مدیر ارشد سابق اپل: اپ استور به یک کپی تبلیغاتی از خود تبدیل شده است!

وبسایت Business Insider اخیرا مقاله‌ای تحت عنوان “تبدیل شدن فروشگاه اپ استور اپل به یک کپی‌برداری پر از تبلیغات با ماهیت ناخوشایند برای کاربران یا توسعه‌دهندگان آیفون” را منتشر کرد. نویسنده این مقاله مایکل گارتنبرگ؛ مدیر ارشد بازاریابی سابق شرکت اپل است. وی پیش‌تر در موسسات Jupiter Research، گارتنر و Altimeter Group نیز فعالیت کرده است. همچنین نامبرده یکی از سهام‌داران اپل محسوب می‌شود.

متاسفانه اپ استور دیگر جواهر برتر اکوسیستم اپل به‌شمار نمی‌رود. به‌نظر می‌رسد که این روزها اپل بیش از آنکه به فکر ارائه خدمت به مشتریان یا کمک به توسعه‌دهندگان خود باشد؛ در صدد دستیابی به درآمد بیش‌تر است. اما اوضاع همیشه این‌طور نبوده است. مایکل گارتنبرگ استدلال می‌کند که چنان‌چه از مدیران اپل بپرسیم چه چیزی موجب تمایز این شرکت از سایر رقبا می‌شود؛ در این‌صورت تقریبا تمامی آنها به اکوسیستم اپل اشاره خواهند کرد. موقعیت منحصربه‌فرد پیشین این شرکت از پیوند عمیق میان تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار ناشی می‌شد. اپل در دهه 90 متوجه شد که سخت‌افزار و نرم‌افزار بهتر بدون وجود اپلیکیشن‌ها اهمیت چندانی نخواهند داشت.

به گفته وی اپ استور با هدف ارائه سخت‌افزار زیبا و سیستم‌عامل درخشان آیفون در کنار هزاران برنامه کاربردی تولید شده توسط برنامه‌نویسانی که کسب‌وکار اپلیکیشن‌های خود را مدیریت می‌کنند؛ ایجاد شده است. اپل برنامه‌های شاخص مورد نظر خود را با دقت انتخاب نموده و از این طریق به بهتر دیده شدن توسعه‌دهندگان برتر کمک می‌کرد. این موضوع به کاربران کمک می‌کرد تا برای پاسخگویی به نیازهای خود بهترین گزینه را انتخاب کنند. اپل بابت انجام این‌کار حق کمیسیون دریافت می‌کند.

مایکل گارتنبرگ در ادامه افزود: “اکنون پس از 15 سال استفاده از آیفون می‌بینم که اپ استور به یک نمونه کپی‌برداری شده از خود تبدیل شده است. به باور من، نخستین مشکل به تبلیغاتی مربوط می‌شود که هر روزه بیش‌تر و بیش‌تر ظاهر می‌شوند. به‌طور کلی من به تبلیغات هیچ اهمیتی نمی‌دهم؛ اما نحوه استفاده اپل از آنها در اپ استور حقیقتا آزاردهنده است. به‌عنوان مثال هنگامی که من به‌دنبال یافتن برنامه خاصی هستم؛ با حجم عظیمی از تبلیغات مربوط به سایر اپلیکیشن‌ها مواجه می‌شوم. این تبلیغات بعضا متعلق به محصولاتی هستند که با آیتم مورد جستجو توسط من هیچ‌گونه ارتباطی ندارند.”

همچنین وی خاطرنشان کرد که اپ استور مملو از اپلیکیشن‌های بلا استفاده بوده و مکانیسم پیشنهاد دادن برنامه‌ها نیز بسیار عجیب و غریب عمل می‌کند. به‌عنوان مثال هنگامی که کاربر به‌دنبال یافتن برنامه‌ای برای ترک اعتیاد به قمار است؛ یک اپلیکیشن شرط‌بندی به وی پیشنهاد می‌شود.

وی گفت: “من به خاطر دارم که استیو جابز؛ بنیان‌گذار اپل از رویکرد این شرکت مبنی بر عدم استفاده از تبلیغات با افتخار سخن می‌گفت. وی پیش‌تر در سال 2011 اعلام کرد که اپل بدون انجام تبلیغات، محصول مورد نظر خود را تولید نموده و در نتیجه نیازی به انجام تبلیغات نخواهد داشت. من به‌عنوان یک سهام‌دار اپل می‌دانم که این شرکت تحت تاثیر گرایشات مالی سیری‌ناپذیر وال استریت قرار داشته و به منظور افزایش درآمد خود از تبلیغات استفاده می‌کند. بالاخره اپل یک شرکت تجاری است؛ اما من به‌عنوان یک مشتری قدیمی اپل دلتنگ روزهایی هستم که کسب درآمد بیش‌تر در مقایسه با نیاز به خدمات‌رسانی به مشتریان دارای اولویت نبود.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا