یوتیوب بار دیگر به محبوب‌ترین پلتفرم رسانه اجتماعی در ایالات‌متحده تبدیل شد

یوتیوب و فیس‌بوک کماکان محبوب‌ترین پلتفرم‌های رسانه اجتماعی در ایالات‌متحده به‌شمار می‌روند؛ اما روند روبه رشد فیس‌بوک دیگر متوقف شده است. این موضوع یکی از یافته‌های بزرگی است که موسسه تحقیقاتی Pew Research Center درگزارش جدید خود پیرامون نحوه استفاده کاربران آمریکایی از رسانه‌های اجتماعی موفق به کشف آن شده است.

بر اساس این گزارش یوتیوب و فیس‌بوک پرمخاطب‌ترین پلتفرم‌های رسانه اجتماعی محسوب می‌شوند؛ اما از میان این 2 تنها یوتیوب کماکان به روند رشد خود ادامه می‌دهد. در سال 2019 حدودا 73 درصد افراد بزرگسال از یوتیوب استفاده می‌کردند؛ در حالی‌که طی سال 2021 این سهم به 81 درصد افزایش یافته است. در مقابل سهم فیس‌بوک از سال 2019 به بعد بدون تغییر بوده و معادل 69 درصد است.

مرکز تحقیقاتی Pew در گزارش خود خاطرنشان می‌کند که روند رشد فیس‌بوک طی 5 سال گذشته سیری نزولی داشته است؛ اما این پلتفرم کماکان یکی از پرمخاطب‌ترین سایت‌های رسانه اجتماعی در میان بزرگسالان ساکن ایالات‌متحده به شمار می‌رود. با این‌حال نرخ رشد صفر صرفا مختص فیس‌بوک نبوده است. به گفته موسسه Pew تنها پلتفرم دیگری که از سال 2019 به لحاظ آماری شاهد رشدی چشمگیر بوده است؛ Reddit نام دارد. در حد فاصل سال‌های 2019 تا 2021 سهم این پلتفرم از 11 به 18 درصد افزایش یافت.

بر اساس گزارش موسسه Pew این پدیده نشان‌دهنده روندی فراگیرتر است که گستره آن از 2 سال گذشته تجاوز می‌کند. بدین‌ترتیب روند به‌کارگیری سریع اکثر سایت‌ها و اپلیکیشن‌های رسانه اجتماعی طی یک دهه گذشته سیری نزولی داشته است.

اما با وجود کاهش روند رشد مخاطبان رسانه‌های اجتماعی به‌نظر می‌رسد که از میزان اعتیاد کاربران آمریکایی به این پلتفرم‌ها کاسته نشده است. 49 درصد از کاربران فیس‌بوک اعلام می‌کنند که هر روزه چندین نوبت به گشت و گذار در این شبکه اجتماعی می‌پردازند. به‌طور مشابه 45 درصد از کاربران اسنپ‌چت و 38 درصد از کاربران اینستاگرام نیز برای بیش‌ از یک نوبت در روز این برنامه‌ها را اجرا می‌کنند. گزارشات نشان می‌دهند که تنها کمی بیش‌تر از یک‌سوم کاربران یوتیوب هر روزه برای بیش از یک نوبت از این سرویس بازدید می‌کنند.

گزارش موسسه Pew دیدگاه جالبی را در خصوص پایگاه کاربران سرویس تیک‌تاک ارائه می‌دهد. این پلتفرم در تحقیق سال 2019 مورد بررسی قرار نگرفته بود. بر اساس این گزارش 21 درصد مردم آمریکا اعلام کردند که از تیک‌تاک استفاده می‌کنند. اما این ارقام برای قشر جوان‌تر جامعه بسیار متفاوت به‌نظر می‌رسند؛ تا جایی‌که سهم تیک‌تاک در میان جوانان 18 تا 29 ساله به 48 درصد رسیده است. با این‌حال تعجب‌آور نیست که یوتیوب با کسب سهم 95 درصدی پرطرفدارترین پلتفرم در میان این گروه جمعیتی محسوب می‌شود. سرویس‌های اینستاگرام، فیس‌بوک و اسنپ‌چت نیز به‌ترتیب با کسب سهم 71، 70 و 65 درصدی رتبه‌های دوم تا چهارم را به خود اختصاص می‌دهند.

منبع Engadget
نمایش نظرات (3)