مقایسه نسخه موبایل بازی‌های پابجی، کالاف دیوتی و فورتنایت

در این مقاله می‌خواهیم بازی‌های پابجی موبایل، کالاف دیوتی موبایل و فورتنایت موبایل را باهم مقایسه کرده و نقطه قوت و ضعف هرکدام را نسبت به یکدیگر بیان کنیم. درنهایت خواهیم فهمید که آیا اصلا این بازی‌ها از یکدیگر برتر هستند؟ نظر شما چیست؟ کدام‌یک از این بازی‌ها بهترین است؟ با آی‌تی‌رسان همراه باشید.

در این مقاله سعی کرده‌ایم که این بازی‌ها را بیشتر از نظر فنی بررسی کنیم.

سبک بصری

کدام‌یک از این سه بازی پرطرفدار از نظر بصری زیباتر و بهتر است؟

قطعاً با نگاهی ساده به این بازی‌ها می‌توان درک کرد که بازی فورتنایت از نظر زیبایی بصری از دو بازی دیگر برتر است. چراکه گستره داستان فورتنایت بسیار بزرگ‌تر از دو بازی دیگر است و در این بازی شما از موجودات فرازمینی تا شخصیت‌های تخیلی را خواهید دید و نسبت به کالاف دیوتی که می‌شود گفت سبکی نظامی دارد و بازی پابجی که شخصیت شما فقط انسان‌ است با اسکین‌های متنوع، فورتنایت برتری بیشتر دارد. همچنین در نقشه بازی، شما در فورتنایت شاهد رنگ‌های بسیار بیشتری هستید که این موارد باعث می‌شود که فورتنایت در این قسمت برتر باشد.

گیم‌پلی

Fornite

بحث گیم‌پلی، بسیار پیچیده است. سبک بتل رویال متعلق به هیچ‌کدام از این بازی‌ها نیست و این ویژگی و سبک یک نوع و سبک جدید است که این سه بازی از آن استفاده می‌کنند. در هر سه بازی در بهترین حالت ممکن شما با ۹۹ تا از دشمنان در یک جزیره فرود می‌آیید و یکدیگر را می‌کشید تا آخرین نفر زنده بماند. همچنین در هر سه این بازی‌ها منطقه خطری وجود دارد که به Zone معروف است و بازیکنان در آن با آسیب دائم روبرو هستند و باید از آن دوری کنند.

تا این قسمت که هر سه بازی باهم برابر هستند. اما بحث خلاقیت و واقع‌گرایی در گیم‌پلی مطرح است که شما در دو بازی پابجی و کلاف دیوتی واقعیت بیشتری را دارید. در این دو بازی اسلحه و نبردها بیشتر به واقعیت شباهت دارند تا بازی فورتنایت. در دو بازی پابجی و کالاف دیوتی، شما هرلحظه درنبرد احساس مرگ و خطر می‌کنید و در مقابل، شما در بازی فورتنایت می‌توانید با استفاده از منابعی که با خراب کردن درختان و ماشین‌ها و دیگر اجسام درون بازی به دست آورده‌اید، در میدان نبرد شروع به ساخت مانع‌هایی مانند دیوارهای چوبی یا فلزی، روبروی حریف کنید. این عامل در فورتنایت باعث می‌شود که گاهی مبارزات و درگیری‌ها در بازی بسیار پیچیده شود و این عامل با وجود دور از واقعیت بودنش، می‌تواند گاهی خلاقیت بازیکنان را در مبارزات وارد کند.

با تمام این‌ها می‌توان گفت که بازی فورتنایت در گیم‌پلی خوب عمل کرده است اما گاهی وقت‌ها این گیم‌پلی بسیار پیچیده می‌شود. در طرف دیگر ماجرا، کالاف دیوتی شباهت بیشتری به سبک نظامی دارد و سلاح‌ها در این بازی واقع‌گرایانه‌تر هستند. در بازی پابجی موبایل هم شما با دنیای واقع‌گرایانه روبرو هستید و همانند بازی کالاف دیوتی سلاح‌ها واقع‌گرایانه هستند. بهتر دانستن یک کدام از این دو بازی، یعنی پابجی و کالاف دیوتی در بحث گیم‌پلی بسیار سخت است و نمی‌توان یکی را بر دیگری برتری داد.

کنترل‌ها

این موضوع به این بستگی دارد که کدام شرکت تجربه بیشتری در ساخت بازی‌های موبایلی دارد، که در این موضوع شرکت Tencent یک پادشاه است و شما به‌سختی می‌توانید کنترل‌های بسیار خوب مانند بازی پابجی پیدا کنید.

pubg controls

در مقابل فورتنایت زیاد در کنترل‌های موبایل خوب عمل‌نکرده است. درست است که بعد چند وقت سفارشی‌سازی کنترل‌ها را اضافه کرده اما کنترل‌های پیش‌فرض فورتنایت در برار بازی‌هایی مانند کالاف دیوتی موبایل و پابجی موبایل برتری ندارد و این دو بازی کنترل‌های بهتری دارند. همچنین کالاف دیوتی موبایل هم دارای کنترل‌های پیش‌فرض بسیار خوبی است که می‌توان آن‌ها را شخصی سازی کرد.

چندسکویی بودن

منظور از چند سکویی بودن همان مفهوم Cross-platform است، به این معنی است که آیا این بازی‌ها، با دیگر نسخه‌های خود در دیگر سیستم‌عامل‌های دیگر یکی هستند یا خیر. یعنی اینکه آیا شما در موبایل همان تجربه بازی در کامپیوترها یا کنسول‌ها را دارید؟

fortnite-on-pc

قطعاً تمام شما می‌دانید که پابجی یک بازی مستقل در موبایل است و نسخه کامپیوتر آن با نسخه موبایلی کاملا تفاوت دارد. همچنین بازی کالاف دیوتی هم نسخه مشابه کالاف دیوتی موبایل را در کامپیوترها ندارد و بازیکنان این دو پلتفرم از یکدیگر کاملاً جدا هستند. در این زمینه فورتنایت بار دیگر خوب عمل کرده و شما همان چیزی را که در کامپیوتر خود تجربه می‌کنید، می‌توانید در موبایل هم داشته باشید. همچنین شما می‌توانید با دوستان خود در دیگر پلتفرم‌ها بازی کنید. همچنین در فورتنایت شما می‌توانید اسکین‌ها و آیتم‌ها را نیز با یکدیگر جابجا کنید.

ربات‌ها

بازهم می‌توان گفت که ربات‌ها در دو بازی پابجی و کالاف دیوتی موبایل تعداد بسیار بیشتری نسبت به فورتنایت دارند.

در مبارزات اولیه در بازی پابجی شما شاید فقط با ۲۰ بازیکن واقعی روبرو می‌شوید و بقیه اعضای آن بازی ربات هستند! این کار باعث می‌شود که یادگیری بازیکنان بسیار کندتر شود. چراکه ربات‌ها به شما اجازه خواهند داد که آن‌ها را شکست دهید و نفر اول شوید. کمی درباره اولین مبارزه خود در بازی پابجی فکر کنید. بسیار ساده نبود؟ به‌راحتی توانستید برنده شوید. در بازی کالاف دیوتی نیز شما مراحل تمرینی را با ربات‌ها می‌گذرانید و سپس به دیگر بازیکنان ملحق می‌شوید. شاید شما هم مانند تولیدکنندگان این بازی‌ها با این موضوع موافق باشید که هیچ شخصی دوست ندارد در اولین بازی خود سریع کشته شود، این موضوع کاملاً قابل‌درک است.

در مقابل این دو بازی، فورتنایت در اوایل هیچ رباتی نداشت و اخیراً ربات‌ها را اضافه کرده که این موضوع باعث شده است منحنی یادگیری بازیکنان کاهش پیدا کند، اما همچنان نسبت ربات‌هایش کمتر از پابجی و کالاف دیوتی موبایل است.

نقشه‌ها

call-of-duty-mobile-map

بگذارید همین اول بگویم که بازی پابجی و کالاف در تنوع نقشه بسیار بهتر از فورتنایت عمل کرده‌اند و شما در این دو بازی شاهد نقشه‌های زیادی برای بازیکنان هستید (منظور از نقشه، بخش‌های مختلف لوکیشن بازی است). همچنین در مقابل فورتنایت در هر فصل نقشه بازی را تغییر می‌دهد، برخی چیزها را از بین می‌برد و موارد جدید زیاد را به نقشه بازی وارد می‌کند که این موضوع باعث تازه ماندن بازی می‌شود. این ویژگی در بازی‌های پابجی و کالاف دیوتی موبایل وجود ندارد و آن‌ها به‌جای این مورد نقشه‌های بسیار زیادی دارند که شما می‌توانید هرکدام را که دوست داشتید تجربه کنید.

حرکت در نقشه بازی

در هر سه بازی شاهد وسائل نقلیه زیادی هستیم. در پابجی و کالاف دیوتی موبایل شما موتور و ماشین و دیگر وسایل نقلیه را در اختیار دارید که ممکن است مورد اصابت دیگر بازیکنان قرار بگیرد و منفجر شوند. در بازی فورتنایت طیف وسایل نقلیه بسیار بزرگ‌تر است، از سفینه‌های فضایی گرفته تا ماشین‌ها و دوچرخه‌ها در این بازی وجود دارند و همچنین در فورتنایت پد پرشی نیز وجود دارد که بازیکنان را به سمت بالا پرتاب می‌کند. با تمام این‌ها حرکت آزادانه در نقشه درون بازی‌های پابجی و کالاف دیوتی موبایل بسیار خطرناک‌تر از فورتنایت است.

سخت‌افزار موردنیاز

قطعاً هر سه این بازی‌ها، نیاز به یک تلفن همراه نسبتاً مناسب دارند. اما کدام یک از آن‌ها به منابع کمتری نیاز دارد؟ بیایید نگاهی به مشخصات این بازی‌ها بیندازیم.

منابع موردنیاز برای بازی پابجی موبایل:

 • حداقل اندروید 5 و آی‌اواس ۹
 • فرکانس پردازنده: ۲.۴ گیگاهرتز یا بیشتر
 • رم: ۴ گیگابایت
 • فضای ذخیره‌سازی: ۵ گیگابایت
 • اینترنت با سرعت 4G برای این بازی توصیه‌ شده است

 

منابع موردنیاز برای بازی کالاف دیوتی موبایل:

 • حداقل اندروید 5 و آی‌اواس ۹
 • رم: ۲ گیگابایت
 • فرکانس پردازنده: ۲.۴ گیگاهرتز یا بیشتر
 • فضای ذخیره‌سازی: حداقل ۱.۵ گیگابایت
 • اینترنت با سرعت 4G برای این بازی توصیه‌ شده است

منابع موردنیاز برای بازی فورتنایت موبایل:

 

 • حداقل اندروید 5 و آی‌اواس ۹ با معماری 64 بیت
 • رم: حداقل ۴ گیگابایت
 • اینترنت با سرعت 4G برای این بازی توصیه‌ شده است

همان‌طور که از این مشخصات معلوم است بازی کالاف دیوتی کمترین منابع و فورتنایت بیشترین منابع سیستمی را نیاز دارد. همچنین فورتنایت فقط روی معماری سیستمی ۶۴ بیت اجرا می‌شود. شما نمی‌توانید آن را روی موبایل‌های ۳۲ بیتی اجرا کنید.

در این قسمت می‌توان گفت که بازی کالاف دیوتی نسبت به دیگر بازی‌ها برتری دارد.

آیتم‌ها

بحث آخر، آیتم‌ها در این سه بازی است که چطور می‌شود آن‌ها را به دست آورد؟
در هر سه بازی، می‌توان برخی از آیتم‌ها را در طول بازی، باز و برخی را خریداری کرد. همچنین در هر سه بازی، بتل‌پس وجود دارد (این بخش در بازی پابجی، رویال‌پس نام دارد).

fortnite-items
در هر سه بازی باید برای گرفتن بتل‌پس هزینه بپردازید و آن را بخرید. در بازی فورتنایت در هر فصل یک بتل‌پس جدید می‌آید که باید هر فصل آن را خرید.
در این موضوع تقریباً هر سه بازی باهم برابر هستند. همچنین بحث خرید درون برنامه‌ای نیز در هر سه بازی وجود دارد. شما می‌توانید با پرداخت پول آیتم‌های جدید را خریداری کنید. البته این آیتم‌ها هیچ برتری در مبارزه به شما یا حریف مقابل‌تان نمی‌دهد و فقط اسکین‌هایی برای زیبایی هستند.

یک موضوع دیگر باقی می‌ماند و آن‌هم تعداد و گوناگونی آیتم‌ها در بازی است. همان‌طور که می‌دانید، بازی فورتنایت به لطف داستان‌های علمی و تخیلی خود از صدها اسکین و آیتم‌های متفاوت برخوردار است که می‌تواند هرکسی را در این بازی راضی نگه دارد. اگر بخواهیم ازنظر تعداد و تنوع نگاه کنیم، فورتنایت در این بخش نسبت به دو بازی دیگر برتر است و دو بازی دیگر تقریباً با یکدیگر برابر هستند.

نتیجه‌گیری

باید در اینجا گفت که به دلیل وجود طرفداران بسیار زیاد هر سه بازی در ایران، ما هیچ‌کدام از بازی‌ها را نسبت به دیگری برتر اعلام نمی‌کنیم و حتی اگر هم یکی از این بازی‌ها را برتر اعلام کنیم هنوز هم برای یک گیمر علاقه و منطق خودش از همه چیز مهم‌تر است!

اما به‌راحتی با نگاهی ساده به ویژگی‌ها و به‌ویژه منابع موردنیاز برای اجرای این بازی‌ها و بحث فیلترینگ، می‌توان گفت که اگر شما یک تلفن همراه میان‌رده دارید و دوست ندارید که خود را درگیر فیلترینگ کنید، بازی کالاف دیوتی برای شما بهترین گزینه است. البته اگر شما یک گوشی قدرتمند داشته و نیز به رنگ‌ها و سبک متفاوت مبارزه در فورتنایت علاقه دارید، می‌توانید این بازی را انتخاب کنید و تمام این انتخاب‌ها فقط بستگی به علاقه شما دارد. فراموش نکنیم که هدف اصلی این بازی‌ها سرگرم کردن شماست و بهتر است از آن‌ها لذت ببرید.

شما کدام‌یک از این سه بازی را تجربه کرده‌اید؟ ازنظر شما کدام بازی نسبت به دیگری برتر است؟!

5 در مورد “مقایسه نسخه موبایل بازی‌های پابجی، کالاف دیوتی و فورتنایت”

 1. خداشاهد من اکانت پابجی هم دارم فیرفایرهم دارم کلش اف کلنز دارم موبایل لجندم دارم فورتنایتم دیدم بازیشو بین همشون اکانت کلاف نگهداشتم من ادمی هستم سخت انتخاب میکنم ولی نمیدون چرا جذب کلاف شودم خیلییییی دوست دارم کلافو

 2. کالاف دیوتی فوقالعاده ترین بازی و خیلی بهتر از فورتنایت و پابجی هم از نظر گرافیک و چیز های دیگه

  4
  10
 3. افشین دیوتی

  فقط call of duty و بس در تمامی پلتفرم ها و مسخره تر از فورتنایت وجود نداره،هر سه تا بازی هم بیشتر از تویی که الان داری به حرف من میخندی بازی کردم،پس ببند دهنت و هر وقت از حالت روکی در اومدی و لولت بالا رفت بیا با من کل کل کن جوجو. راستی یکی از هنر های شرکت اکتیویژن اینه که با کمتین قدرت گوشی و کامپیوتر ،بتونی کال اف وبازی کنی،این اسمش هنر هست.وگرنه همه میدونن با یه سیستم قوی همه بازی ها اجرا میشه،خلاصصص

  11
  8
 4. بنظر من که بازی جنگی کلاسیک دوست دارم پابحی یهترینه مثل جتگ واقعی ضد گلوله ،کلاه،کیف همه چیزش

  7
  2
 5. من توی کالاف دیوتی با فیل.تر شکن پینگ بین ۸۰ تا ۱۰۰
  با DNS پینگ بین ۱۰۰ تا ۷۰
  و بدون اینها و فقط با اینترنت معمولی LTE پینگ ۵۰ هم گرفتم
  کلا بدون فیل.تر شکن خیلی بهتره

  7
  11

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH