nik

معاون وزیر ارتباطات: پهنای باند ایران 10 برابر رشد کرده است

حمید فتاحی، معاون وزیر ارتباطات و رییس شرکت ارتباطات زیرساخت در مراسم رونمایی از مرکز تبادل بین‌المللی شهید فخری‌زاده در منطقه ویژه اقتصادی پیام اعلام کرد: ظرفیت پهنای باند در چند سال اخیر از 200 گیگابیت‌بر‌ثانیه با رشد 10 برابری به 2 هزار گیگابیت‌بر‌ثانیه رسیده است.

حمید فتاحی در این مراسم گفت: وزیر ارتباطات تکالیف ویژه‌ای را برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور تبیین کرد. این موارد پس از بررسی‌های مقدماتی و تایید در شورای عالی فضای مجازی، توسط شرکت ارتباطات زیرساخت به مرحله اجرا در آمد.

رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت تاکید کرد که در سال گذشته مرکز مادر تبادل داده سردار سلیمانی راه‌اندازی شد و سپس ایجاد یک مرکز داده بین‌المللی در منطقه ویژه پیام در دستور کار قرار گرفت.

فتاحی تصریح کرد: بر اساس آخرین آمارهای پهنای باند شبکه ملی اطلاعات در این مدت از ۲۰۰ گیگابیت‌برثانیه به ۲ هزار گیگابیت‌بر‌ثانیه رسیده که اتفاق بزرگی است.

معاون وزیر ارتباطات در خصوص تاثیرات و اهداف ایجاد این مرکز داده گفت: مهم‌ترین تاثیر ایجاد این مرکز داده فراهم آوردن شرایط تولید و ارائه محتوای ایرانی از طرف تولیدکنندگان داخلی برای بازار بین‌المللی است. علاوه بر آن اکنون می‌توانیم بخشی از محتوا و داده‌ای که در خارج از کشور تولید می‌شود و در داخل، علاقمند دارد را در داخل کشور میزبانی کنیم. این اتفاق باعث می‌شود علاقمندان به محتوای خارجی خدمات مورد نظرشان را با کیفیت بهتر و قیمت ارزان‌تر دریافت کنند.

فتاحی در خصوص دیگر اهداف سایت این مرکز توضیح داد: هدف دیگر ما ایجاد زیرساخت برای آماده‌سازی رفع انحصار از پهنای باند بین‌الملل است. به دنبال دستیابی به این هدف در دو سال گذشته اقدامات موثری مانند آزادسازی ویس بین‌الملل داشتیم که انجام شد. در حال حاضر به صورت مستقیم با دو کشور عراق و افغانستان امکان تبادل داده با ظرفیت ۱۰ گیگابیت‌برثانیه داریم و ارتباط ۴ کشور دیگر در یک ماه آینده برقرار خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. عرفان می گوید

    پس چرا هرروز نت ضعیفتر از قبل میشه؟ ممکنه نت سمت خودشونو منظورش باشه؟؟

    موافقم ۲
  2. سجاد می گوید

    به هرچیزی میخوره الا فضای مجازی و دیجیتال. همینه دیگه طرف کارش این نیست میاد مسئول میشه

    موافقم ۲

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.