شرکت MTN در کنار ایرانسل، سهم اسنپ را می‌فروشد

شرکت MTN دیگر تمایلی برای ادامه فعالیت در خاورمیانه ندارد. این شرکت ارتباطی به دنبال خروج از بازارهای خاورمیانه و سرمایه‌گذاری متمرکز در آفریقا است. به همین دلیل سهم 49 درصدی MTN در ایرانسل و همچنین سهم 43 درصدی این شرکت در اسنپ به فروش خواهد رسید.

شرکت MTN به عنوان بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه در آفریقا، از اوایل دهه 2000 به سرمایه گذاری در چند بازار خاورمیانه مانند ایران، یمن، افغانستان و سوریه علاقه نشان داد. حالا مدیرعامل این شرکت پیچیدگی مسائل مالی و سیاسی در خاورمیانه و همچنین کاهش درآمدهای MTN در این بازار را دلیل اصلی برای ترک خاورمیانه اعلام کرده است.

رالف ماپیتا مدیر مالی شرکت MTN در این مورد اعلام کرد: در سال گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا، رشد قیمت ارز و تورم بالا، درآمد خدمات ایرانسل حدود یک سوم و درآمد فروش دیتا نیز دوبرابر افزایش پیدا کرد. با این وجود شرکت MTN به دنبال خروج از ایران است و اصلی‌ترین چالش برای این کار خروج درآمدهای این شرکت با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

وی ادامه داد: این شرکت در سال 2018 و پیش از وضع تحریم‌های جدید حدود یک میلیارد دلار درآمد خود را از ایران خارج کرد. در حال حاضر طی برنامه سه تا 5 ساله به دنبال خارج شدن از بازار خاورمیانه و فروش تمامی شرکت‌های زیر مجموع و دارایی‌های خود هستیم.

مدیر مالی شرکت MTN در مورد اسنپ گفت: باوجود به رتبه اول اسنپ در حوزه تاکسی اینترنتی ایران، سرمایه‌گذاری در این اپلیکیشن یک کسب و کار فرعی برای MTN محسوب می‌شود و 43 درصد سهم این گروه در اسنپ به تدریج فروخته خواهد شد.

مدیرعامل MTN نیز در خصوص ترک خاورمیانه اعلام کرد: ما به دنبال آن هستیم تا ابتدا سرمایه‌های خود در یمن، سوریه و افغانستان را خارج کنیم. این بازارها سهم 4 درصدی در درآمد‌های ناخالص گروه MTN دارند. سپس به تدریج سهم ایرانسل و دیگر شرکت‌های ایرانی فروخته خواهد شد.

گفتنی است ایران از نظر تعداد مشترکین، دومین بازار برای MTN پس از آفریقا محسوب می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.