جشن کریسمس امسال با سال‌های قبل متفاوت خواهد بود!

هیچ شکی نیست که جشن کریسمس امسال با سال‌های قبل متفاوت خواهد بود. وجود اقدامات محدودکننده ویروس کرونا مانند قرنطینه خانگی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی، جشن‌های دیگر مانند عید (جشن مسلمانان) و دیوالی (جشنواره پنج‌روزه هندوها) را محدودتر کرده است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

در انگلیس برای جشن کریسمس، محدودیت‌هایی که در ارتباطات اجتماعی وجود داشته است، اکنون از بین رفته است. دولت انگلیس به سه خانوار اجازه می‌دهند که به مدت 5 روز باهم جشن بگیرند. با این وجود، بسیاری از افرادی که در این زمان از سال به طور معمول دور هم جمع می‌شوند دیگر قادر به ملاقات کردن همدیگر نیستند.

این بدان معنا نیست که نباید جشنی بگیریم. دور هم جمع شدن، حتی از راه دور یا در گروه‌های صمیمی‌تر به ما امکان می‌دهد تا فعالیت‌های مشترک بیشتری انجام دهیم. شرکت در سنت‌های مشترک خانوادگی و ملی مانند آنچه در جشن‌های مذهبی انجام می‌شود، باعث افزایش احساس هویت مشترک، ارتباط و در نهایت آسودگی می‌شود.

اهمیت احساسی

نظرسنجی جدیدی قبل از اعلام اخیر در مورد کاهش فاصله اجتماعی در حوالی روز کریسمس، نشان داده است که از هر چهار بریتانیایی که در جشن کریسمس شرکت می‌کنند، یک نفر بدون رعایت محدودیت‌ها و با شکستن قوانین در کنار خانواده و دوستان خود قرار می‌گیرد. با مقاصد چنین افرادی که به نظر می‌رسد جشن گرفتن را بر سلامتی در اولویت قرار می‌‌دهند، اهمیت عاطفی این مناسبت برای بسیاری از مردم آشکار می‌شود.

مجموعه‌ای شواهد در روانشناسی اجتماعی نشان داده است که وجود گروه‌های اجتماعی مانند خانواده‌ها، دوستان، همکاران و جوامع برای سلامتی و تندرستی ضروری هستند. این گروه‌ها در احساسات ما تاثیر می‌گذارند. آنها منابع روانشناختی ارزشمندی از جمله احساس تعلق و پذیرش را در اختیار ما قرار می‌دهند. وجود گروه‌های اجتماعی به کاهش تجربیات استرس و دسترسی به کمک و پشتیبانی می‌افزاید. عدم دسترسی به این گروه‌های ارزشمند در زمان استرس، فشار روانی زیادی را بر دوش عموم مردم می‌گذارد، خصوصاً افرادی که قبلا آسیب‌پذیر بوده‌اند. شاید تعجب‌آور نباشد که بگوییم آرزوی همه ارتباط مجدد به این منابع قدرت و آشنایی است.

به اشتراک گذاشتن آداب و رسوم مهم است.

سنت‌های مشترک

گروه‌های اجتماعی علاوه بر اینکه برای سلامتی ما خوب هستند، به تأمین نیازهای روانشناختی نیز کمک می‌کنند. یکی از این موارد نیاز به پیوستگی است. عضویت در یک گروه می‌تواند به این امر کمک کند، زیرا به افراد امکان می‌دهد بخشی از چیزی پایدار و قابل پیش‌بینی را در طول زمان و تاریخ احساس کنند. ما باید به اشتراک گذاشتن داستان‌های خانواده‌ها، جوامع و ملت‌های خود و انتقال فرهنگ گروهی از طریق روایت‌های مشترک، وسایل ارزشمند، آیین‌ها و سنت‌ها ادامه دهیم.

تعطیلات و جشن‌های مذهبی برای بسیاری از مردم در مرکز سنت‌های مشترک باقی مانده است. حتی در جوامع غیرمذهبی، رویدادهایی مانند کریسمس به شیوه‌های منحصر به‌فرد خود در خانواده‌ها ارزش‌گذاری شده، شکل گرفته و به اشتراک گذاشته می‌شود. علاوه بر این، تهدیدهای جهانی مانند همه‌گیری فقط بر انزوا و تنهایی تأثیر نمی‌گذارد. این تهدیدهای جهانی همچنین آسیب‌پذیری ما را یادآوری می‌کنند و احساس نگرانی درباره آینده مشترک ایجاد می‌کنند؛ تجربه‌ای که روانشناسان آن را خشم جمعی می‌نامند.

وقتی با چنین تهدیدهایی روبرو می‌شویم، باید سعی کنیم هویت فرهنگی، ملی و خانوادگی خود را به یاد بیاوریم و از بیان سنت‌ها و تداوم جمعی به آرامش دست پیدا کنیم. نشان دادن این سنت‌ها می‌تواند تجربیات مشترک نوستالژی را ایجاد کند که باعث احساس ارتباط و زنده بودن می‌شود.

دور هم جمع شدن افراد با دوستان و خانواده در جشن کریسمس ممکن است باعث افزایش آمار ویروس کرونا شود.

دولت انگلیس تشخیص داده است که ممکن است گذراندن اوقات با عزیزان امسال از اهمیت بیشتری برخوردار باشد و محدودیت‌های کاهش شده می‌تواند به خانواده‌ها اجازه دهد قبل از زمستان سخت پیش‌رو مجددا دور هم جمع شوند.

مقیاس کوچکتر

شواهد نشان می‌دهد که در کنار هم جمع شدن برای جشن گرفتن سنت‌های دوست‌داشتنی مانند کریسمس ممکن است باعث تایید شود و رفاه و آسودگی را در این اوقات دشوار بهبود بخشد. با این حال، به اشتراک گذاشتن و لذت بردن از سنت‌های خانوادگی در گروه‌های کوچکتر خانوار امکان‌پذیر است.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که این ممکن است گزینه ایمن‌تری باشد، زیرا بودن در گروه‌های گسترده‌تر می‌تواند منجر به افزایش خطر انتقال ویروس کرونا شود. دلیل این امر این است که درمورد افرادی که به آنها اعتماد داشته و احساس ارتباط می‌کنیم، مانند اعضای خانواده، کمتر احساس آسیب‌پذیری خواهیم داشت. این تجربه ارتباط می‌تواند احتمال خطر انتقال ویروس کرونا را افزایش دهد.

همچنین می‌توان با استفاده از برنامه‌های آنلاین اسکایپ یا زوم دور هم جمع شد و به جشن پرداخت و همچنین باعث شادی و بهبود رفاه شد. با این اقدام می‌توان با کمک به خانواده‌ها و جوامع برای برقراری ارتباط و حمایت از یکدیگر، باعث دلگرمی شد.

برگزاری جشن کریسمس به صورت آنلاین در زوم و اسکایپ نیز امکان‌پذیر است.

افرادی که جشن کوچکتری با تعداد افراد کمتری انتخاب می‌کنند، می‌توانند با روال کنونی بهتر سازگار شوند. در سال 2020، بسیاری از مراسمات مدارس و مراسم مذهبی به صورت زنده و آنلاین پخش شدند، نمایشگاه‌ها ممکن است با دیدن ریسه و چراغ‌های کریسمس جایگزین شود و بازی‌های مربوط به جشن بعد از شام به طور موقت با مسابقه‌های خانوادگی مجازی جایگزین شوند.

بنابراین در حالی که امسال تلاش می‌کنیم سنت‌ها و جشن‌هایی را که ما را به هم پیوند می‌دهند، حفظ کنیم، باید به فکر روش‌های خلاقانه‌تری برای دور هم جمع شدن، به اشتراک گذاشتن جشن‌های سنتی و کسب مزایای روانشناختی باشیم.

منبع theconversation
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان