گام بلند (بررسی سرویس ایمیل جدید مایکروسافت)


در حالی که همه چیز در دنیای تکنولوژی با سرعت  بسیار زیادی تغییر می‌کند، ایمیل و کاربرد آن تا حد زیادی ثابت باقی مانده است. مطمئنا، گوگل  هنگامی‌که  جی‌میل را در سال 2004 معرفی کرد نقش مهمی را در بهبود شرایط ایمیل ایفا کرد، اما بسیاری از خدمات مبتنی بر مرورگر مانند Hotmail، یاهو و AOL به سختی تکامل یافته‌اند. در واقع، در چند سال اخیر در حساب کاربری یاهو، تنها رابط گرافیکی است که گاهی اوقات تغییر می‌کند.

هر چند مایکروسافت با عرضه Outlook.com جدید، تلاش خود را برای تغییر عقیده بالا نشان می‌دهد، جایی که به نظر می‌رسد در بسیاری از جهات موفق شده است. Outlook به عنوان جایگزین نهایی  هات‌میل طراحی شده است. خدمات مبتنی بر مرورگر، یکپارچه سازی Sky Drive، شبکه‌های اجتماعی و تعداد زیادی از سیستم‌های جدید و آشنا. با وعده “ذخیره سازی” عملا به صورت نامحدود (خواهیم دید که چقدر موفقیت آمیز خواهد بود)، باید این سیستم بتواند انتظارات پرکارترین نویسندگان و مصرف کنندگان رسانه‌ها را برآورده سازد. من fi aowi چند روز با این پیش نمایش اولیه به سر بردم و اکنون از آنچه می‌بینم احساس رضایت می‌کنم. شلوغی و بی‌نظمی از هات میل رخت بر بسته و اثرات زیادی از نوآوری ویندوز 8 به چشم می‌خورد، از وجود فونت‌ها تا حضور هاب مردمی. اگر شما نیاز به حساب ای‌میل رایگان جدیدی دارید، Outlook.com امکانات زیادی برای شما ارمغان می‌آورد و اگر مایکروسافت بتواند وعده‌های خود در مورد مسدود سازی هرزنامه و گسترش اسکایپ را عملی کند، احتمالا ارزش سوئیچ کاربران به این سیستم جدید را خواهد داشت.

چه زمانی می توانم از آن استفاده کنم؟

اگرچه در حال حاضر Outlook.com تنها در حالت پیش نمایش است، همه کاربران جدید و یا فعلی هات‌میل می‌توانند از آن استفاده کنند. شما همچنین می‌توانید فرصتی برای ادعای ای‌میل خود با آدرس ” Outlook.com@” را داشته باشید. همچنین قادر هستید با فشردن گزینه بازگشت به Hotmail.com به رابط گرافیکی قبلی بازگردید ولی در نهایت مجبور به استفاده از ” Outlook.com@” خواهید شد.

 مایکروسافت می‌گوید: فعلا نمی‌خواهیم کسی را مجبور به استفاده از ” Outlook.com@” کنیم ولی به طور یقین در آینده این سیستم جایگزین هات‌میل خواهد شد.

این قضیه کاملا روشن است که همراه با آفیس 2013، Outlook.com بخش مهمی از حرکت مایکروسافت به‌سوی ویندوز 8 می‌باشد زیرا این در شکل و عملکرد،تقریبا با آن یکسان است. شما می‌توانید این سرویس جدید را بر روی هر کامپیوتری استفاده کنید (من آن را در لپ‌تاپ ایسوس مجهز به ویندوز 7  امتحان کردم). شما حتی قادر به استفاده از آن بر روی دستگاه‌های لمسی خواهید بود.

رابط کاربری

در راهنمای بازبینی خود مایکروسافت ، اعلام شده طراحی Outlook.com بصورت  “مدرن”، “پاک” و “تازه” است. این توصیف دقیق‌تر از هذلولی در ریاضیات است و من حتی می‌خواهم “کاملا زیبا” را به ترکیب واژگان بالا اضافه کنم. خطوط مستقیم و زاویه سمت راست به صورت دلپذیری طراحی شده‌اند. تنها شانس خود را در شخصی سازی با کلیک بر تغییر رنگ از نوار دستورات اصلی در بالای صفحه تجربه کنید. سایر گزینه‌های تنظیمات همانند جی‌میل (حتی  آیکون چرخ دنده در گوشه سمت راست بالای صفحه) به خوبی در دسترس هستند.

Outlook.com رابط ساده و جذابی دارد که فقط  آنچه شما نیاز  دارید را نشان می‌دهد.
 
در پست الکترونیکی Outlook.com همه لوازم برای کاربردی شدن وجود دارند، این سخن را شما فورا پس از ورود به سیستم متوجه خواهید شد. شباهت به جی‌میل واضح است. شما می‌توانید پیام‌های خود را از طریق کلیک کردن بر روی آن‌ها و یا با چک کردن جعبه در سمت چپ انتخاب کنید. مانند جی‌میل، شما قادر هستید یک پنجره پیش نمایش را برای اسکن کردن محتویات یک پیام بدون نیاز به باز کردن آن اضافه کنید. استفاده از پنجره پیش نمایش یکی از موارد مورد علاقه من است زیرا اجازه می‌دهد تا در صندوق پستی خود و لیست پوشه‌ها به طور مستقل بگردید. اگر شما از پنجره پیش نمایش استفاده نمی‌کنید، نامه‌ها در کل صفحه به نمایش در خواهند آمد، که بنطر من خسته کننده خواهد بود.

سازماندهی پیام

تا کنون مدیریت پیام کاملا استاندارد بود، اما Outlook.com گزینه “اقدام فوری” را که تنها وقتی ماوس بر روی یک پیام است نشان داده می‌شود را افزوده است. شما آیکون کوچک خاکستری را مشاهده خواهید کرد که برای انتخاب یک پیام به عنوان خوانده نشده علامت گذاری شده، و یا به عنوان حذف کامل استفاده می‌شود. دسترسی با یک کلیک است که قطعا راحت است و شما می‌توانید آیکون به طور پیش فرض را با اقدامات دیگر مانند علامت گذاری پیام به عنوان آشغال جایگزین کنید! مایکروسافت تاکید کرده که نشان دادن تنها کنترل‌های مربوط به مدیریت پیام‌ها باعث می‌شود صفحه پاک نگاه داشته شود. به نظر من این یک تصمیم‌گیری هوشمند است، حتی اگر شما در ابتدا برای پیدا آن مجبور به گشتن اطرافتان به منظور پیدا کردن همه کنترل‌های پنهان شوید.

پیام‌های علامت‌گذاری شده در صندوق پستی خود را به بخش جداگانه‌ای در بالای صفحه ارسال کنید که می‌توانید آن را پنهان نمایید. این کار برای نمایشگرهای لمسی مناسب است. با نگاه داشتن ماوس بر نام فرستنده، منوی پاپ آپ نشان داده می‌شود که شامل دستورات: ارسال یک ایمیل به مخاطب، زمان‌بندی پاکسازی (بیشتر در این باره خواهیم گفت)، پیدا کردن تمام ایمیل‌ها از فرستنده مورد نظر، جابه‌جایی پیام‌ها به پوشه و یا پاک کردن آن‌ها به طور کامل می‌شود.

در سمت چپ صندوق یک ستون برای دسترسی پیش فرض وجود دارد: آشغال، فرستاده شده، پیش نویس و پوشه‌های ایجاد شده. برای انتقال پیام به یک پوشه، فقط آن را به درون پوشه بکشید و یا از دستور ارسال مستقیم اسفاده کنید. در زیر لیست پوشه‌ها شما بخش مفیدی برای نمایش سریع سازماندهی پیام‌های خود به چند دسته را مشاهده می‌کنید. هر تعداد ایمیلی که به یک موضوع اختصاص داده شود در صندوق پستی خود باقی می‌ماند (بر خلاف پوشه‌ها)، شما می‌توانید آن‌ها را به عنوان یک گروه با کلیک کردن بر روی نام دسته مشاهده کنید.

Outlook.com با ویژگی‌های فیلترینگ جدید در دسته‌بندی‌های نمایش سریع، به طور خودکار اقدام به شناسایی پیام‌های علامت‌گذاری شده با پیوست و یا حاوی شماره پیگیری حمل و نقل می‌‌کند.

در یک حرکت خوشایند، مایکروسافت یک سیستم فیلتر که به طور خودکار قادر به شناسایی و طبقه‌بندی ایمیل‌های حاوی عکس، اسناد متصل شده و هر گونه پیام حاوی یک شماره پیگیری حمل و نقل می‌باشد را اضافه کرده است. در آزمایش‌های اولیه، قابلیت کار این ویژگی مطابق وعده داده شده است. پیام‌ها به محض دریافت بر این اساس شناسایی می‌شوند و به یک دسته مناسب (عکس‌ها، اسناد و “به روز رسانی حمل و نقل “)فرستاده می‌شوند. شما می‌توانید مقوله‌های خود را ایجاد کنید، هر چند من مطمئنم که مزایای آن بیش از پوشه‌ها خواهد بود. البته مانند پوشه‌ها نمی‌توانید با کشیدن و رها کردن، پیامی را وارد موضوع ( category) دلخواه خود کنید.

هیچ چیز  رایگان نیست!

البته Outlook.com به عنوان یک سرویس رایگان پست الکترونیکی شما را مجبور به دیدن تبلیغات در زمان استفاده از آن می‌کند. تبلیغات مبتنی بر متن به شکل جعبه در سمت چپ صندوق پستی حضور دارند، اما شما می‌توانید آن‌ها را با پنجره چت (با قرار دادن ماوس بر روی  آن‌ها) پنهان کنید. اگرچه مایکروسافت اعلام کرده که تبلیغات را فقط یک‌بار و پس از ورود خواهید دید. از سوی دیگر، اگر شما حساب خود را با فیس‌بوک یا توییتر (پایین را ببینید) یکپارچه کرده باشید، تبلیغات برای به روز رسانی وضعیت دوست خود در فیس‌بوک و آخرین توئیت او ناپدید می‌شوند.

از همه مهم‌تر، مایکروسافت قول داده که بخاطر نشان دادن تبلیغات مربوط به شما، پیام‌های شما را نخواهد خواند. این یک نقطه بزرگ برای حفظ حریم خصوصی است. بنابراین در کل آن‌ها را کاملا تصادفی نشان می‌دهد.

هنگامی که شما لینک ویدئویی از یوتیوب دریافت کنید، یک پلیر در بدنه خود ایمیل به پخش آن خواهد پرداخت.

خواندن و ارسال پیام

پس از باز کردن یک پیام می‌توانید از همه دستورات در نوار بالای صفحه نمایش اعم از اقدامات مربوط به پاسخ، حذف و یا علامت گذاری استفاده کنید. ظاهرا گذاشتن یک کلید برای پرش به عقب (صندوق پستی) در نوار فرمان گم شده است! البته، شما می‌توانیدبا کلیک کردن بر روی “صندوق” در ستون سمت چپ به عقب باز گردید، اما کلید بازگشت زمانی‌که شما یک لیست طولانی از پوشه‌ها را دارید می‌توانست کارآمدتر باشد. شما می‌توانید به طور مستقیم با فلش در سمت راست بالای صفحه نمایش به پیام‌های مجاور بروید. یک “منو” نیز حاوی گزینه‌هایی مانند چاپ و مشاهده جزئیات فرستنده می‌باشد. Outlook همچون جی‌میل، پیغام‌های مرتبط با هم را در یک گروه قرار می‌دهد. شما می‌توانید این ویژگی را خاموش کنید، اما به خاطر داشته باشید که این کار باعث می‌شود تعداد پیام‌ها در صندوق پستی افزایش یابند.

اگر یک پیام از یک فرستنده آشنا می‌آید، Outlook.com به طور مستقیم عکس را در بدنه پست الکترونیکی شما نشان می‌دهد. بعد از آن شما می‌توانید یک نمایش اسلاید سریع، دانلود تصاویر به صورت جداگانه، و یا ذخیره آن‌ها به عنوان یک گروه را انتخاب کنید. باید به یاد داشته باشید که شما به مایکروسافت سیلور لایت احتیاج پیدا خواهید کرد. به همین ترتیب، در بخش ویدیو لینک از یوتیوب یک پلیر در خود ایمیل باز می‌شود که در آن شما می‌توانید کلیپ‌ها را بدون ترک کردن پیام‌های ایمیل و HTML آن تماشا کنید. با توجه به یکپارچه سازی برنامه‌های Office Web، شما می‌توانید کار به اشتراک گذاری و ویرایش فایل‌های ورد، اکسل و پاورپوینت را انجام دهید.

در اکثر موارد، پیش نمایش عکس کار می‌کند، علاوه بر 7 گیگابایت فضای  ذخیره سازی ابری،با ادغام SkyDrive قرار است که اجازه پیوست فایل در پیام تا 300 مگابایت افزایش داده شود که در این صورت دیگر مشکلی با پیوست فایل‌های حجیم نخواهید داشت.
به طور مشابه در هنگام دریافت یک سری از عکس ها، شما می‌توانید نمایش اسلایدی فوری را فعال کنید.
ارسال یک پیام، یک فرایند ساده است. کافیست فقط بر روی علامت + در بالای صفحه کلیک کنید و شروع به نوشتن نمایید. هنگام اضافه کردن مخاطبان، شما لیستی از مخاطبان بیشتر استفاده شده را می‌بینید، و قابلیت AutoComplete با تایپ شما، شروع به دادن پیشنهاد می‌کند.

پاکسازی

با Outlook.com، مایکروسافت قول سطح جدیدی از مدیریت اسپم را داده است. اول از همه، این شرکت در حال ایجاد تمایز بین هرزنامه‌های آشکار و یا ایمیل‌های ناخواسته (مععروف به ایمیل خاکستری) می‌باشد. این پیام‌ها مانند خبرنامه‌ها، معاملات روزانه، و یا اطلاعیه‌های ویژه‌ای از خرده فروشان آنلاین است. از آنجا که مدیریت  گروه دوم همیشه روشن نیست، روش استفاده از ابزارهای جدید فراتر از راه حل معمول و ایجاد قوانین برای فیلتر ارائه شده است. با گزینه زمان‌بندی پاکسازی، برای مثال شما می‌توانید به حذف همه پیام‌ها از فرستنده قبل از یک تاریخ خاص (به انتخاب شما) یا حذف همه آن‌ها در یک بار بپردازید.
حفاظت استاندارد از هرزنامه شامل توانایی تعیین فیلتر ایمیل‌های ناخواسته، بلوک هر چیزی از یک فرستنده ناشناس، و یا پیام‌های تعیین کننده به عنوان یک اسکن فیشینگ است. در هر سه مورد، مایکروسافت می‌گوید تمام پیام‌های بعدی از فرستنده را مسدود می‌کند و تلاش برای لغو اشتراک از لیست‌های پستی او خواهد نمود. حتی اگر شما احساس می‌کنید پست الکترونیکی یکی از دوستانتان هک شده است، گزینه‌ای برای هشدار به مایکروسافت وجود دارد. برای سازماندهی ایمیل، شما می‌توانید از برنامه زمان بندی پاکسازی استفاده کنید .

هاب مردم و اسکایپ

همان‌طور که ذکر شد، Outlook.com برای مدیریت مخاطبین خود همچون ویندوزفون و ویندوز 8 که از شبکه اجنماعی (People hub) بهره می‌برند، استفاده می‌کند. رابط کاربری و دستورات آشنا خواهند بود، و شما می‌توانید برای هر یک از مخاطبان خود با یک طیف گسترده‌ای از رشته‌های متنی (شرکت، آدرس، نام مستعار، و غیره) و یک عکس استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید حساب کاربری Outlook.com خود را با سرویسهای مختلف رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، گوگل، فلیکر و LinkedIn، متصل کنید. ، بخش بزرگی از محصولات مایکروسافت با این‌ها ادغام شده است، بنابراین جای تعجب نیست که ما آن‌ها را در اینجا ببینیم.
اگرچه شما ملزم به ادغام پست الکترونیکی خود با زندگی اجتماعی‌تان نیستید، ولی انجام این کار مزایای فراوانی را به ارمغان می‌آورد. در سمت فیس‌بوک، دوستانتان در لیست تماس شما با عکس‌ها و تمام اطلاعات تماس مربوطه ظاهر می‌شوند. بعد از آن شما می‌توانید از امکاناتی چون پست بر روی وال آن‌ها، ارسال پیام‌های فیس‌بوک، و یا چت کردن در فرمت پیام‌های فوری بدون ترک Outlook.com استفاده کنید. وضعیت فیس‌بوک دوست خود را در  در سمت چپ مشاهده می‌کنید.

مانند ویندوز فون و ویندوز 8، مخاطبین شما در People hub به‌روزرسانی شده‌اند. پس شما می‌توانید تماس‌های خود را با ادغام Outlook.com و با خدمات رسانه‌های اجتماعی همگام کنید.

اگرچه شما قادر خواهید بود تا آخرین توئیت دوستانتان را ببینید و از Outlook.com به آنها توئیت بفرستید، اما این کار باعث ورود حجم زیادی از لیست کسانی که دنباله روی آن‌ها می‌باشید به لیست مخاطبینتان خواهد شد. البته، شما می‌توانید برای جستجوی مخاطبین به طور مستقیم یا پرش از طریق حروف الفبا استفاده کنید. خوشبختانه، Outlook.com دارای گزینه‌ای برای ادغام مخاطبانی که چند بار به لیست شما اضافه شده‌اند است که از وجود مخاطبین تکراری جلوگیری می‌کند.

در کل، تلاش مایکروسافت برای آوردن امکاناتی جدید به ایمیل بوده است. من از این تجربه لذت بردم و فکر می‌کنم شاهد ورود بیشتر کاربران به این ایمیل خواهیم شد. متاسفانه ادغام اسکایپ در حال حاضر ممکن نیست ولی در آینده از آن استفاده خواهیم کرد.

چه چیز دیگری؟

سایر ویژگی‌ها عبارتند از: ادغام میانبرهای صفحه کلید Outlook Desktop و جیمیل،    autocomplete در هنگام جستجو در صندوق پستی خود، autoforwarding، آرشیو پیام و هشدار تعطیلات!

 

شما همچنین می‌توانید از امکانات: تغییر نام آدرس پست الکترونیکی، بازیابی پیام‌های حذف شده، ایجاد یک نام مستعار Outlook.com، و ذخیره محتویات تاپیک چت یا پیغام جدید استفاده کنید. هنگامی که شما از یک دوست فیس‌بوک یا توییتر ایمیل دریافت می‌کنید، تبلیغات در سمت راست جایگزین آخرین به روز رسانی وضعیت و tweets خواهند شد.

سخن پایانی

Outlook.com در بسیاری از موارد از طراحی جی‌میل استفاده کرده است و در واقع مایکروسافت راهی طولانی در ساخت و شناساندن این سرویس در پیش دارد.
رابط کاربری بسیار زیبا، Sky Drive و یکپارچه سازی رسانه‌های اجتماعی، سطح جدیدی از عملکرد و فیلتر کردن پیام های خاص از طریق مسنجر امکانات خوبی برای مدیریت ایمیل می‌باشند. من شک دارم که کسی با وعده ذخیره سازی نامحدود اعطا شده مخالفت کند. موفقیت آن در وعده‌های مسدود سازی هرزنامه، ادغام با اسکایپ و سرنوشت نهایی ویندوز 8 بستگی دارد.
لازم به گفتن نیست که Outlook.com در حال ورود به یک بازار شلوغ و بالغ است. گوگل با ابزار جستجو و یکپارچه سازی موقعیت خود را حفظ می‌کند، و تعداد زیادی از مشتریان دیرین یاهو و AOL که به دنبال تغییر نیستند همیشه وجود خواهند داشت. با این حال، حتی در اوایل این مرحله، Outlook.com به اندازه کافی برای رقابت آماده است. بدون شک رقبای مایکروسافت به زودی پاسخ خواهند داد، اما در حال حاضر مایکروسافت چیز جدیدی را به ما داده است، چیزی که در دنیای فناوری، و از همه مهمتر در پست الکترونیکی، یک گام بلند است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH