اینتل برتری خود نسبت به AMD در بازار پردازنده را افزایش داده است

بر اساس گزارش موسسه Mercury Research، اینتل در 3 ماهه سوم سال جاری میلادی موفق به تصاحب بخشی از سهم شرکت AMD در بازار جهانی پردازنده شد. بدین‌ترتیب سهم AMD از 32.4 درصد طی 3 ماهه سوم سال 2021 به 28.5 درصد طی 3 ماهه سوم سال جاری میلادی کاهش یافت. چنین کاهشی کاملا قابل توجه به‌نظر می‌رسد. منبع منتشرکننده خبر به دلیل چنین افتی اشاره نکرده است؛ اما تقریبا تمامی پردازنده‌های دسکتاپی فروخته شده توسط AMD طی سال 2022 جزو سری رایزن 5000 بوده و از زمان عرضه این مدل‌ها به بازار 2 سال گذشته است. این واقعیت احتمالا توضیح خوبی برای کاهش سهم AMD از بازار محسوب می‌شود.

همچنین پردازنده‌های موبایلی سری رایزن 6000 نیز علیرغم به‌کارگیری GPUهای یکپارچه با بهره‌وری بسیار بالا از نظر توانایی پردازنده در جایگاهی بسیار پایین‌تر از محصولات جدید اینتل قرار داشتند. اینتل در 3 ماهه سوم سال 2022 موفق به عرضه جدیدترین پردازنده‌های سری Raptor Lake شد. این پردازنده‌ها در مقایسه با محصولات سری رایزن 5000 دو نسل جلوتر هستند. در نتیجه سهم AMD از بازار پردازنده‌های دسکتاپی از 17 به 13.9 درصد و در بخش پردازنده‌های موبایلی از 22 به 15.7 درصد کاهش پیدا کرد.

شایان به ذکر است که سهم AMD از بازار در 3 ماهه دوم سال 2022 حتی نسبت به دوره مشابه سال گذشته نیز بیش‌تر بود (24.8 درصد در برابر 20.5 درصد). با این‌حال پیروزی‌های اینتل به بخش پردازنده‌های سرور تعمیم پیدا نکرده و در این حوزه شرکت AMD کماکان به روند افزایش سهم خود از بازار ادامه داده است. سهم AMD در بازار پردازنده‌های سرور از رقم 10.2 درصد طی 3 ماهه سوم سال 2021 به 17.5 درصد طی 3 ماهه سوم 2022 رسیده است. این موضوع بدان معناست که سهم AMD در این بخش از بازار طی مدت تنها یک سال 70 درصد رشد داشته است.

تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که عرضه پردازنده‌های جدید Genoa به شرکت AMD امکان خواهد داد تا حضور خود در بازار پردازنده‌های سرور را تقویت نماید. این در حالیست که اینتل اخیرا از پردازنده‌های سری Intel Xeon CPU Max رونمایی کرده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH