چگونه اسپیکر گوشی خود را تمیز کنیم؟

هنگامی که یک گوشی هوشمند نو می‌خرید، در همان ابتدا یک دستگاه بسیار تمیز و زیبا نصیبب شما می‌شود. اما رفته رفته ممکن است به دلایلی دستگاه زیبایتان از چشمتان بیفتد! با گذشت زمان، بلندگو تلفن‌های هوشمند دچار گرد و غبار و کثیفی می‌شوند؛ ذرات ریزی که چشم قادر به دیدن آن‌ها نیست. اگر برای مدت طولانی آن‌ها را تمیز نکنید، صدای بسیار ضعیف و نامناسبی را هنگام مکالمه و گوش دادن به موسیقی و از این قبیل خواهید شنید. بنابراین مجبور هستید به تعمیر‌کار مراجعه کنید. اما دست نگه دارید؛ می‌خواهیم چند روش کاربردی را به شما بیاموزیم تا خودتان بتوانید اسپیکر گوشی خود را هم از داخل و هم از بیرون تمیز کنید.


بخش اول: استفاده از وسایل موجود در خانه

تمیز کردن، اسپیکر گوشی، بلندگو

قدم اول: جای بلندگو‌ها را مشخص کنید

معمولا بلندگو‌ گوشی‌های آیفون در پایین گوشی و سمت چپ و راست درگاه شارژ قرار دارد؛ برای تلفن‌های سامسونگ، اسپیکر گوشی اغلب به پایین دستگاه ولی در یک طرف پورت درگاه شارژ، محدود می‌شود. بلندگویی که برای تماس استفاده می‌شود، تقریبا همیشه در قسمت بالای جلو گوشی‌ها قرار دارد. البته توجه کنید که ممکن است اسپیکر برخی از گوشی‌ها در قسمت کناری گوشی، نزدیک دکمه تنظیم صدا یا در پایین قسمت جلو دستگاه قرار داشته باشد.

قدم دوم: یک گوش‌پاک کن را به قسمت خارجی بلندگو بمالید

به تدریج و با اعمال اندکی فشار با حرکات دایره‌ای، گوش‌پاک کن را روی سوراخ بلندگو‌های خود حرکت دهید. این کار را تا زمانی که تمام کثیفی‌ها بیرون بیاید، ادامه دهید. اگر سوراخ‌های اسپیکر به اندازه کافی بزرگ است، گوش‌پاک کن را به آرامی به طرف داخل آن‌ها فشار دهید. همین که قسمت پنبه‌ای آن وارد شکاف شود، کافیست؛ سپس آن را به سمت چپ و راست حرکت دهید. هر موقع گوش‌پاک کن‌ها کثیف شدند، آن‌ها را عوض کنید.

قدم سوم: یک تکه خمیر بازی را به شکل توپ کوچک در‌ آورید و آن را روی سوراخ‌های اسپیکر فشار دهید

یک خمیر بازی را به اندازه ۲/۵ سانتی‌متر ببرید و آن را به شکل یک توپ در آورید. آن‌قدر آن را به هم بفشارید تا بسیار نرم و قابل انعطاف باشد. سپس آن را به پایین سوراخ بلندگو فشار دهید؛ به اندازه‌ای که خمیر وارد سوراخ‌ها شود. آن را به مدت 2 الی 3 ثانیه نگه دارید و سپس بیرون بیاورید. شما می‌توانید گرد و خاکی را که به خمیر چسبیده است، مشاهده کنید. این روند را تا جایی ادامه دهید که دیگر هیچ گرد و خاکی بیرون نیاید. هر دفعه خمیر را در دست‌تان بچرخانید تا همواره از سطح تمیز آن استفاده کنید.

قدم چهارم: برای اسپیکر‌هایی که دارای حفره‌های کوچک هستند، می‌توانید از مسواک استفاده کنید

برس مسواک را به صورت افقی داخل سوراخ‌ها فشار دهید. آن را به موازات حفره‌های بلندگو به سمت بالا و پایین حرکت دهید. سپس مسواک را به صورت عمودی و به موازات لبه گوشی به سمت چپ و راست حرکت دهید تا داخل حفره‌ها تمیز شود. زاویه برس را متمایل به بالا نگه دارید و برای ذرات سفت و چسبنده از مو‌های پایینی مسواک استفاده کنید. بهتر است برای این کار از مسواک‌های با سختی متوسط استفاده کنید؛ به این علت که مسواک‌های نرم برای تمیز کردن گرد و خاک، مناسب نیستند. درحالی‌ که مسواک‌های نسبتا سخت دارای مو‌های سفت‌‌تری هستند که به راحتی ذرات کثیف را بیرون می‌آورند.

شما با چه ابزاری اسپیکر گوشی‌ خود را تمیز می‌کنید؟ آیا تمیز بودن گوشی‌ اهمیتی برای شما دارد؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
19 دیدگاه
 1. ilya 6X9 می گوید

  من گکشیم افتاد تو شن هیچکدوم از راه حلاتون به کارم نیومد

  موافقم ۴
  مخالفم ۲
 2. مجید می گوید

  سلام دوستان
  اسپیکر مکالمه نصفش اصلا بسته است فقط چند تا از سوراخ های بازه آیا خود کارخانه ش اینجوریه لطفاً راهنمایی کنید ممنون

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
 3. متین اصغری می گوید

  من تو ازونجایی ک صدا در میاد اب رفتهوبود خش خش میشد مسواک رو همنجوری مثل فیلم که گفت چکار کنیم انجام دادم خش خش گوشیم رفت حتی صداش بلند شده مرسی💙

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
 4. ناشناس می گوید

  من چند تا فوت محکم کردم به نظرتون آسیب نرسونده

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۳
 5. Fateme می گوید

  مسواک عالیترین روش بود من بخاطر کنکورم خیلی از گوشی برا دیدن ویدیو استفاده میکنم ظهر خوابیدم و بیدار شدم دیدم گوشی خش خش میکنه در حالیکه نه اب ریخته روش و اینکه تازه گرفتمش اینجا مسواک و خوندم یه مسواکی داریم تو خونه که برا تمیز کردن سطوح نرم ازش استفاده میکنیم سرش خیلی نرمه با اون اروم تمیز کردم بلندگوشو بعد با دستمال کاغذی گرد و غبارشو گرفتم و فوتش کردم الان عالی شد اصلا هم خش ننداخت رو گوشیم گریم گرفته بود میخواستم گوشی رو عوض کنم مرسی از سایت خوبتون

  موافقم ۲۴
  مخالفم ۲
 6. Kimiya می گوید

  من ماسک موی خیس زده بودم به موهام و تلفنم رو جواب دادم کاملا بلندگوی گوشیم خیس شد و صدا خیلی کم میومد از مسواک استفاده کردم درست شد و به حالت قبل برگشت و خش هم ننداخت مرسی واقعا گفتم بنویسم که مطمئن شماهم استفاده کنید

  موافقم ۷
  مخالفم ۴
 7. حامد می گوید

  اسپری چسب بسیار بسیار عالی بود. رو اسپیکر گوشی شیر ریخته بود و صدا بسیار ضعیف شده بود. امروز با اسپری چسب زدم و صدا مثل اولش شد.

  موافقم ۵
  مخالفم ۳
 8. محمد می گوید

  من خمیر گیر کرده تو اسپیکرم چکارش کنم

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۱۴
 9. سجاد می گوید

  سلام مسواک مگه برا دندون نبود؟!🤔

  موافقم ۱۸
  مخالفم ۳۳
 10. حجی جون می گوید

  با اسپری چسب یک دو سه تمیز کردم عالی شد..جوری که بعضی وقتا دیگه گوشی رو دور از گوش خودم میگیرم…با گوش پاکن نشد.با خلال دندون هم نشد..چون سوراخی اسپیکر خیلی ریز بود…..ممنونم از اونی که پیشنهاد اسپری چسب رو داد…وگرنه میخواستم ببرمش تعمیرش کنن و نگران خرجش بود

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۳
  1. Shiva می گوید

   چطوری با اسپره انجام دادی

   موافقم ۲
 11. دیبا نوایی می گوید

  مال من فقط تو اسپیکرش یه زره آب رفت که همون لحظه با گوش پاکن خشک کردم بعد چند دقیقه به حالت معمولی برگشت

  موافقم ۳
  مخالفم ۵
 12. امیر ارسلان می گوید

  من تو اسپیکر مکالمه ام اشغال رفته راهی هست

  موافقم ۳۱
  مخالفم ۳
 13. م می گوید

  مسواک کشیدم خیلی بدتر شد ://////

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۱۳
 14. arezoo می گوید

  سلام مسواک خراش میندازه خمیر میره لاش میممونه و گوش پاک کنم همینطور پنبه ها گیر میکنه
  راه بهتری نیست

  موافقم ۹۵
  مخالفم ۱۰
  1. مبین دهقانی می گوید

   درسته خمیر بازی لاش میمونه اما اگه از مسواک درست استفاده کنی خش نمیوفته.
   گوش پاک کن هم اگه ازش ملایم استفاده کنی پنبش مشکل ساز نمیشه.

   موافقم ۱۷
   مخالفم ۹
  2. وحید می گوید

   نظرتون راجع به جارو برقی چیه!؟
   بطوریکه کوچیک کنیم سوراخ لولشو بگیریم جلوی اسپیکر

   موافقم ۴۸
   مخالفم ۱۶
  3. سارا می گوید

   آفرین
   مسواک زدم لعنتی خش انداخت رو فریمش حیف شد گوشی به اون نویی 😔

   موافقم ۲۶
   مخالفم ۱۳
   1. مجید می گوید

    سلام خوبی، من با اسپری چسب یک دو سه تمیز میکنم، یه پیس میزنی اول صداش کامل بند میشه بعد کثیفی ها میاد بیرون مثل روز اول میشه صداش… قابل شما رو نداشت..

    موافقم ۳۱
    مخالفم ۱۶
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان