اینتل از افزایش چشمگیر قیمت پردازنده‌ها در فصل پاییز امسال خبر داد

اینتل به تازگی از تصمیم خود برای افزایش قیمت کلیه محصولات تولیدی این شرکت خبر داده است. بر این اساس قیمت پردازنده‌ها بسته به مدل آنها حدودا 10 الی 20 درصد افزایش پیدا می‌کند. این افزایش قیمت احتمالا از پاییز امسال اجرایی شده و در واقع واکنشی نسبت به سطح بالای تورم در کل جهان است.

گزارشات اخیرا منتشر شده از احتمال کاهش قیمت کارت‌های گرافیکی طی ماه‌های آتی حکایت دارند. با این‌حال شرایط حاکم بر بازار پردازنده کاملا متفاوت بوده و قیمت این قطعات به‌زودی افزایش خواهد یافت. بر اساس گزارش اخیر وبسایت Nikkei Asia، اینتل این موضوع را با تعداد انگشت‌شماری از مشتریان خود در میان گذاشته است. با این‌حال میزان افزایش قیمت به‌صورت کمی اعلام نشده و بر اساس اعلام منابع داخلی صرفا انتظار می‌رود که کمپانی تولیدکننده قیمت تمامی محصولات خود را به‌طور متوسط بین 10 تا 20 درصد افزایش دهد. روند افزایش قیمت مشخصا در رابطه با پردازنده‌ها اعمال خواهد شد؛ اما این موضوع بر قیمت تمام شده سایر قطعات نیز تاثیرگذار خواهد بود.

اینتل قیمت انواع مختلف محصولات تولیدی خود را افزایش خواهد داد

اینتل خاطرنشان می‌کند که این افزایش قیمت بایستی در فصل پاییز امسال عملیاتی شود. با این‌حال کمپانی به تاریخ یا محدوده زمانی دقیقی برای انجام این‌کار اشاره نکرده است. بر اساس اعلام یکی از منابع داخلی، تمامی اطلاعات در این زمینه صرفا نوعی پیش‌بینی به‌شمار رفته و بر پایه حدس و گمان مطرح شده‌اند. در نتیجه این منبع ادعا می‌کند که قیمت‌گذاری جدید محصولات هنوز نهایی نشده است. با این‌حال افزایش قیمت به هر ترتیب انجام خواهد شد. این اقدام به منظور جبران هزینه‌های بالاتر تولید برای اینتل طی ماه‌های اخیر حیاتی خواهد بود.

جهت یادآوری بایستی خاطرنشان کرد که اینتل در صدد عرضه سری جدید پردازنده‌های خود موسوم به Raptor Lake در تابستان امسال است. بنابراین عرضه سیزدهمین نسل از پردازنده‌های شرکت اینتل به بازار طی ماه‌های آتی و با قیمت‌‌گذاری بسیار بالاتر از نسل‌های گذشته امری کاملا محتمل به‌نظر می‌رسد. با این‌حال در مقطع کنونی، اظهارنظر قطعی پیرامون این موضوع امکان‌پذیر نیست؛ چرا که در رابطه با پردازنده‌های آینده اینتل و قیمت‌گذاری آنها هنوز اطلاعات بسیار محدودی به بیرون درز پیدا کرده است.

بعلاوه کمپانی تولیدکننده توضیح می‌دهد که این افزایش قیمت با رشد فزآینده میزان تورم عمومی در کل جهان طی ماه‌های اخیر کاملا مرتبط است. تورم در ایالات‌متحده موجب شده تا قیمت محصولات طی ماه ژوئن با رشد متوسط 9.1 درصدی مواجه شده و رکوردی بی‌سابقه طی مدت 40 سال اخیر را ثبت نماید. همچنین کارشناسان انتظار دارند که رقبای اینتل یعنی انویدیا و AMD نیز به‌زودی از اینتل تبعیت نموده و قیمت محصولات خود را افزایش خواهند داد.

منبع Gizchina
پیام بگذارید