afrak

سخنگوی وزارت ارتباطات: فروش VPN غیرقانونی بوده و با آن مقابله خواهیم کرد

حدود ده روز می‌شود که بسیاری از کاربران با کندی و اختلال ارتباطات با بسیاری از سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و درگاه‌های ارتباطی مواجه هستند. اتفاقی که باعث شده تا کاربران نسبت به محدودیت‌ها و عدم دسترسی موجود اعتراض داشته باشند و گمانه‌زنی‌هایی در مورد اعمال اختلالات عمدی از سوی وزارت ارتباطات یا دیگر مراجع مطرح شود.

حال مهدی سالم، سخنگوی وزارت ارتباطات نسبت به این اعتراضات واکنش نشان داده است. سالم در مصاحبه اخیر خود گفته که محدودیت‌های به‌وجود آمده صرفا برای سایت‌های غیرقانونی بوده و وزارت ارتباطات هم هیچ وظیفه‌ای برای ارائه خدمات به سایت‌های غیرقانونی ندارد.

سخنگوی وزارت ارتباطات گفت: وزارتخانه هیچ وظیفه یا مسئولیتی در قبال ارائه سرویس به سایت‌های غیراخلاقی، قمار و یا سایت‌های فروش رمزارز غیرقانونی ندارد و در حال حاضر آن دسته از سایت‌هایی که اقدام به فروش غیرقانونی فیلترشکن کرده‌اند، محدود شدند که البته اتفاق جدیدی هم محسوب نمی‌شود.

به گفته سالم، خرید و فروش VPN خلاف قانون است، بعضی سایت‌ها بر روی سرورهایشان از VPN استفاده کرده‌اند و فروش غیرقانونی VPN دارند، وزارت ارتباطات جلوی این اتفاق را می‌گیرد. اما اگر بعدا مشخص شود که فرد سرویس دهنده، خدمات قانونی ارائه میداده و به دلیل خطای سیستمی، درگیر فیلترینگ شده، حتما مشکلش رفع خواهد شد. اما آن دسته از افرادی که در کنار کار خود به فروش VPN مشغول هستند بدانند که این کار غیرقانونی است.

سخنگوی وزارت ارتباطات افزود: در حال حاضر در فضای مجازی بحث بر روی چندین نوع اختلال در اینترنت مطرح شده که یکی از آن‌ها اختلال درباره DNS‌هاست که بنده اطلاعی ندارم اما این اختلال می‌تواند به موضوع فروش فیلترشکن مربوط شود.

وی در خصوص از کار افتادن VPNها گفت: وزارت ارتباطات بخش قابل توجهی از این موارد را رصد کرده است، بخشی از گروه‌هایی که به اختلال برروی اینترنت شکارت دارند، از افرادی هستند که در زمینه فروش VPN فعالیت دارند که غیرقانونی است. فروش VPN غیر قانونی است و وزارت ارتباطات وظیفه‌ای برای پیگیری آن ندارد. اما افرادی که فعالیت آن‌ها غیرقانونی نیست و ادعا دارند که دچار اختلال شده‌‌اند می‌توانند در در سامانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ثبت شکایت کنند.، این موارد بررسی شده و در صورت لزوم، محدودیت‌ها برطرف می‌شود.

نمایش نظرات (7)
تسکو