ایران به دنبال تولید واکسن مشترک با ژاپن؛ 60 میلیون دوز واکسن کرونا از روسیه خریداری شد

مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی مقابله با کرونا اعلام کرد، تا مهرماه تولید 7 واکسن آغاز می‌شود، همچنین با روسیه، ژاپن و کوبا برای تولید واکسن همکاری خواهیم داشت.

دکتر قانعی در خصوص آخرین وضعیت تولید واکسن‌های ایرانی و تولید مشترک با کشورهای خارجی اعلام کرد: واکسن کووایران تا اواخر خرداد و واکسن‌های کووپارس و فخرا تا اواخر شهریور آماده تولید می‌شوند. واکسن انستیتو پاستور نیز که با کشور کوبا به صورت مشترک تولید می‌شود، در شهریورماه وارد کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: به این ترتیب این 4 واکسن را تا ابتدای مهر خواهیم داشت، احتمال می‌رود 3 واکسن ایرانی دیگر مبتنی بر سه پلتفرم مختلف به پروسه مطالعات بالینی اضافه شود، یکی از این واکسن‌ها متعلق به دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله است که احتمال می‌رود تا مهر وارد عرصه تولید شود.

واکسن مشترک با روسیه و ژاپن

رییس کمیته علمی مقابله با کرونا با تاکید بر آنکه همکاری با کشورهای دیگر در زمینه تولید واکسن به زودی آغاز می‌شود، گفت: یک شرکت ایرانی با روسیه به توافق رسیده که تولید 4 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک‌وی را به صورت تحت لیسانس آغاز کند. همچنین قرار است واکسن کرونای مشترک با ژاپن را نیز داشته باشیم که مراحل اصلی آن تاکنون طی نشده است.

وی تصریح کرد: واکسن مشترک پاستور با کوبا نیز با انتقال دانش فنی صورت می‌گیرد، اما این همکاری‌ها به صورت تحت لیسانس و قراردادی هستند، تا شهریور نیز 3 میلیون دوز از این واکسن تولید خواهد شد.

قانعی تاکید کرد: به این ترتیب تا مهرماه ماه با 7 واکسن سر و کار داریم و پیش‌بینی می‌کنیم واکسیناسیون عمومی با واکسن مشترک پاستور-کوبا و کووایران باشد.

خرید 60 میلیون دوز واکسن از روسیه

در همین راستا کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه چند روز پیش اعلام کرد که قرارداد خرید 60 میلیون دوز واکسن کرونا میان ایران و روسیه بسته شده است، در این قرارداد ذکر شده که این واکسن‌ها در تاریخ خرداد تا آذر 1400 وارد کشور می‌شوند و برای واکسیناسیون 30 میلیون ایرانی استفاده خواهند شد.

رییس جمهور نیز روز گذشته اعلام کرد که تا پایان این هفته، یک میلیون و 400 هزار دوز (برای 700 هزار نفر) به گروه اول دریافت کنندگان تزریق خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
 1. سایان می گوید

  امیدمونو حفظ کنیم تابستون شروع بشه کرونا تموم میشه

 2. آرش می گوید

  فامیلمون واکسن زد یه هفته بعد حالش بد شد تست‌گرفتن‌کرونا مثبت بود
  فک‌کنم بجای واکسن کرونا تزریق میکنن وگرنه این آمار کرونا عجیبه

  موافقم ۳
 3. reza می گوید

  الان میگن تا آذر بعد میشه تا اخر زمستان
  ما به این دروغا عادت کردیم راحت باشید

  موافقم ۲

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان