نزدیک به 30 درصد از مردم کشور به اینترنت دسترسی ندارند!

جبار رحمانی، عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست آینده دانش و کتاب در پرتو تحولات فضای مجازی که به مناسبت هفته کتاب برگزار شده اعلام کرد: سرانه مطالعه در ایران 12 و نیم دقیقه است، ما با مصرف کنندگان فضای مجازی می‌توانیم به مقدار زیادی دسترسی عمومی به کتاب و دانش را برطرف سازیم ولی چهارچوب‌های کلی حفاظت و کاربردی کردن دانش در فضای مجازی معین نیست. ضمن اینکه طبق آمارهای رسمی 28 درصد مردم ایران به اینترنت دسترسی ندارند و عده زیادی نیز مهارت پایینی در استفاده از اینترنت و فضای مجازی دارند، به این ترتیب نمی‌توان استراتژی کلی را بر پایه و اساس فضای مجازی مشخص نمود.

رحمانی ادامه داد: حدود 30 درصد از مردم به اینترنت دسترسی ندارند، سیاستمداران با در نظر گرفتن نابرابری موجود می‌توانند دانش را از انحصار خارج کرد و در جهت توسعه پایدار به خدمت بگیرند.

رضا ماحوزی، معاون پژوهشی و آموزشی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، از دیگر مهمانان این نشست بود، او در مورد این نابرابری اجتماعی تاکید کرد: در ایران با شکاف دیجیتالی گسترده‌ای طرف هستیم، شیوع ویروس کرونا موجب شد تا از غفلت خود نسبت به اتفاقاتی که انقلاب صنعتی چهارم در پی خود داشت، آگاه شده و به مشکلاتی که در این حوزه داریم، پی ببریم.

وی ادامه داد: متاسفانه معلمان ما در پایتخت نیز برای دسترسی به اینترنت مشکلات فراوانی دارند، با وجود توسعه زیر ساخت‌های اینترنتی و کاهش شکافی که امروز در کشور وجود دارد می‌توانیم به رفع مشکلات فرهنگی، اجتماعی و … در داخل و نیز کاهش فاصله موجود با دیگر کشورها فکر کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.