نتایج بنچمارک تراشه جدید Kirin 985 شرکت هواوی منتشر شد

تراشه جدید Kirin 985 به عنوان جدیدترین محصول شرکت HiSilicon هواوی به‌زودی معرفی خواهد شد. انتظار می‌رود که این چیپست مجهز به مودم 5G به جای تراشه Kirin 990 5G در کالبد اسمارت‌فون آنر 30 قرار بگیرد. تاکنون اطلاعات بسیار کمی درباره چیپست جدید هواوی مطرح شده است، اما نتایج بنچمارک مصنوعی این تراشه ترکیب CPU و NPU آن را فاش می‌کند.

Kirin 985 شباهت زیادی به Kirin 820 خواهد داشت؛ این تراشه دارای یک هسته اصلی به همراه سه هسته بزرگ و چهار هسته کوچک است. برای مقایسه نیز می‌توان به پیکربندی 2+2+4 چیپست فعلی Kirin 990 در دو مدل 4G و 5G اشاره کرد.

هر سه چیپست Kirin از هسته‌های یکسانی (Cortex-A55 و Cortex-A76) در واحد پردازش مرکزی خود استفاده می‌کنند. جدول زیر جزییات بیشتری را درباره هسته‌های این سه تراشه بیان کرده است.

در بخش واحد پردازش عصبی (NPU) نیز تراشه Kirin 985 از هسته‌های ملقب به داوینچی که توسط هواوی طراحی شده‌اند، بهره می‌گیرد. این چیپست دارای یک NPU دو هسته‌ای خواهد بود. بنابراین، منابع محاسبات هوش مصنوعی در این تراشه دو برابر بیشتر از تراشه Kirin 820 هستند.

توجه داشته باشید که احتمال افزایش سرعت ساعت (Clock Speed) واحد پردازش مرکزی تراشه جدید هواوی نیز وجود دارد، چرا که انتظار می‌رود تراشه فوق، همانند Kirin 990 5G در فرآیند جدیدتر 7 نانومتری به علاوه اشعه فرابنفش تولید شود. نسخه 4G چیپست Kirin 990 و 820 در فرآیند قدیمی‌تر 7 نانومتری ساخته شده‌اند.

اما سرعت تراشه Kirin 985 در بنچمارک‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی نسبت به تراشه Dimensity 1000 شرکت مدیاتک کم‌تر بوده است. تراشه شرکت مدیاتک به چهار هسته Cortex-A77 مجهز شده است.

هیچ اطلاعاتی در رابطه با واحد پردازش گرافیکی تراشه جدید هواوی در این بنچمارک مشخص نشده است، در نتیجه، اطلاعات ما درباره این بخش از تراشه هم‌چنان ناقص می‌مانند.

منبع GSM Arena
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان