آموزش قدم به قدم فعال‌سازی رمز دوم پویا یا یکبار مصرف در بانک پاسارگاد

اجباری شدن استفاده از رمز دوم پویا و یا همان رمز یکبار مصرف باعث شده تا مشتریان نظام بانکی کشور به دنبال آموزش‌هایی پیرامون فعال سازی این رمز در حساب بانکی خود باشند. فعال سازی رمز دوم پویا در بانک پاسارگاد و بانک‌های مختلف تفاوت آن‌چنانی ندارد ولی به دلیل استفاده از بسترهای مختلف اینترنتی و همچنین اپلیکیشن‌های متفاوت تلفن همراه، حاوی نکاتی هستند که در سلسله مقالات آی‌تی‌رسان به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بانک پاسارگاد از جمله بانک‌های پیشرو در زمینه فعال سازی رمز دوم پویا بوده و قبل از این نیز امکان فعال سازی اختیاری رمز دوم پویا را در بسیاری از بخش‌های سایت و اپلیکیشن خود فراهم کرده بود. با اجباری شدن فعال سازی رمز دوم پویا، این بانک نیز رویه عملیاتی کردن رمز خرید اینترنتی را مشخص کرده که ما به صورت قدم به قدم این مراحل را توضیح خواهیم داد.

یکی از سوالات مهمی که پیرامون رمز دوم پویا پرسیده می‌شود این است که این رمز چند ثانیه یا چند دقیقه اعتبار دارد؟ آیا هر رمز جدید با دریافت رمز بعدی از کار می‌افتد؟ در جواب این پرسش باید گفت که عمر هر رمز یک‌بار مصرف 60 ثانیه بوده و فارغ از اینکه شما از این رمز استفاده کنید یا نه، پس از 60 ثانیه از کار می‌افتد و باید اقدام به دریافت رمز جدید کنید.

بانک پاسارگاد

طبق اطلاعیه بانک پاسارگاد، دریافت رمز دوم پویا یا همان رمز یکبار مصرف هزینه‌ای برای مشتریان نداشته و هر گونه ارسال پیامک یا استفاده از اپلیکیشن این بانک، رایگان خواهد بود. بدیهی است در صورتی که شماره تلفن همراه شما به صورت صحیح در سامانه بانک پاسارگاد وجود داشته باشد، امکان استفاده از روش‌های زیر برای فعال سازی رمز دوم پویا را خواهید داشت.

بنابراین در صورتی که به هر دلیل شماره تلفن همراه شما در سامانه بانک پاسارگاد ثبت نشده و یا شماره در دسترس شما نیست، هر چه سریعتر به شعب این بانک مراجعه کرده و اقدام به فعال سازی شماره تلفن همراه خود کنید. روش دوم برای فعال سازی رمز خرید اینترنتی بانک پاسارگاد، مراجعه به خودپردازهای این بانک است که در ادامه مراحل آن تقدیم حضورتان می‌شود:

1- به نزدیک‌ترین خودپرداز بانک پاسارگاد مراجعه کنید.

2- کارت خود را وارد دستگاه کنید و سپس رمز خود را برای ورود به منو وارد نمایید.

3- به بخش تغییر رمز وارد شوید و گزینه خدمات رمز پویا را انتخاب کنید. بدیهی است که شاید در بعضی از بانک‌ها از کلمات مشابه استفاده شده باشد.

4- بسته به نیاز خود یکی از گزینه‌های «فعال‌سازی رمز پویا» یا «فعال‌سازی سامانه رمزنگار نسخه پیامکی» را انتخاب کنید.

5- شماره موبایل خود را وارد کنید و تا زمان دریافت پاسخ صبر کنید.

6- در صورتی که شماره وارد شده با شماره‌ای که در روز افتتاح حساب آن را اعلام کردید، هم‌خوانی داشته باشد، پیامک را دریافت خواهید کرد در غیر این‌صورت باید به صورت حضوری به شعبه بانکی مراجعه نمایید.

7- در حال حاضر رمز دوم پویای شما فعال شده و طبق تمایل شما فعالیت خواهد کرد. به بیان دیگر شما از این به بعد از طریق اپلیکیشن یا پیامک، رمز دوم یکبار مصرف (OTP) دریافت خواهید کرد.

بانک پاسارگاد

با توجه به دسترسی حداکثری مشتریان بانک پاسارگاد به اینترنت بانک و موبایل بانک، در ادامه مراحل فعال سازی رمز دوم پویا از سایر روش‌ها را مشاهده می‌کنید.

روش فعال سازی رمز دوم پویا از طریق اینترنت بانک پاسارگاد

1- وارد اینترنت بانک پاسارگاد شوید.

2- در منوی سمت راست از بخش کارت، وارد بخش کارت‌های من شوید.

3- در منوی باز شده روی علامت + کنار کارت مدنظرتان کلیک کنید.

4- در بخش عملیات مجاز بر روی مدیریت نوع رمز دوم کلیک کنید.

5- در این بخش پیامی با این محتوا نمایش داده می‌شود: “شما درخواست تغییر نوع رمز دوم کارت با شماره 5022291***** به رمز یکبار مصرف را نموده‌اید. آیا مطمئن هستید؟” که بایستی این پیام را تایید کنید. بدین ترتیب رمز دوم یکبار مصرف برای شما فعال می‌گردد.

بانک پاسارگاد

2- دومین روش برای فعال سازی رمز دوم پویا یا رمز یکبار مصرف استفاده از موبایل بانک پاسارگاد است

1- برای فعال سازی رمز خرید اینترنتی بانک پاسارگاد ابتدا وارد حساب کاربری خود در این اپلیکیشن شوید.

2- سپس با لمس کارت مد نظر خود، از منوی باز شده عملیات رمز پویا را انتخاب نمایید.

3- کادری برای شما باز خواهد شد که در صورت فعال سازی آیکون، رمز دوم برایتان فعال می‌گردد. توجه کنید که در صورت فعال شدن، رنگ سبز را مشاهده خواهید کرد.

مسیر دیگری نیز برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف وجود دارد که در ادامه به صورت قدم به قدم توضیح خواهیم داد.

1- وارد موبایل بانک خود شوید.

2- وارد قسمت سایر شوید.

3- گزینه عملیات کارت را لمس کنید.

4- گزینه فعال/غیرفعال سازی رمز دوم یک بار مصرف کارت را انتخاب کنید.

5- گزینه فعال سازی رمز دوم پویا را انتخاب کنید.

نحوه استفاده از رمز دوم یکبار مصرف بانک پاسارگاد در خریدهای اینترنتی

پس از اینکه از مسیرهای گفته شده، اقدام به فعال سازی رمز دوم پویا کردید، از این به بعد در هر خریدی که احتیاج به رمز دوم داشتید، بایستی به اپلیکیشن این بانک مراجعه کنید و از بخش مدیریت رمز پویا طبق تصویر زیر اقدام به دریافت رمز دوم یکبار مصرف نمایید. بدیهی است که باید توجه کنید که عمر این رمز 60 ثانیه بوده و در صورت عدم استفاده، از کار خواهد افتاد.

همچنین این بانک روش دیگری برای دریافت رمز پویا مشخص کرده که همان روش کد دستوری است. مشتریان متقاضی دریافت رمز دوم یکبار مصرف در خریدهای اینترنتی یا هر خریدی که مستلزم استفاده از رمز دوم کارت است، بایستی از طریق کد دستوری ستاره 720 مربع اقدام نمایند. پس از ورود به منوی اصلی این کد دستوری با وارد کردن گزینه 6 وارد لیست کارت‌ها می‌شوید که با انتخاب هر کارت، رمز درخواستی شما به شماره همراه ثبت شده ارسال می‌گردد.

بانک پاسارگاد

7 دیدگاه
 1. احمدی می گوید

  در خودپرداز فعالسازی نبود!!!

  ۶
  1. ذاکری می گوید

   با سلام
   بایستی وارد بخش عملیات رمز شوید و سپس گزینه رمز دوم را انتخاب نمایید.

   ۲
 2. کامران می گوید

  بنده آخرین نسخه همراه بانک را بروزرسانی کردم ولی در قسمت سایر وقتی رمز پویا میزنم می نویسد از طریق همراه بانک فعال شود و گزینه فعال یا غیرفعال ندارم و حتی در قسمت مربوط به هر کارت گزینه رمز پویا را که میزنم باز هم همین پیغام را می دهد راهنمایی کنید آیا باید به شعبه موردنظر مراجعه کنم یا راه حل غیرحضوری دارد

  1. ذاکری می گوید

   با سلام
   احتمالا شما نسخه همراه بانک را در شعبه فعال نکردید و صرفا به عنوان یک کاربر عادی حتی با کارت بانک پاسارگاد استفاده می کنید. در صورتی که همراه بانک حساب فعال نباشد، عملا شما از اپ بانک پاسارگاد به عنوان یه چیزی مثل اپ و سکه و … دارید استفاده می کنید و حکم اپلیکیشن بانک شما رو نداره.
   برای فعال سازی میتونید از اینترنت بانک استفاده کنید و اگر ندارید به ناچار باید تشریف ببرید شعبه.

   ۲
 3. سودابه می گوید

  سلام
  من از طریق ٧٢٠ میخوام رمز پویارو فعال کنم ولی وقتی میزنم پیام میده که otp کارت خود را فعال کنید میشه راهنماییم کنید ممنون

  ۳
 4. سلیم معصومی می گوید

  با سلام
  با من تماس بگیرید برای ابنکه من نمیتوانم فعال کنم

 5. مهناز می گوید

  وقتی ستاره ۷۲۰ مربع رو میزنم پیام میاد نامعتبر چرا؟؟

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم