nik

تیم کوک شرکت فیس‌بوک را به اتخاذ مدل کسب‌وکار ظالمانه و تفرقه‌انگیز متهم کرد

در اوایل وقت امروز گزارش شد که شرکت فیس‌بوک قصد دارد یک نبرد حقوقی جدی را علیه کمپانی اپل به راه بیندازد. به عقیده کارشناسان غول شبکه رسانه اجتماعی آماده است تا با تکیه بر محبوبیت گوشی‌های آی‌فون کمپانی اپل را به نقض قوانین ضدانحصاری متهم نموده و در حوزه فعالیت توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های متفرقه تحول چشمگیری را ایجاد نماید.

سیستم‌عامل iOS به منظور حفاظت از افراد در برابر سیل مداوم تبلیغات هدفمند کاربران آی‌فون و آی‌پد را ملزم به صدور مجوزهای لازم برای ردیابی خود می‌کند. اکثر کاربران آی‌فون احتمالا ترجیح می‌دهند تا مورد ردیابی قرار نگیرند. چنین تغییری بر درآمد شرکت‌هایی نظیر فیس‌بوک تاثیر قابل‌توجهی خواهد گذاشت؛ چرا که بخش زیادی از کسب‌وکار این شرکت به ارسال تبلیغات آنلاین مربوط می‌شود.

امروز تیم کوک؛ مدیرعامل اپل سخنرانی آغازین افتتاحیه کنفرانس “حفاظت از داده‌ها، حریم خصوصی و کامپیوترهای اروپا” موسوم به CPDP را ایراد کرد. به گفته وبسایت AppleInsider تیم کوک با اشاره به مخاطرات مدل‌های تجاری متکی بر گردآوری اطلاعات شخصی کاربران پیرامون ابتکارات اپل در زمینه حفظ حریم خصوصی سخنرانی کرد. وی در جریان سخنرانی خود اعلام کرد: “همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتم؛ چنان‌چه ما به‌طور معمول بپذیریم که در زندگی بشر همه چیز قابل گردآوری و فروش است؛ در این‌صورت ما مواردی بسیار فراتر از داده‌ها را از دست خواهیم داد. در واقع ما آزادی انسان بودن را از دست خواهیم داد.” این مدیر اجرایی مشخصا به نام فیس‌بوک اشاره نکرد. اگرچه افرادی که رویدادهای اخیر را به شکلی دقیق دنبال می‌کنند؛ در خصوص ماهیت شرکت مورد اشاره تیم کوک اطلاعات مناسبی را ارائه داده‌اند.

تیم کوک در توضیح مخاطرات کسب‌وکارهایی که اطلاعات شخصی کاربران را گردآوری می‌کنند خاطرنشان کرد: “چنان‌چه یک کسب‌وکار بر اساس گمراه نمودن کاربران، بهره‌برداری از داده‌ها و ارائه برخی گزینه‌های انتخابی که اساسا ماهیتی انتخابی ندارند بنا شده باشد؛ در این‌صورت چنین کسب‌وکاری به هیچ عنوان قابل ستایش نبوده و سزاوار تحقیر است.” تیم کوک همچنین اعلام کرد که چنین کسب‌وکارهایی می‌توانند به ایجاد تفرقه در جامعه و تشدید بی‌اعتمادی نسبت به نجات‌بخش بودن واکسیناسیون دامن زده و خشونت اعمال شده توسط گروه‌های افراطی را ترویج نمایند. بسیاری از این موارد هم‌اکنون در ایالات‌متحده قابل رویت هستند. تیم کوک همچنین در خصوص تصمیم اپل برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران خود و ایجاد موج تغییرات مثبت در صنعت نیز صحبت کرد.

وی گفت: “ما در اپل از مدت‌ها پیش تصمیم خود را گرفته‌ایم. ما معتقدیم که فناوری اخلاقی بایستی برای شما مفید و کارآمد باشد. این فناوری به آسایش شما کمک کرده و موجب آشفتگی احوال نخواهد شد. این فناوری به شما آزادی عمل اعطاء نموده و فضای تولید، ترسیم، نگارش یا یادگیری را فراهم می‌کند. این فناوری هنگام پیاده‌روی یا شنا کردن شما می‌تواند در پس‌زمینه پنهان شود؛ اما کماکان آماده است تا هنگام افزایش ضربان قلب یا سقوط ناگهانی شما هشدارهای لازم را صادر نماید. با این‌حال حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران همواره اولویت نخست محسوب می‌شود؛ چرا که هیچ‌کس به بهانه ارائه محصولی فوق‌العاده به کاربران مجاز به سلب حقوق آن‌ها نیست.”

منبع Phonearena
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
 1. poria می گوید

  جنگ جهانی سوم جنگ قدرت های مجازیه…

 2. فریدون می گوید

  مارک زاکربرگ یه دزد صادقه
  من قبولش دارم
  بقیه ادعایی پاکی رو دارن
  ولی زاکربرگ منطقیه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.