قاب‌ گوشی چه تفاوتی با محافظ‌، پوسته‌ و پوشش‌ داشته و کدام یک گزینه بهتری هستند؟

این روزها تمامی افراد حداقل یک گوشی همراه دارند، اما سطح ایمنی این دستگاه‌ها متفاوت است. در این مقاله به تفاوت بین قاب‌‌ها با محافظ‌‌ها، پوسته و پوشش‌‌ها می‌پردازیم تا بتوانید اطلاعات بیشتری را از این لوازم جانبی محافظتی به دست آورید.

دنیای لوازم جانبی موبایل‌ها

با توجه به میزان استفاده ما از گوشی‌های موبایل، میزان استهلاک آن‌ها نیز متغیر است. خراشیده شدن، بر زمین افتادن و یا شکستن گوشی‌ها، یک پدیده عادی به حساب می‌آید. به همین دلایل است که هزاران شرکت مشغول تولید لوازم جانبی محافظتی از جمله قاب‌ها برای گوشی‌های هوشمند هستند.

قاب‌‌ها

در زیر، به‌صورت خلاصه به انواع لوازم جانبی محافظتی جهت استفاده در گوشی‌های هوشمند اشاره می‌کنیم:

قاب‌ها: قاب‌ها محفظه‌هایی هستند که نواحی پشت و کناره‌های دستگاه شما را پوشش می‌دهند. قاب‌ها می‌توانند طراحی‌ها، فرم فاکتور و مواد اولیه متفاوتی داشته باشند، اما این لوازم معمولا به کاهش صدمات ناشی از بر زمین افتادن گوشی کمک می‌کنند.

محافظ‌ها: به لایه اضافی پلاستیکی یا شیشه‌ای اشاره دارد که شما آن را بر روی نمایشگر گوشی خود قرار داده و از خراشیده شدن آن جلوگیری می‌کنید. اکثر محافظ‌های نمایشگر قدرتمند؛ همانند آن‌هایی که با استفاده از شیشه حرارت‌دیده تولید شده‌اند، می‌توانند از شکسته شدن نمایشگر گوشی‌‌ها پس از بر زمین افتادن آن‌ها، جلوگیری کنند.

پوسته‌ها: این لوازم جانبی نام دیگری نیز دارند و آن، عکس برگردان است. این لایه‌های نازک در طراحی‌ها مختلف موجود بوده و ظاهر خارجی گوشی شما را تغییر می‌دهند. پوسته‌ یک گوشی محافظت زیادی را ایجاد نمی‌کند، اما از خراشیده شدن سطح دستگاه‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند.

پوشش‌ها: پوشش‌ها را نیز می‌توان عکس برگردان نامید. پوشش معمولا از چرم ساخته شده و تمامی زوایای گوشی شما را در بر می‌گیرد. پوشش‌ها از پشت و کناره‌ها محافظت کرده و هنگامی‌که از گوشی خود استفاده نمی‌کنید، می‌توانند از صفحه‌نمایش آن نیز محافظت کنند. یکی دیگر از انواع پوشش‌ها، کیف‌های چرمی هستند که شیارهای موردنیاز جهت نگهداری پول و کارت اعتباری را شامل می‌شوند.

قاب‌ها و پوشش‌ها: محافظتی همه‌جانبه

قاب‌‌ها

اگر در حال حاضر از گوشی هوشمند استفاده می‌کنید، فرصت خوبی است که قابی را برای آن تهیه کنید. این لوازم ، طراحی‌ها، مواد و درجه مقاومت متفاوتی دارند. محبوبیت قاب‌ها روزبه‌روز در حال افزایش بوده و به همین دلیل در چند سال اخیر، صنعت قاب گوشی‌های هوشمند در حال گسترش است. در زیر به دلایل استفاده از قاب گوشی‌ها اشاره می‌کنیم:

  • در دست گرفتن راحت‌تر: قسمت پشتی اکثر گوشی‌های پرچم‌دار از شیشه یا پلاستیک نرم ساخته شده است، بنابراین در دست گرفتن آن‌ها آسان نیست. اکثر قاب‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به راحتی در دستان شما قرار گیرند. این مهم باعث استفاده راحت‌تر از گوشی شما شده و همچنین احتمال بر زمین افتادن آن را نیز کاهش می‌دهد.
  • مقاومت در برابر بر زمین افتادن: اگر همیشه نگران شکستن نمایشگر گوشی خود هستید، بهتر است که سریعا یک قاب برای آن تهیه کنید. برخی از قاب‌ها از مواد سفت و محکمی ساخته شده و همچنین برجستگی‌های بلندی نیز در کناره‌ها دارند. این موضوع به معنای سالم ماندن گوشی پس از افتادن از یک ارتفاع بلند است.
  • شخصی‌سازی: همانند لباس، قاب گوشی‌ها نیز می‌تواند شخصیت و سلیقه شما را نشان دهد. سبک طراحی و لوگوی بسیاری از طراحان مد و برندهای رسانه‌ای بر روی قاب‌ها دیده می‌شود.

قاب‌های استاندارد طراحی‌های متفاوتی دارند. به‌عنوان‌مثال ضربه‌گیرها از یک طراحی ساده بهره برده و از مواد اولیه شفاف ساخته می‌شوند. چنین قاب‌هایی برای کسانی مناسب هستند که قصد محافظت بیشتر از گوشی خود را داشته و در عین حال نیز نمی‌خواهند طراحی گوشی را دگرگون کنند.

برخی از قاب‌ها یک باتری را نیز در خود جای داده که این مهم می‌تواند عمر باتری گوشی شما را چند ساعتی افزایش دهد. برخی دیگر از قاب‌ها نیز از پایه‌هایی برخوردار بوده که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بدون دخالت دست، به تماشای ویدیوها بپردازید.

محافظ‌های نمایشگر: جلوگیری از شکستن و خراشیده شدن صفحه‌نمایش

قاب‌‌ها

برخلاف قاب‌ها، محافظ‌ نمایشگر فقط می‌تواند قسمت جلویی گوشی شما را محافظت کند. این محافظ‌ها از یک لایه پلاستیک یا شیشه شفاف ساخته شده‌ و بر روی صفحه‌نمایش گجت شما قرار می‌گیرند. محافظ‌های پلاستیکی نمایشگر، نوارهایی شفاف بوده که فقط در مقابل خراشیدگی مقاومت دارند. معمولا این لوازم نمی‌توانند از شکسته شدن شیشه صفحه‌نمایش جلوگیری به عمل آورند.

از طرفی دیگر، شیشه‌های محافظ گرمادیده، مقاوم بوده و می‌توانند از گوشی شما در مقابل بر زمین افتادن محافظت کنند. به‌هرحال، شاید حالت بزرگ این محافظ‌ها با برخی از قاب‌ها ناسازگار باشد. همچنین شاید واکنش‌پذیری نمایشگر شما نیز مختل شود. این قضیه بیشتر در نمایشگرهایی رایج است که از حسگرهای درونی بهره می‌برند. احتمال دارد که چنین صفحه‌نمایش‌هایی پس از نصب محافظ شیشه‌ای گرمادیده، به‌صورت کلی از کار بیفتند.

همانند قاب‌ها، انواع مختلفی از محافظ‌های نمایشگر نیز در بازار موجود هستند. به‌عنوان‌مثال: محافظ‌های حریم خصوصی؛ که باعث کاهش زاویه دید شده و بدین ترتیب دیگران سخت‌تر می‌توانند محتوای گجت شما را مشاهده کنند. همچنین محافظ‌های مات‌کننده نیز موجود هستند که می‌توانند درخشش ناشی از تابش مستقیم نور خورشید را کاهش دهند.

پوسته‌ها: بیشتر جنبه تزئیناتی دارند

قاب‌‌ها

پوسته‌ها برای کسانی طراحی شده‌اند که قصد دارند اصالت گوشی را حفظ کرده اما ظاهر آن را شخص‌سازی کنند. پوسته‌ها لایه نازکی هستند که قسمت‌های خارجی گوشی شما را پوشش می‌دهند. این لوازم تمامی قسمت‌های ظاهری دستگاه به‌ غیر از نمایشگر و دوربین را پوشش می‌دهند.

پوسته‌ها علاوه بر جلوگیری از خراشیده شدن قسمت‌های کناری و پشتی، محافظت کمی را نیز برای تلفن هوشمند شما به ارمغان می‎آورند. اکثر شرکت‌ها طراحی‌های قابل‌ شخصی‌سازی را پیشنهاد می‌دهد و بدین ترتیب لپ‌تاپ، گوشی و ایربادهای شما می‌توانند ظاهری یکسان داشته باشند.

در نهایت کدام گزینه را باید انتخاب کرد؟

سرانجام باید بگوییم که میزان محافظت موردنظر، تعیین کننده گزینه انتخابی شما خواهد بود. یک قاب مناسب، انتخاب بسیاری از کاربران است. اگر گوشی شما به دفعات زیادی از دستانتان رها می‌شود، بهتر است که یک قاب محکم و یک محافظ شیشه‌ای گرمادیده را برای آن تهیه کنید.

از طرفی دیگر، اگر قصد محافظت از گوشی خود را داشته و درعین‌حال نیز قصد تغییر ظاهر اصلی آن را ندارید، می‌توانید از قابی شفاف و یا یک ضربه‌گیر استفاده کنید. کاربرانی هم که قصد شخصی‌سازی گوشی خود را داشته و در عین حال نیز نمی‌خواهند دستگاهشان خراشیده شود، می‌توانند از پوسته‌ها و محافظ‌های پلاستیکی بهره جویند.

البته باید مراقب مشکلات سازگاری نیز باشید. اگر از محافظ نمایشگر استفاده می‌کنید، شاید استفاده از قاب‌های ضخیم، مشکلاتی را برای شما پدید آورد. همچنین باید در نظر داشت که میزان در دسترس بودن این قاب‌ها در دستگاه‌های مختلف، متفاوت است. هر چه گوشی شما محبوب‌تر باشد، گزینه‌های بیشتری را پیش‌رو خواهید داشت.

منبع howtogeek
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.