قرارداد مشکوک میان شرکت فایزر و اسرائیل در رابطه با واکسن کرونا!

به گفته متخصصین تولید یک واکسن موثر بین 5 تا 10 سال زمان نیاز دارد، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از این ویروس، شرکت‌های دارویی با سرمایه‌گذاری فراوان توانستند ظرف مدت کمتر از یک سال واکسن کرونا را تولید کنند و حالا چندین شرکت مشهور مانند مدرنا و فایزر، به تزریق عمومی واکسن هم رسیده‌اند.

از همان ابتدا هم پیش‌بینی می‌شد که با توجه به تغییر ژنتیکی و جهش ویروس کرونا و مدت زمان محدود برای انجام تحقیقات بر روی تولید واکسن این ویروس، واکسن‌های تولیدی کرونا عملکردی متغیر و سینوسی داشته باشند، اما حاشیه‌های واکسن شرکت فایزر به عوارض نامطلوب و چندین کشته‌ای که تا به حال داشته ختم نمی‌شود.

واکسن فایزر پس از دریافت تائیدیه سازمان غذا و داروی آمریکا به صورت عمومی بر روی تعداد زیادی از شهروندان به ویژه کادر درمان در آمریکا و دیگر کشورها تزریق شد، بروز حساسیت شدید یکی از عوارض این واکسن شناخته شده و چندین مورد افرادی که در انگلیس این واکسن را تزریق کرده‌اند، دچار حساسیت‌های شدید شده‌اند، همچنین چندین نفر از کادر درمانی در آلمان پس از تزریق واکسن شرکت فایزر وضعیت وخیمی پیدا کردند و در بیمارستان بستری شدند، یک پزشک در آمریکا نیز پس از تزریق این واکسن به کرونا مبتلا شد. در این بین سازمان غذا و داروی آمریکا نیز اعلام کرد که 6 نفر پس از تزریف این واکسن جان خود را از دست دادند.

البته این تعداد کشته و بروز عوارض برای یک واکسن تا حدودی قابل توجیه است، واکسن فایزر تا 95 درصد ایمنی در مواجهه با ویروس کرونا ایجاد می‌کند و تا 5 درصد ممکن است اثرگذار نباشد. اما جدا از تمامی این موارد، قرارداد جدید شرکت فایزر و اسرائیل برای واکسیناسیون مردم این کشور، حاشیه‌هایی را ایجاد کرده است.

بر اساس خبری که آسوشیتد پرس منتشر کرد، اسرائیل با جمعیت 9.5 میلیون نفری به دنبال آن است تا ظرف یک ماه، به 2 میلیون نفر از جمعیت خود واکسن کرونا تزریق کند، این کشور برای اهداف خود به سراغ شرکت فایزر رفته و طبق قرارداد میان اسرائیل و فایزر، این کشور به ازای دریافت واکسن، اطلاعات پزشکی بیماران را در اختیار شرکت فایزر قرار خواهد داد.

نکته جالب آن است که تاکنون مبلغ قرارداد تهیه واکسن میان اسرائیل و فایزر فاش نشده و مشخص نیست اسرائیل در کنار تسلیم کردن اطلاعات پزشکی تزریق کنندگان چه مبلغی برای خرید واکسن به فایزر خواهد داد، این قرارداد مسئله حقوق و حریم شخصی بیماران را زیر سوال می‌برد.

لارنس گوستین، استاد حقوق بهداشت جهانی دانشگاه جورج‌تاون واشنگتون این قرارداد را به عنوان یک معامله مخفیانه و زیر میزی تلقی کرده که باعث می‌شود کشورهای ثروتمند از کشورهای متوسط و فقیر در تزریق واکسن کرونا پیشی بگیرند. همچنین دکتر ناداک دیویدویچ رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بن گورین در اسرائیل نیز اعلام کرد که این معامله نگرانی‌ها در مورد اختلاف در واکسیناسیون را عمیق‌تر می‌کند.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت پیش‌تر از کشورها خواسته بود تا قرارداد دوجانبه برای دریافت واکسن کرونا امضا نکنند، منتقدان اعتقاد دارند این که این نوع قرار دادها علاوه بر از بین بردن حریم خصوصی تزریق کنندگان، موجب توزیع نابرابری واکسن میان کشورهای قدرتمند و دیگر کشورها می‌شود، بر اساس برآوردها تا پایان سال 2021 تنها 20 درصد از کشورهای کم‌درآمد در جهان واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
 1. رزگار می گوید

  بهشون پول ندادن اطلاعات فروختن
  اونام از این اطلاعات واسه بعدا و واکسن و دارو سازی استفاده میکنن و بیشتر پولدرمیارن
  به این میگن یه حرکت هوشمندانه

  موافقم ۱
  مخالفم ۲
 2. نادر می گوید

  چقدر جمعیتشون کمه
  فک میکردم حداقل ۵۰ میلیون جمعیت داره

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان