کانال خبری کره‌جنوبی از یک گوینده اخبار با قابلیت هوش مصنوعی رونمایی کرد

در عصر کنونی افراد به آسانی قادر مطالعه اخبار به‌صورت آنلاین هستند؛ اما استفاده از گویندگان خبر بنا بر دلایل مختلف کماکان به قوت خود باقی است. دلیل چنین پدیده‌ای این است که مجریان دارای شخصیت و روشی برای بیان اخبار و تحلیل آ‌ن‌ها مطابق با اظهارات خود هستند. بدین‌ترتیب آن‌ها می‌توانند بخش خاصی از خبر را برجسته‌تر نموده و محتوایی فراتر از خواندن متن را ارائه دهند.

با این‌حال به‌نظر می‌رسد که بالاخره روزی گویندگان خبر با فناوری هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد. این سناریو پیش‌تر در کشور کره‌جنوبی عملیاتی شده است؛ جایی که شبکه کابلی MBN به‌عنوان نخستین رسانه بخش‌کننده در این کشور از یک مجری خبری مبتنی بر هوش مصنوعی موسوم به AI Kim رونمایی کرد.

این مجری خبری هوشمند در واقع مبتنی بر یک گوینده خبر شاغل در شبکه MBN با نام جیم جوها فعالیت می‌کند. AI Kim هنگام معرفی خود اعلام کرد: “من با استفاده از تکنیک یادگیری عمیق بر پایه 10 ساعت محتوای ویدیویی از کیم جوها، یادگیری جزئیات مربوط به صدای وی، نحوه صحبت کردن، حالات چهره، نحوه حرکات لب‌ها و شیوه حرکات بدنی او متولد شدم. من قادر به گزارش اخبار دقیقا با همان شیوه مورد استفاده توسط کیم جوها هستم.”

نکته جالب‌توجه اینکه AI Kim در جریان معرفی خود به‌عنوان گوینده خبر نیز دقیقا از همان تون صدا و شیوه مورد استفاده توسط همتای انسانی خود بهره گرفت؛ تا جایی که این ربات برخی حرکات بدنی کیم جوها را نیز تقلید نمود. هدف از عرضه ربات‌های گوینده خبر مجهز به فناوری هوش مصنوعی این است که ایستگاه‌های خبری قادر به پخش 24 ساعته اخبار طی 7 روز هفته باشند. این موضوع مشخصا زمانی حائز اهمیت است که نیروهای انسانی گوینده خبر احتمالا در حال استراحت یا بیماری باشند.

منبع Ubergizmo
پیام بگذارید