مجلس: وزارت ارتباطات پول کاربران تلگرام را بازگرداند!

عباس مقتدایی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس بار دیگر با مطرح ساختن موضوع بازگرداندن پول کاربران تلگرام ابراز امیدواری کرد تا وزیر ارتباطات تا پیش از پایان دولت دوازدهم تکلیف این موضوع را مشخص کند.

موضوع بازگرداندن پول کاربران تلگرام به زمانی باز می‌گردد که این شبکه اجتماعی در کشور فیلتر نشده بود. به گفته مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس، در مقطعی CDNهای تلگرام در داخل کشور مستقر بود. در سال 96 شبکه توزیع و تحویل محتوای تلگرام به ایران و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه منتقل شد و پاول دورف نیز این موضوع را تایید کرده بود.

استقرار CDNهای تلگرام در کشور به معنای آن است که باید ترافیک مصرفی این شبکه اجتماعی با نرخ ترافیک نیم‌بها داخلی حساب شود اما در عمل، هزینه تعرفه‌های بین‌الملل از مردم دریافت شد. با ورود شبکه توزیع محتوای تلگرام به ایران در هزینه‌های خرید پهنای باند بین‌الملل نیز صرفه‌جویی شد اما بازهم تعرفه‌های تلگرام کاهش پیدا نکرد.

پول هنگفت در جیب شرکت ارتباطات زیر ساخت

با توجه به استفاده اغلب مردم از تلگرام در آن زمان و حجم گسترده مبادلات اطلاعاتی در تلگرام، کارشناسان اعتقاد دارند مابه التفاوت این هزینه از جیب مردم پرداخت شد و سود هنگفتی به حساب شرکت ارتباطات زیرساخت رفت.

مقتدایی اعتقاد دارد که این رقم بزرگ باید به مردم بازگردانده شود، وی در این زمینه گفت: بنده به همراه چند تن از نمایندگان سوالی از وزیر ارتباطات در خصوص تفاهم‌نامه تلگرام با کشورمان مطرح کردیم که این قرارداد ابعاد مختلف مالی، اجتماعی و امنیتی دارد. آقای آذری جهرمی در کمیسیون صنایع و معادن حضور پیدا کردند و توضیحاتی ارائه دادند که برای من قانع کننده نبود.

عدم شفاف سازی از طرف وزیر

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: اول بهمن سال گذشته این موضوع در صحن علنی مجلس مطرح شد تا وزیر در صحن علنی پاسخ دهد. هدف از طرح این سوال معین شدن ابعاد این موضوع بود تا حقوق پایمال شده مردم را به آن‌ها بازگردانیم. اما آقای جهرمی به گونه‌ای سوالات را پاسخ دادند گویا قصد شفاف‌سازی در این زمینه را نداشتند.

پول مردم را بازگردانید

مقدایی بیان کرد: هدف ما آن است که وزارت ارتباطات پول مردم و کاربران را به حسابشان بازگرداند، امیدواریم آقای وزیر در ماه‌های پایانی دولت دستور بازگرداندن این هزینه‌ها را صادر کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 دیدگاه
 1. میرا می گوید

  بر فرض اینکه این پول از وزارت ارتباطات گرفته شد حالا چجوری به مردم برگردونده میشه؟؟؟؟؟

  موافقم ۳
  1. سعید صانعی می گوید

   یی از راه حل‌ها اینه که به مقدار حساب هر شخص در همان اپراتوری که ازش استفاده میکنه بسته اینترنت یا شارژ بهش تعلق بگیره

   موافقم ۳
   1. میرا می گوید

    چه دل خجسته ای داری شما

    موافقم ۱
 2. کاوه تهرانی می گوید

  همه در طول سال در حال تخریب فضای مجازی نزدیک انتخابات شده همه شدن دوست دار و عاشق کاربرای مجازی

  موافقم ۲
  مخالفم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان