nik

نگاهی جامع به عملکرد شبکه شاد پس از 17 ماه

در این گزارش با نگاهی به شبکه آموزش دانش آموزی “شاد” عملکرد شبکه شاد را پس از 17 ماه بررسی خواهیم کرد.

در اواخر بهمن سال 98 بود که شیوع کرونا در ایران شدت گرفت و قرنطینه خانگی در سراسر کشور اجرا شد. قرنطینه خانگی برابر بود با تعطیل شدن کلاس‌های درس مدارس، به همین جهت وزارت آموزش و پرورش با همکاری وزارت ارتباطات، دست به راه‌اندازی پلتفرمی جامع و کامل برای یکپارچه‌سازی آموزش آنلاین در کشور زدند.

نتیجه این همکاری شبکه آموزش دانش‌آموزی یا همان اپلیکیشن شاد بود. شبکه شاد در اواخر فروردین 99 عرضه شد و حالا 17 ماه است که در بخش آموزش آنلاین در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اپلیکیشن برای دو سیستم عامل اندروید و iOS عرضه شده، نسخه تحت وب آن نیز در دسترس است و می‌توان از آن استفاده کرد.

البته وزارت آموزش اعلام کرده بود که همراه با شروع سال تحصیلی 1400-1401 نسخه ویندوز این شبکه نیز عرضه می‌شود اما فعلا این اتفاق رخ نداده است. با این حال نسخه جدید شبکه شاد با ظرفیت‌های جدید نیز به زودی و تا قبل از پایان سال منتشر خواهد شد.

شبکه شاد

شبکه شاد توسط تیم برنامه‌نویسی همراه اول تولید شد، این اپلیکیشن از همان ابتدا مشکلات متعددی داشت که البته اکثر آن‌ها به مرور زمان رفع شدند، علی‌رغم وجود برخی ایرادات، شبکه شاد توانست بار بخش اعظمی از آموزش کشور را در دوران کرونا به دوش بکشد.

بسیاری از مدارس دولتی در تهران و دیگر شهرهای کشور استفاده از شاد را در دستور کار خود قرار دادند، در عین حال آپدیت‌های مختلفی برای شاد عرضه شد تا ظرفیت‌های این اپلیکیشن ارتقا پیدا کند. هر چند شبکه شاد در نهایت رضایت 100 درصدی معلمان و دانش آموزان را به دست نیاورد اما به ویژه در تابستان سال 99 بروزرسانی‌های خوبی دریافت کرد و وضعیت این اپلیکیشن برای سال تحصیلی 99-1400 بسیار بهتر شد.

ماهیت شبکه شاد:

با اینکه مسئولین وزارت آموزش و پرورش اصرار دارند که شبکه شاد در دسته شبکه‌های اجتماعی قرار دارد اما ورود به این شبکه همچون شبکه‌های اجتماعی آسان نیست. البته شبکه شاد برای برقراری ارتباط میان مدیر، معلم و دانش آموز طراحی شده و به همین دلیل استفاده از آن برای معلمین، دانش آموزان و مدیران متفاوت است.

در این شبکه ابتدا مدیران مدارس باید اطلاعات معلمین و کلاس‌بندی‌ها را وارد کنند تا فضای مجازی مدرسه شکل بگیرد، سپس معلمان ثبت نام می‌کنند و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده، به کلاس‌های خودشان هدایت خواهند شد. در نهایت این دانش آموزان هستند که باید در سامانه شاد احراز هویت شده و وارد کلاس شوند. البته تمامی این مراحل منوط به آن است که مدیر مدرسه اطلاعات معلمین و دانش آموزان را به درستی وارد سامانه کرده باشد.

اینترنت رایگان و سیمکارت ویژه همراه اول

برای فعال‌سازی اینترنت رایگان شاد همراه اول باید کد #131*100* را بزنید، همچنین اینترنت شاد برای ایرانسل و رایتل رایگان است. با این وجود همچنان برخی دانش‌آمو‌زان نسبت به این موضوع معترض هستند. در عین حال بسیاری از دانش آموزان از شبکه شاد استفاده می‌کنند و طی یک سال و نیم گذشته آموزش‌های درسی خود را به صورت آنلاین از شاد دریافت کرده‌‌اند.

به تازگی مهدی اخوان بهابادی، مدیرعامل همراه اول اعلام کرده که این اپراتور برای خانواده‌هایی که سیمکارت همراه اول ندارند و می‌خواهند از اینترنت رایگان شاد بهره‌مند شوند، می‌توانند از سیمکارت‌های ویژه تهیه شده استفاده نمایند که از مبادی رسمی فروش اپراتور اول قابل خریداری است.

شاد یک شبکه مثبت و ماندگار

نظر مسئولان در خصوص اپلیکیشن شاد با نظر اغلب دانش آموزان متفاوت است، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، اپلیکیشن شاد را یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام در دوران کرونا می‌داند. علیرضا کاظمی چندی پیش با حضور در مرکز مانیتورینگ شاد اعلام کرد:

با این اپلیکیشن امکان دسترسی دانش آموزان از محروم‌ترین مناطق به بهترین تدریس‌ها فراهم شده است.

وی اعلام کرد که با وجود بدهی وزارت ارتباطات به همراه اول، اپلیکیشن شاد در سال تحصیلی جدید همچنان رایگان خواهد بود، همچنین در نسخه جدید شاد ظرفیت‌های جدیدی برای معلمان برتر کشور فراهم شده تا بتوانند توانمندی‌های خود را به سراسر کشور عرضه کنند. همراه اول از شبکه شاد تا کنون یک ریال درآمد نداشته و این پروژه را با نگاه مسئولیت اجتماعی خود به صورت رایگان انجام داده است.

فعالیت شاد پس از پایان کرونا ادامه پیدا می‌کند

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در خصوص استفاده از شاد پس از حضوری شدن مدارس تاکید کرد که بازگشت به گذشته امکان پذیر نیست، از این رو حتی پس از دوران کرونا تحصیل هم به صورت حضوری و هم آنلاین از طریق شاد ادامه پیدا خواهد کرد.

از طرفی عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات در جلسه اخیر این وزارتخانه با همراه اول و وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که باید ظرفیت‌های شبکه شاد به شکلی افزایش پیدا کند که حتی یک نفر هم برای استفاده از این اپلیکیشن دچار مشکل نشود. همچنین او با قدردانی از زحمات همراه اول و وزارت آموزش و پرورش گفت:

اینکه در شاد همزمان 2.5 میلیون نفر می‌توانند از محتوای چند رسانه‌ای استفاده کنند، بی‌سابقه است.

شبکه شاد، بیش از یک مرجع آموزشی

اپلیکیشن شاد در ابتدا صرفا برای برقراری ارتباطات میان دانش آموزان و مدرسه ایجاد شد، در این برنامه مدرسه به صورت مجازی شبیه سازی می‌شود و دانش آموزان در ساعت تعیین شده باید در کلاس‌های خود آنلاین شوند و با معلمین تعامل داشته باشند.

اما شورای عالی فضای مجازی در جلسه اخیر خود تصویب کرد که بخش‌های دولتی و غیردولتی با بارورسازی محتوای آموزشی و غیرآموزشی در این پلتفرم، ارزش افزوده ایجاد کنند.

البته پرداختن به موضوعات پایه‌ای غیردرسی همچون مسائل دینی و اخلاقی در شاد از مدت‌ها مورد بحث کارشناسان بود. حتی برای ترویج استفاده از بازی‌های موبایلی داخلی و جلوگیری از نگرانی والدین از محتوای غیر اخلاقی بازی‌های خارجی، میان وزارت آموزش و پرورش و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، توافق‌نامه‌ای امضا شد تا از ظرفیت شبکه شاد برای معرفی و ترویج بازی‌های ایرانی استفاده شود.

همچنین در سال گذشته با همکاری وزارت آموزش و پرورش و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، اولین مدرسه رایگان بازی‌سازی با بیش از 401 هزار نفر دنبال کننده در اپلیکیشن شاد راه اندازی شد.

همانطور که اعلام کردیم، بزرگ‌ترین هدف از ایجاد شبکه شاد آموزش مجازی است و متاسفانه این شبکه در ابتدا نتوانست به طور صحیح از پس این وظیفه بر بیاید. بزرگ‌ترین مساله برای شبکه شاد زیرساخت است، نبود زیرساخت مناسب مشکلی است که تقریبا تمامی پیام‌رسان‌ها و شبکه‌‎های اجتماعی داخلی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

اینترنت رایگان معلمان

وزارت آموزش و پرورش از ابتدا مدارس را مکلف کرد تا از اپلیکیشن شاد استفاده کنند، آن هم در حالی که همه می‌دانستند شبکه شاد ظرفیت میزبانی از بیش از 20 میلیون دانش‌آموز و معلم را ندارد. به همین دلیل مشکل کندی برنامه، قطع اتصال به اینترنت و ارسال نشدن فایل‌های درسی از همان ابتدا گریبان‌گیر شاد شد که به مرور زمان بهتر شد و اکنون به بهترین حالت خودش رسیده است. حالا در نسخه‌های جدید شاد امکان برقراری ارتباط زنده تصویری وجود دارد که نکته بسیار مثبتی برای این شبکه است.

نگاه دوگانه‌ای در خصوص شبکه شاد وجود دارد، مسئولین از پروژه شبکه شاد به عنوان یک دستاورد بزرگ و ارزشمند برای ایران طی دوران کرونا یاد می‌کنند اما همچنان برخی از دانش آموزان و والدین آن‌ها با این برنامه مشکل دارند و اعلام کرده‌اند که مشکلات این برنامه تاکنون رفع نشده است.

نظر شما چیست؟ آیا تاکنون از برنامه شاد استفاده کرده‌اید؟ تجربه استفاده خود از این اپلیکیشن را با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. احمد می گوید

    دخترم باهاش درساشو دنبال میکنه ظاهرا که بد نیست.

  2. EhsanXiaomi می گوید

    گوهههه💩🔥

    موافقم ۲
    مخالفم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.