اعلام اتحاد چیلیوری و ریحون برای کسب رتبه اول در سرویس غذای آنلاین

ظهر امروز و در یک سمینار خبری که در هتل نیلوی تهران با حضور خبرنگاران و مدیران چیلیوری، ریحون، سرآوا و تامین سرمایه تمدن برگزار شد، ادغام رسمی دو سرویس غذای آنلاین در کشور یعنی چیلیوری و ریحون به‌صورت رسمی اعلام گردید.

در ابتدای این مراسم علیرضا صادقیان؛ با اشاره به اینکه وظیفه اصلی وی از امروز به مدیر عاملی چیلیوری تبدیل شده است، گفت: ما در دی ماه ۱۳۹۴ سایت‌مان راه‌اندازی و خرداد ماه ۱۳۹۵ فعالیت‌مان شروع گردید. سایت سرمیز دی ماه ۹۵ لانچ شد که ماموریت آن ارایه غذای سازمانی است. در بهمن ۹۶ سرمایه گذاری آرمانی انجام گردید، در مهر ۹۷ موتوچیلی را لانچ کردیم که سیستم ارسال غذای ماست و امروز در دی ماه ۹۸ ادغام با رقیب نزدیک‌مان، سایت ریحون انجام گرفت.

در حال حاضر ۴هزار رستوران بر روی چیلیوری قرار دارد و در بیش از ۳۰ شهر فعالیت می‌کنیم. چرا ادغام با ریحون را انجام دادیم؟ ما با یکدیگر رقابت چندین ساله‌ای داشتیم برای کسب رتبه دوم بازار و هر کدام تلاش می‌کردیم که این جایگاه را از آن خودمان کنیم. حال یکی از اهداف ما کسب مقام نخست با قدرت گرفتن هر دوی ماست. بازار غذا بسیار جذاب و بزرگ است و فاصله زیادی دارد تا از حالت آفلاین به آنلاین منتقل شود.

ما می‌خواستیم به سرمایه‌گذاران احتمالی این پیغام را بدهیم که یک بازیگر بزرگ وجود دارد که می‌توانید با ریسک بسیار کم‌تر بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید. تجربه ادغام برندها به این شکل در کشور بسیار کم‌تر اتفاق افتاده زیرا چالش‌های فراوانی دارد. در این زمینه ۴ استراتژی می‌تواند وجود داشته باشد. اول اینکه هر برند کار خودش را انجام دهد، مثل نت برگ و تخفیفان. دوم اینکه ادامه با یک برند باشد، راه سوم ترکیب دو برند با یکدیگر بوده و آخرین روش هم ایجاد یک برند جدید است.

در مذاکرات چیلیوری و ریحون با توجه به آنکه هر دو برند جدید هستند به این نتیجه رسیدیم که با یک برند که چیلیوری است و شاید انتخاب بهتری باشد، ادامه دهیم؛ البته این امر بدین معنی نیست که بر فرض برند چیلیوری سهم بیشتری دارد یا ریحون را خریده است.

یکی از چیزهایی که ممکن است به ذهن بسیاری برسد، این است که چه ارزش افزوده‌ای چنین ادغامی ایجاد می‌کند؟ مهم‌ترین امر در این کار تیم‌ها هستند که به یکدیگر می‌پیوندند و قوی‌تر می‌شوند. با توجه به این ادغام ما ۶۰ درصد رستوران بیشتر و ۳۵ درصد مشتری بیشتری را جذب کرده‌ایم. فکر می‌کنیم در کل بازار ایران، تنها ۱۰ درصد خرید غذا آنلاین شده و ۹۰ درصد آفلاین است،‌ در صورتی‌که میانگین دنیا ۷۰ به ۳۰ است. پیش بینی می‌کنیم که در سال ۱۴۰۳ یک رشد ۱۰ برابری را در بازار آنلاین از نظر حجم فروش خواهیم داشت.

نگاه چیلیوری از امروز فقط غذا نیست، بلکه ارسال تمام کالاهایی است که مورد نیاز شماست و می‌خواهید در طی مدت زمان نیم تا یک ساعته به‌دست‌تان برسد. بازار کالاهای سوپر مارکتی ۲۰ برابر غذاست که این بازار در حال حاضر ۵۱۱ هزار میلیارد تومان است که رقم بسیار ناچیزی از آن به‌صورت آنلاین است که در سال ۱۴۰۳ تا ۴ برابر این بازار افزایش می‌یابد.

سایر دسته‌بندی‌هایی که از امروز به خاطر قدرت موتوچیلی به ما افزوده می‌شود، شامل ارسال از شیرینی فروشی، داروخانه، میوه فروشی، نانوایی و سوپر مارکت است. در واقع تمام کالاهایی که به سرعت مورد نیاز ماست، می‌خواهیم به سایت خود افزوده و از یک سایت سفارش غذا تبدیل به محلی برای سفارش همه چیز شویم.

پس از صادقیان، بابک کبیری، مدیر عامل ریحون گفت: تیم ریحون هم زمان با سایت چیلیوری و از مجموعه آواتک متولد شد. مسیر ریحون بسیار پر چالش بود، در آن بازار رقبای دیگری نیز بودند که تجربه ما نسبت به آن‌ها بسیار کم‌تر بود اما یک چیز مشترک وجود داشت که عطش برای رشد بود. جذب سرمایه‌های بسیار خوبی از سراوا و یک تیم یونانی داشتیم که دانش بین المللی را به تیم منتقل کردند.

در سال ۹۷ ما فعالیت بسیار خوبی داشتیم و برای رشد هرچه بهتر این طرح ادغام مطرح شد. ما مدل‌های مختلفی را بررسی می‌کردیم و به دنبال راهکاری بودیم که از آن بهره بگیریم. یکی از این گزینه‌ها، چیلیوری بود که رقابت با این تیم خوب برای ما سخت بود. در طی اولین تماس‌ها متوجه شدیم که این همسویی در بین هر دو تیم وجود دارد و خیلی سریع توانستیم به پای میز مذاکره برسیم.

در بخش پرسش و پاسخ نیز برخی نکات بیان شد که برخی از موارد آن را در ادامه مطالعه می‌کنید.

با توجه به ادغام دو کار به‌طور طبیعی تعدادی از نیروها کاهش یافتند که برخی از آن‌ها می‌تواند حتی به دلایلی چون مکان دفتر جدید یا مسایل فرهنگی و کاری هم مرتبط باشد.

در این صنعت متاسفانه اسنپ فود همچنان به انحصار خودش اما با سرعت کم‌تر ادامه می‌دهد و امری که قانون است، انجام نمی‌شود. بایستی در حکم اولیه یک تجدید نظری صورت بگیرد که اسنپ فود درخواست کرده اما طبق اصل ۴۴، این حکم‌ها بایستی حتی پیش از اعلام حکم تجدید نظر رعایت شود. پس از اعلام حکم دادگاه، یک تعدادی از رستوران‌ها به پلتفرم ما بازگشتند و تعدادی هم منتظر نظر نهایی دادگاه هستند اما مهم این است که این روند انحصارگرایی اسنپ‌فود کم‌رنگ‌تر شده و امیدواریم که مجموعه اسنپ فود همچون همیشه که به قانون پایبند بوده، به این مساله هم اهمیت دهند.

وب‌سایت و سرویس ریحون به‌طور موقت همچنان بالا بوده و به کار خودش ادامه می‌دهد، مطمئنا این کار نمی‌تواند زودتر از اقدام حقوقی انجام شود و پلن ما این است که تا آخر سال این کار به آرامی صورت بگیرد.

چیلیوری یک سهامداری دارد به نام هولدینگ کسب و کار نوین ایرانیان که مانند گذشته هم سهام دار خواهد بود و ریحون هم به این مجموعه ملحق می‌شود. ما در واقع انتقال دارایی را انجام دادیم و دارایی‌های ریحون به چیلیوری منتقل شد تا سرعت این عمل بالا برود.

پیام بگذارید