اپلیکیشن اندرویدی اسکن بارکد احتمالا 10 میلیون دستگاه را به بدافزار آلوده کرده است

امروزه تقریبا برای کلیه اهداف کاربردی حتی اسکن بارکد اپلیکیشن مخصوصی طراحی شده است. در واقع چنین برنامه‌هایی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ تا جایی که اپلیکیشنی با نام Barcode Scanner بیش از 10 میلیون بار نصب شده است. با این‌حال به‌نظر می‌رسد که اپلیکیشن مذکور از بدو انتشار خود در واقع یک بدافزار بوده است.

بر اساس اعلام وبسایت Malwarebytes این برنامه احتمالا 10 میلیون دستگاه اندرویدی را آلوده کرده است. اپلیکیشن فوق احتمالا در ابتدا با سوء نیت منتشر نشده است؛ اما به‌نظر می‌رسد که در آخرین به‌روزرسانی برنامه کد مخربی وارد شده و کاربرانی که این اپلیکیشن را روی گجت‌های خود نصب کرده‌اند؛ متوجه وقوع اتفاقات عجیبی روی هندست‌های خود شده‌اند. این مشکل ابتدا توسط کاربری با شناسه Anon00 کشف شد و وبسایت Malwarebyte نیز آن‌را تائید کرد.

از آن زمان به بعد گوگل این برنامه را از فروشگاه پلی استور خود حذف کرده است. اما همان‌طور که گفته شد؛ این اپلیکیشن بیش از 10 میلیون بار توسط کاربران نصب شده است. چنین پدیده‌ای بدان معناست که گوگل احتمالا کمی دیرهنگام دست به کار شده و پیش از این بسیاری از دستگاه‌ها به بدافزار آلوده شده‌اند. حتی حذف برنامه نیز به‌معنای ایمنی کامل گجت‌های کاربران نیست. چنان‌چه واقعا به‌دنبال پاکسازی گوشی خود از هرگونه بدافزار هستید؛ در این‌صورت احتمالا بایستی یک ابزار حذف بدافزار مشابه نمونه عرضه شده توسط وبسایت Malwarebyte را دریافت نموده و روی دستگاه خود نصب کنید.

دسترسی به چنین برنامه‌ای در فروشگاه گوگل پلی استور یک حقیقت واقعا هولناک است. در واقع کد مخرب به شکلی ماهرانه داخل برنامه پنهان شده بود؛ تا جایی که حتی سیستم‌های گوگل نیز از تشخیص آن ناتوان بودند.

منبع Ubergizmo
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
 1. Noname می گوید

  اولش بررسی نمیکنن وقتی کار از کار گذشت میان از استور حذفش میکنن
  اندرویدهمینه دیگه امنیت نداره
  فقط ای او اس
  امن ترین سیستم عامل دنیاس

 2. نغمه حسینی می گوید

  من نرم افزار code reader دارم اینم ویروسه؟؟؟؟؟

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان