تفاوت بازار بورس با ارزهای دیجیتال؛ شما سهام می‌خرید یا رمزارز؟!

این روزها بحث مقایسه بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال بسیار داغ شده است، بازار بورس این روزها حال خوبی ندارد و مانند سابق نمی‌توان سود‌های کلانی از این بازار برداشت کرد، در طرف مقابل، بازار ارزهای دیجیتال طی دو سال اخیر بسیار داغ و سود‌ده بوده و علاقمندان بسیاری یا وارد این حوزه شده‌اند یا قصد دارند به زودی ارز دیجیتال خریداری کنند.

بازار بورس و ارزهای دیجیتال تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر دارند اما از نظر افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری و سودآوری هستند، هر دو بازار با ویژگی‌های جذاب خود می‌توانند مقصد خوبی برای سرمایه‌گذاران باشند، ضمن این که پایه اصلی هر دو بازار بر مبنای خرید، افزایش قیمت دارایی و فروش است، به همین دلیل در عین وجود تفاوت‌های غیرقابل چشم‌پوشی، شباهت‌های زیادی هم در میان این دو بازار یافت می‌شود.

به دلیل وجود همین شباهت‌ها و طرفداران متعصب بازار بورس و ارزهای دیجیتال، قصد داریم تا نگاهی کلی به تفاوت‌ها، نکات مثبت و منفی هر دو بازار داشته باشیم و از شما بپرسیم که ترجیح می‌دهید سرمایه خود را به بازار بورس وارد کنید یا بازار ارز های دیجیتال؟

قدمت بورس یا تفکر نوین ارز دیجیتال

اگر بخواهیم از باب تاریخ و قدمت وارد بحث شویم، بورس که تاسیس آن در کشور به سال 1345 باز می‌گردد، بسیار قدیمی‌تر از بازار ارزهای دیجیتال است که حدودا تب داغ آن دو سال پیش وارد کشور شده اما در حال حاضر در میان افراد جوان طرفداران بیشتری دارد. البته قدمت و تاریخ به خودی خود هیچ دلیل محکمه پسندی برای برتری یک بازار به جهت سرمایه‌گذاری نیست.

بورس یا ارز دیجیتال

اما بازار بورس ریشه بسیار قدرتمندتری در اقتصاد کشور دارد و به آسانی نمی‌توان آن را کنار گذاشت، از طرفی بازار ارزهای دیجیتال هیچ سابقه و تاثیر خاصی در اقتصاد کشور نداشته و بسیاری اعتقاد دارند که به دلیل عدم پشتوانه این بازار، به زودی شاهد سقوط ارزش ارزهای دیجیتال خواهیم بود.

اصالت در مقابل بازار بدون پشتوانه

قسمت قبلی به نوعی پیش‌درآمدی به موضوع اصالت بازار بورس و تب هیجانی بازار ارزهای دیجیتال است. همانطور که گفته شد، بازار بورس را نمی‌توان از بین برد، بورس یک روش با قدمت برای کسب سرمایه توسط شرکت‌های بزرگ و کوچک است که پایه‌ ستون‌های اقتصاد هر کشور محسوب می‌شود. سود و زیان یک بورس و شرکتی که سهام آن را خریداری کرده‌اید، قابل پیگیری است، نمی‌توان یک روزه این بازار را از بین برد و در صورت وجود مشکل، شما می‌توانید به کارگزاری‌ها، سازمان بورس یا حتی خود شرکت اصلی مراجعه کنید.

اما بازار ارزهای دیجیتال به راحتی می‌تواند به خط پایان برسد. در واقع این بازار همین حالا نیز در موقعیتی حساس و غیرقابل اعتماد در کشور حضور دارد و بارها موضوع غیرقانونی بودن خرید و فروش رمزارزها یا بسته شدن صرافی‌های ارز دیجیتال توسط مسئولین برجسته کشوری مطرح شده و هیچ اعتمادی به آینده این بازار به خصوص در کشورمان نیست. به جز این مورد، خود رمزارزها نیز ممکن است به زودی سقوط کنند یا به صفر برسند و این بازار مانند چند ماه اخیر، دیگر جذابیتی برای سرمایه‌گذاران نداشته باشد.

در نقطه مقابل، بازار ارزهای دیجیتال آنگونه که گفته می‌شود، بدون پشتوانه نیست، بسیار از شرکت‌های بزرگ دنیا حمایت و پشتیبانی از بازار ارزهای دیجیتال را آغاز کرده‌اند و برای پرداخت‌های خود، بیت کوین یا اتریوم دریافت می‌کنند، به این دلیل می‌توان بر روی شعار “ارزهای دیجیتال، آینده مالی جهان هستند” نیز حساب باز کرد.

سود و زیان هیجانی در مقابل ثبات مثبت و منفی

اگر راه بلد بازار ارزهای دیجیتال باشید، می‌توانید در کمتر از دو سال بار زندگی خود و فرزندان‌تان را ببندید، سودهای عجیب 4-5 تا 10-15 برابری و بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال اتفاقی تکراری است، در همین چند وقت اخیر شاهد سودهای عجیب و غریب برخی ارزهای دیجیتال مانند شیبا بودیم. اگر بخواهید به مدت طولانی‌تر سرمایه‌گذاری کنید حتی سودهای چشم‌گیرتری در انتظار شماست، البته همانطور که گفته شد، باید راه این بازار را بلد باشید و کمی هم شانس سر راه‌تان قرار بگیرد.

بورس هم در روزهای خوبش سودهای چندبرابری قابل توجهی نسیب سهام‌داران می‌کند اما بازه سود و زیان آن کمتر است و مدت سوددهی یا زیان‌دهی آن نیز طولانی‌تر خواهد بود. به عنوان مثال نزدیک به یک سال است که حال بازار بورس خوب نیست و نمی‌توان مانند قدیم سودهای خوبی از این بازار کسب کرد، در واقع اتصال بازار بورس به وضعیت اقتصادی کشور موجب شد تا کمتر شاهد سود و زیان‌های هیجانی و کوتاه مدت باشیم و این بازار اگر در دوره سوددهی باشد، به مدت طولانی شاخص‌ها مثبت خواهد بود و اگر در دور ضرردهی باشد، حالا حالاها شاخص‌ها منفی می‌مانند. در این بازار، اتفاقات بزرگ مانند سوختن کشی یک شرکت نفتکش یا دستور رییس جمهور، می‌تواند به یکباره شاخص‌ها را به حد زیادی مثبت یا منفی کند.

اما بازار ارزهای دیجیتال کمی متفاوت‌تر عمل می‌کند، ارزش رمزارزها به یک باره چند برابر می‌شود و به یک باره نیز سقوط می‌کند. در این بازار هم همچون دستورات رییس جمهور در بازار بورس، توییت‌های ایلان ماسک یا قراردادهای تجاری بزرگ ممکن است باعث سود و زیان ارزش ارزها شود اما تعداد و اثرگذاری نواسان هیجانی در بازار ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر از بورس است و رمزارزها مانند برگه‌های سهام ثبات ندارند.

این ویژگی از نظر بسیاری غیرقابل اطمینان بودن بازار ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد اما بسیاری نیز در این بازار هیجانی در مدت کوتاهی سود‌های بیشتری نسبت به سهام‌داران بورس به دست آوردند و البته بسیاری نیز ضررهای هنگفتی را متحمل شدند.

 ورود آسان به بازار ارزهای دیجیتال

یک صرافی ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید، در مدت یک دقیقه مراحل ثبت نام در سایت یا اپلیکیشن آن صرافی را طی کنید، برای احراز هویت یک عکس از خود بگیرید و چند دقیقه‌ای صبر کنید تا احراز هویت شما تایید شود. برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال و شروع خرید و فروش رمزارزها تنها باید این مراحل را انجام دهید، اما ورود به بازار بورس دردسرهای خاص خود را دارد، باید در سامانه سجام با روش خاص خودش ثبت نام کنید، سپس یک کارگزاری انتخاب و در آن هم ثبت‌نام کنید که آن هم دردسر زیادی دارد و شامل کلی برگه و فرم دریافت اطلاعات می‌شود.

بورس یا ارز دیجیتال

تا پیش از شیوع کرونا ثبت نام در کارگزاری‌ها تنها به روش حضوری صورت می‌گرفت اما حالا کمی مسیرها آسان‌تر شده و می‌توان بخشی از راه را به صورت غیرحضوری پیمود، اما دردسرهای مربوط به بازار بورس بسیار بیشتر است و این اتفاق مدت زمان بسیار طولانی‌تری نسبت به ثبت نام در یک صرافی ارزهای دیجیتال را می‌طلبد. این نکته را هم در نظر بگیرید که ثبت نام در صرافی‌های ارز دیجیتال به زمان و مکان وابسته نیست و کافی‌ست که یک اینترنت خوب و یک گوشی هوشمند داشته باشید؛ اما مثلا در روزهای تعطیل نمی‌توانید برای دریافت کد بورسی اقدام کنید.

معامله در بازار بورس دشوارتر است

هر چند که هر صرافی ارز دیجیتال قوانین مخصوص به خود را دارد اما به طور کلی شما در هر لحظه و دقیقه از شبانه روز که اراده کردید، می‌توانید ارزهای خود را فروخته و طی 24 ساعت پول خود را در حساب بانکی خود داشته باشید. تفاوتی ندارد که می‌خواهید ارزها را با چه قیمتی بفروشید، شاید سریعا به پول نیاز داشته باشید و با کمی ضرر بخواهید ارزها را برای فروش بگذارید، همچنین ممکن است سفارش فروش شما قیمتی بالاتر از ارزش لحظه‌ای ارز دیجیتال مورد نظر داشته باشد اما به دلیل آنکه شما ارزهای خود را به اشخاص می‌فروشید، ممکن است فردی پیدا شود و حتی با قیمت بالاتر ارز شما را بخرد.

بورس یا ارز دیجیتال

اما در بازار بورس همه چیز متفاوت است، در ابتدا ثبت قیمت آزاد و رایگان نیست، این محدودیت، منطقی صحیح در پس خود دارد اما به هر شکل یک قابلیت منفی نسبت به معامله در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. از طرفی شما باید سهام خود را تنها در ایران و تنها در یک کارگزاری بفروشید و تغییر کارگزاری برای فروش نیز دردسر‌های زیادی دارد اما در بازار ارزهای دیجیتال شما ارز خود را با یک کد به کیف پول یا صرافی دیگر واریز می‌کنید، همچنین اگر به طور کلی صرافی‌های کشور بسته شد، می‌توان ارز دیجیتال را در صرافی‌های جهانی فروخت.

به این ترتیب دست شما برای فروش ارزدیجیتال و نقد کردن پولتان بسیار باز است، تقریبا برای بازار ارز خبری از صف فروش نیست و در هر شرایط می‌توان ارز را به پول نقد تبدیل کرد اما همین حالا در بازار بورس افرادی هستند که ماه‌ها به دنبال فروش سهام خود هستند، اما نه می‌توانند سهام را با قیمیتی پایین‌تر بفروشند و نه خریداری برای معامله سهام وجود دارد، در واقع این افراد به پول خود هیچ دسترسی خاصی ندارند و باید همچنان منتظر بمانند!

صرافی‌های ارز دیجیتال مدرن‌تر هستند

به دلیل جدید بودن بازار رمزارزها، صرافی‌های این بازار نیز جدیدتر و پیشرفته‌تر هستند و امکانات بهتری نسبت به اپلیکیشن‌ کارگزاری‌ها ارائه می‌دهند. درک بازار در صرافی‌های ارز دیجیتال بهتر است، این نوع اپلیکیشن‌ها ساختار بهتری دارند و کار با آن‌ها سهولت بیشتری دارد. همچنین پشتیبانی بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال 24 ساعته در هفت روز هفته است که نسبت به کارگزاری‌ها مخصوصا کارگزاری‌های شلوغ که دسترسی به تیم پشتیبان آن‌ها سخت است، یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

اما نکته منفی در خصوص صرافی ارزهای دیجیتال تفاوت قوانین معاملات است، به نوعی که ممکن است در دو صرافی قوانین معامله و یا میزان برداشت وجه به طور کلی متفاوت باشد.

با وجود این تفاوت‌ها انتخاب شما چیست؟ ترجیح می‌دهید در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید یا بازار بورس ؟ به نظر شما برتری این دو بازار نسبت به یکدیگر چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 دیدگاه
 1. محمد می گوید

  جفتش ریسکه ولی بلند مدتی ها سود میکنن (پول میخواد که نیست) 🙁

 2. حامد می گوید

  ++دربورس سرمایه گذاری کنید تا دولت جیبتونو بزنه و کمبود هاشو جبران کنه++
  چه زندگی ها و جان انسان ها سر این بورس متلاشی و از دست رفت.

  موافقم ۶
  مخالفم ۱
 3. break the cycle می گوید

  در هر چیزی دانش و تجربه داشته باشی موفق میشی. چه بورس و چه بازار ارز دیجیتال. اما تو ایران قانونی برای چیزی وجود نداره. قانون در هر لحظه ایجاد و یا حذف میشه پس بورس احمقانه ترین چیز برای سرمایه گذاری است.

  موافقم ۹
  مخالفم ۱
  1. اسی می گوید

   در بورسی که دستوریه . هیچ تجربه و دانشی جوابگو نیست !!!!

   موافقم ۲
   مخالفم ۲
 4. علیرضا می گوید

  قطعا بورس خیلی کم ریسک تر و منطقی تر از بازار ارز دیجیتاله ولی توی ایران همه چی ریسکه

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۳

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان