چگونه هر روز هزاران مشتری به توسعه دیجی‌کالا کمک می‌کنند؟

کسب‌ و کارها وارد عصر جدیدی شدند؛ عصری که دیگر ارتباط سنتی فروشنده – مشتری برهم خورده و شاهد ارتباطی دو سویه و تعاملی هستیم. فروشنده در صدد تامین نیازهای مشتری و جلب رضایت او است و مشتری تلاش می‌کند جایگاه فروشنده را ارتقا دهد و یک آیینه برای او باشد؛ چون می‌داند توسعه یافتن و قدرتمند شدن فروشگاه به طور غیرمستقیم متوجه وی خواهد بود و از مزایای آن بهره می‌برد.

در این فضا، مشتری‌مداری و مشتری‌محوری نباید تنها در شعارهای یک کسب‌وکار دیده شود؛ بلکه باید محور اصلی فعالیت‌ها باشد و به مهم‌ترین ارزش سازمانی تبدیل گردد.

فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا همانند صدها کسب‌ و کار مدرن امروزی، ابزارها و بسترهایی برای اندازه‌گیری رضایت مشتری، دریافت بازخوردهای منفی و مثبت آنان و افزایش مشارکت خریداران در پیشنهاد و فروش محصولات دارد.

دیجی‌کالا در سال‌های اخیر به سمت و سویی رفته که خود خریداران بهترین محصول را انتخاب و به دیگران پیشنهاد دهند یا بهترین فروشنده را امتیازدهی کرده و برای دیگران نشان کنند.

بازخوردهای خریداران در پای محصولات و امتیازهایی که به هر کالا دادند؛ بهترین نقشه و راهنمای خرید دیگر کاربران شده و به این ترتیب شاهد جامعه‌ای بزرگ و مشارکتی از میلیون‌ها کاربر و خریدار هستیم.

در ادامه مقالات ما پیرامون تحلیل رفتار کاربران دیجی‌کالا، می‌خواهیم نگاهی به شاخص NPS، مهم‌ترین دلایل نارضایتی مشتریان، مشارکت آن‌ها در بازخوردها و پایش قیمت‌ها در این خرده‌فروشی آنلاین داشته باشیم.

چقدر دیجی‌کالا را به دیگران پیشنهاد می‌دهید؟

یکی از ابزارهای اندازه‌گیری رضایت مشتریان، «شاخص خالص توصیه‌کنندگان» یا NPS است. پس از هر خرید، دیجی‌کالا به مشتریان خود پیامک زده و از آن‌ها می‌پرسد: «با توجه به خرید خود، از صفر تا ده چقدر احتمال دارد خرید از دیجی‌کالا را به دیگران پیشنهاد کنید؟»

در شهریورماه ۱۳۹۸ حدود ۱۰ درصد مشتریان دیجی‌کالا پس از خرید خود در نظرسنجی شرکت کردند که نتایج آن در نمودار زیر آمده است:

همان‌طور که مشاهده می‌کنیم؛ ۴۲.۸ درصد شرکت‌کنندگان عدد ۱۰ را ارسال کردند؛ یعنی ۱۰۰ درصد موافق پیشنهاد دیجی‌کالا به دیگران هستند. نزدیک به ۱۵ درصد شرکت‌کنندگان هم عدد ۹ را ارسال می‌کنند.

در رده‌های بعدی، به ترتیب ۱۴.۶ و ۸.۷ درصد هم عددهای ۸ و ۷ را ارسال می‌کنند که به نوعی امتیاز متوسط و نسبتا خوب محسوب می‌شود. تنها ۴.۸ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی عدد ۰ و ۱.۲ درصد عدد ۱ را ارسال کردند.

توجه داشته باشید که تعداد خریدهای یک روز دیجی‌کالا نزدیک به ۲۰۰ هزار سفارش است که ۱۰ درصد آن‌ها برابر با مشارکت ۲۰ هزار نفر در اندازه‌گیری شاخص NPS است. در مجموع نزدیک به ۵۷.۷ درصد این افراد از خرید خود رضایت کامل داشته و به دیگران هم توصیه می‌کنند از دیجی‌کالا خرید داشته باشند.

بیشترین دلایل نارضایتی مشتریان

بازخوردهای دیجی‌کالا از خریداران و کاربرانش نشان می‌دهد کیفیت کالا بالاترین دلیل نارضایتی مشتریان این فروشگاه است. مغایرت اطلاعات سایت با کالاهای دریافتی، مشکلات فنی کالا و نبودن اطلاعات یا ناکافی بودن اطلاعات کالا از دیگر دلایل نارضایتی مشتریان هستند.

در مراحل پایین‌تر، مشتریان دیجی‌کالا از تاخیر در ارسال، بسته‌بندی، عدم امکان ویرایش سفارش‌های خود، رویه‌های بازگشت کالا یا تنوع کالاها گلایه و شکایت دارند. این دلایل نشان می‌دهند بیشتر نارضایتی مشتریان به فروشنده‌ها برمی‌گردد تا رویه‌های ارسال کالا، بسته‌بندی و یا بازگشت کالا‌ها و سفارش‌ها به انبار.

آمارهای خود دیجی‌کالا هم این موضوع را تایید می‌کند. در سال‌های اخیر، دیجی‌کالا با توسعه مرکز دانش و انبار مرکزی خود و افتتاح مرکزهای توزیع و تحویل کالاها در استان‌ها، روند تحویل و ارسال کالاها را بسیار بهبود بخشیده و هم فروشنده‌ها و هم خریداران با کمترین دردسر و سختی می‌توانند از این بسترها سود ببرند.

تحول به موقع یکی از مهم‌ترین عوامل رضایت‌مندی مشتریان است. حدود ۸۰ درصد سفارش‌های مشتریان به روش دیجی‌کالا اکسپرس فرستاده می‌شوند که در شهریورماه سال ۱۳۹۸، حدود ۹۶ درصد به موقع تحویل مشتریان دیجی‌کالا داده شده است. دیجی‌کالا این شاخص را با ابزارهای موقعیت‌یابی ماموران ارسال دیجی‌کالا اندازه‌گیری می‌کند و به شاخص OTD معروف است.

با وجود اینکه دیجی‌کالا آمار خوبی در تحویل به موقع کالاها دارد ولی باز هم روزانه صدها سفارش به موقع تحویل داده نمی‌شوند. یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دیجی‌کالا، کاهش این تاخیرها و حرکت به سوی تحویل به موقع نزدیک ۱۰۰ درصد است. همان‌طور که آمار تحویل به موقع کالاها در نیمه اول سال ۱۳۹۸ قابل مقایسه با نیمه دوم سال ۱۳۹۷ نیست.

مشتریان دیجی‌کالا در نیمه اول سال ۹۸، به ۸۵ درصد ماموران ارسال امتیاز ۵ ستاره دادند. ۹.۳ درصد هم امتیاز ۴ ستاره را انتخاب کردند. این موفقیت در حالی به دست آمده که اگر در همین بازه زمانی، تمام جعبه‌های خرید دیجی‌کالا را کنار هم بچینیم؛ مسیری به طول ۴۲۰۰ کیلومتر برابر با مسافت تهران تا تبت چین ساخته می‌شود!

پایش قیمت‌ها و پیشنهادهای محتوایی

اپلیکیشن و وب‌سایت دیجی‌کالا این امکان را به مشتریان و کاربران خود داده است که در پایش قیمت‌ها و ارائه پیشنهادهای تصحیح محتوایی نیز مشارکت داشته باشند.

در وب‌سایت و اپلیکیشن این فروشگاه بخشی به نام «پیشنهاد قیمت مناسب‌تر» وجود دارد که خریداران آنلاین می‌توانند درباره فروشنده‌های بهتر و قیمت‌های مناسب‌تر بازخورد دهند. این بازخوردها یکی از ابزارهای تیم پایش قیمت دیجی‌کالا هستند.

به گزارش دیجی‌کالا، به طور متوسط روزانه ۸۰۰ کاربر درباره قیمت‌های دیجی‌کالا بازخورد می‌دهند. در برخی روزهای سال میزان مشارکت کاربران به بالای ۲ هزار بازخورد می‌رسد. در ماه‌های تابستان به وضوح شاهد ثبت بازخوردهای بیشتری درباره قیمت محصولات هستیم به طوری‌که روزانه بالای ۱۰۰۰ بازخورد دریافت می‌شود.

دیگر قابلیت گنجانده شده روی وب‌سایت و اپلیکیشن دیجی‌کالا، مشارکت در تصحیح اطلاعات کالاها و محتواها است. در نیمه اول سال ۱۳۹۸ به طور متوسط روزانه ۸۳۵۷ کاربر در پیشنهاد تصحیح محتوایی کالاها مشارکت داشتند. باز هم در ماه‌های گرم سال این مشارکت کاربران افزایش یافته و به بالای ۱۰ هزار بازخورد درباره کالا می‌رسد.

این میزان مشارکت کاربران برای یک سایت فروشگاهی بسیار بالا و ارزشمند است که نشان می‌دهد مشتریان چقدر به این فروشگاه حساسیت و تعصب دارند و می‌خواهند بهترین قیمت‌ها با صحیح‌ترین اطلاعات برای سایر خریداران نمایش داده شود. این حجم از مشارکت کاربران به طور خودکار باعث افزایش کیفیت سرویس‌دهی دیجی‌کالا شده است.

دیجی‌کالا در شبکه‌های اجتماعی

در مرکز خدمات مشتریان دیجی‌کالا بیش از ۴۰۸ پشتیبان فعالیت دارند که باید به طور متوسط روزانه پاسخ‌گوی ۱۹.۸۱۲ تماس تلفنی باشند.

در طول یک هفته نزدیک به ۸۲۱ نظر از کاربران در شبکه‌های اجتماعی این فروشگاه ثبت می‌شود که سهم توییتر ۲۸۲ توییت (۴۳ درصد)، اینستاگرام ۵۳۱ نظر (۵۶ درصد) و لینکدین ۸ کامنت (۱ درصد) است.

همین‌طور، در طول یک هفته به طور متوسط به ۱۰۶۳ ایمیل پاسخ داده می‌شود. بیشترین حجم توییت‌ها و نظرات اینستاگرام در بازه زمانی ۱۶ تا ۲۴ ارسال می‌شوند. تیم پشتیبانی در حداکثر زمانی ۴ ساعته به توییت‌ها پاسخ می‌دهد و پیگیر نظرات کاربران است.

بیشترین موضوعی هم که توسط کاربران توییت می‌شود یا در اینستاگرام مطرح می‌کنند؛ پیرامون دریافت مشاوره فروش، پیگیری وضعیت سفارش‌ها، چند مرسوله‌ای شدن سفارش و انتقادات به رویه‌ها در دیجی‌کالا است. شما می‌‌توانید گزارش کامل دیجی‌کالا درباره نیم‌سال اول را از این لینک مشاهده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 دیدگاه
  1. Behnaz می گوید

    من فروشنده در دیجی کالا هستم

    خواستم بگم سودی واسه فروشنده نداره با این درصد های بالایی که از ما میگیرن و هزینه های جانبی اش با ١٠٠ تا قانون سخت گیرانه،

    فقط سودش ولسه دیجی کالا بعدشم مشتری هستش،فروشنده ها هم خبر ندارن چه کلاهی سرشون میره کالا شون را مفت به باد میدن ،

    موافقم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان