ‌ها پایین‌تر از حد انتظار است!

یک گزارش جدیدا منتشر شده ادعا می‌کند که GPU موبایلی جیفورس RTX 2060 شرکت انویدیا، گزینه‌ای کم‌ارزش برای گیمرهای لپ‌تاپی به‌شمار می‌رود و در میان کلیه تولیدات موبایلی سری RTX، بیش‌ترین اختلاف کارآیی را با نسخه دسکتاپی مشابه خود ارایه می‌دهد.

این جمع‌بندی توسط وب‌سایت Notebookcheck.net گردآوری شده است. این وب‌سایت، امتیازات بنچمارک 3DMark چندین پردازنده گرافیکی موبایلی شامل مدل‌های RTX 2080 ،RTX 2070 و RTX 2060 را با نسخه دسکتاپی متناظر آن‌ها مورد مقایسه قرار داده است.

همان‌طور که امتیازات 3Dmark نیز نشان می‌دهند؛ نتایج مربوط به تست‌های Time Spy Graphics با رزولوشن 2560 در 1440 پیکسل و Fire Strike در رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل مورد بررسی قرار گرفته است. امتیاز GPU موبایلی RTX 2080 در مقایسه با ورژن دسکتاپی آن بین 8 تا 10 درصد کم‌تر بود. این اختلاف برای پردازنده گرافیکی RTX 2070 به 14 تا 18 درصد افزایش یافت. با این‌حال عملکرد GPU موبایلی RTX 2060 واقعا شگفت‌آور بود؛ چرا که براساس نتایج بنچمارک، عملکرد آن در مقایسه با ورژن دسکتاپی مشابه خود بین 20 تا 25 درصد کندتر است.

در این میان مشکل اساسی این است که مشتریان با مشاهده نام مشابه “RTX 2060” برای GPUهای موبایلی و دسکتاپی احتمالا تصور می‌کنند که اساسا با محصولاتی مشابه و دارای سطوح کارآیی نسبتا یکسان سروکار دارند. این وضعیت در خصوص کارت‌های گرافیکی نسل قبلی شامل مدل‌های Pascal RTX 1080 ،1070 و 1060، مشکل چندان بزرگی به‌شمار نمی‌رفت؛ چرا که GPUهای موبایلی هم‌نام با این مدل‌ها از کارآیی بسیار مشابه با ورژن‌های دسکتاپی برخوردار بودند.

با این‌حال با توجه به آن‌که کارآیی پردازنده موبایلی RTX 2060 در مقایسه با کارت گرافیکی دسکتاپی هم‌نام آن تا 25 درصد کندتر است؛ لذا مشکلات فوق اندکی حادتر به‌نظر می‌رسند. چنین پدیده‌ای به‌صورت بالقوه می‌تواند موجب گمراهی خریداران شود؛ چرا که این افراد احتمالا تصور می‌کنند که با خریداری GPU موبایلی بر روی نوت‌بوک گیمینگ خود از قدرتی مشابه ورژن دسکتاپی بهره‌مند خواهند شد.

آیا انویدیا با عدم به‌کارگیری حرف M قصد گمراه نمودن مشتریان را دارد؟

بایستی خاطرنشان کرد که پیش‌تر انویدیا به منظور اشاره به GPUهای موبایلی مخصوص لپ‌تاپ و کارآیی ضعیف‌تر آن‌ها از پسوند M در نام این محصولات استفاده می‌کرد؛ اما با عرضه سری پاسکال از این اقدام صرف‌نظر نمود. با توجه به عقب‌گرد نسبی کارآیی GPUهای موبایلی در مقایسه با مدل‌های دسکتاپی، عدم به‌کارگیری هرگونه نماد متمایزکننده اقدامی ناعادلانه به‌نظر می‌رسد. انتقادات مطرح شده پیرامون شمای نام‌گذاری انویدیا برای GPUهای موبایلی سری RTX با توجه به کارآیی واقعی آن‌ها نسبت به ورژن‌های دسکتاپی، موضوع تازه‌ای نیست. با این‌حال برخی مشتریان معتقدند که این شیوه نام‌گذاری تا حدودی مبهم و سردرگم‌کننده بوده است؛ چرا که در وهله نخست، پردازنده‌های گرافیکی RTX لپ‌تاپی روانه بازار شدند.

با این‌حال وب‌سایت NotebookCheck.net مشخصا بر مشکلات مرتبط با پردازنده گرافیکی RTX 2060 تاکید می‌کند. بعلاوه این وب‌سایت خاطرنشان کرده که GPU مذکور در واقع گزینه‌ای کم‌ارزش برای خرید محسوب می‌شود؛ چرا که GPU موبایلی GTX 1660 Ti نیز عملکردی بسیار نزدیک به آن‌را ارایه خواهد داد.

امتیازات مربوط به عملکرد خام GPU موبایلی GTX 1660 Ti در مقایسه با مدل RTX 2060 تنها چند درصد پایین‌تر است (در یک سناریو این اختلاف نزدیک به 4 درصد بود که این موضوع کماکان از عملکرد بسیار نزدیک مدل‌های مذکور حکایت دارد). با توجه به امتیازات بنچمارک، خریداری یک نوت‌بوک مجهز به پردازنده گرافیکی GTX 1660 Ti گزینه مناسبی به‌نظر می‌رسد.

البته با خریداری GPU فوق از مزایای فناوری ردیابی پرتویی (یا DLSS) بهره‌مند نخواهید شد؛ اما اکنون این پرسش مطرح می‌شود که وجود تکنیک ردیابی پرتویی در یک لپ‌تاپ مجهز به GPUهای سری RTX واقعا تا چه اندازه حائز اهمیت است؟ در پاسخ بایستی گفت که اهمیت این مشخصه چندان چشمگیر نیست؛ چرا که استفاده از تکنیک ردیابی پرتویی حتی بر روی کامپیوترهای دسکتاپ گیمینگ نیز با حرف و حدیث‌هایی همراه است و این وضعیت در خصوص دستگاه‌های قابل‌حمل با GPUهای به‌مراتب ضعیف‌تر تشدید نیز خواهد شد.

اشتباه نکنید! این اظهارات بدان معنا نیست که RTX 2060 یک GPU موبایلی دست‌وپا بسته و ناکارآمد به‌شمار می‌رود؛ بلکه به‌معنای عملکرد نسبی ضعیف‌تر آن در برابر سایر پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپی تولید شده در میان جدیدترین محصولات شرکت انویدیا خواهد بود. بعلاوه بایستی یادآور شد که نام بردن از پردازنده گرافیکی RTX 2060 بدون ایجاد تمایز میان سطوح قدرتی ارایه شده توسط ورژن‌های دسکتاپی و لپ‌تاپی آن، اشتباهی به‌مراتب فاحش‌تر است. یقینا هرگونه اظهارنظر انویدیا در این زمینه، جالب‌توجه خواهد بود.

منبع Techradar

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم